Важливi проєкти
Телефони

У серпні ми відзначаємо Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування (ГВ) – 1-7 серпня. Здавалося б, навіщо підтримувати такий природний процес? Бери і годуй. Але все не так просто…

Багато жінок свідомо відмовляються годувати своїх дітей грудьми, обираючи натомість молочну суміш. Ще більша кількість матусь припиняють годувати малюка своїм молоком при першій же невдачі чи сумніві. Мотивації найрізноманітніші, але найчастіше це – банальне незнання нюансів грудного вигодовування, страхи і міфи, що оточують цей природний процес. Саме тому ми попросили консультантку з ГВ Анастасію Шелевицьку відповісти на 8 поширених запитань про грудне вигодовування, розвінчати міфи та з’ясувати правду про цей важливий процес.

Анастасія Шелевицька
педіатриня
консультантка з грудного вигодовування

 

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
1.Чи правда, що молочна суміш містить більше вітамінів, ніж материнське молоко?

– У грудному молоці є весь спектр вітамінів та мікроелементів, необхідних дитині. Особливість цих складових молока полягає в тому, що вони краще засвоюються, на відміну від доданих до суміші компонентів.

Наприклад, залізо, яке є життєвонеобхідним для дитини, з грудного молока засвоюється на 50-70%, а з суміші – всього на 10%. Приблизно така сама ситуація і з кальцієм та іншими мікроелементами чи мінеральними солями.

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
2.Чи справді годування грудьми псує їх форму?

Є безліч різноманітних факторів, які можуть впивати на зміну форми грудей у мами. І часом можна помітити, що форма змінюється не тільки в мам, які годували груддю. Буває, що груди не зазнають значних змін після вагітності та грудного вигодовування.

Дійсно, під час вагітності форма та будова грудей під дією гормонів може змінюватись. У грудях стає більше залозистої тканини (саме вона відповідає за утворення молока)  і зменшується кількість жирової. Через ці та інші перебудови, зазвичай, збільшується розмір грудей, можуть з’являтись розтяжки, якщо цей процес доволі стрімкий. Ці зміни, зазвичай, є й зворотніми, але всі ми індивідуальні і в когось зміна буде майже не помітною, а в когось – більш вираженою.

Великий вплив також має й зміна ваги жінки. Різкий набір ваги чи навпаки – стрімке зниження, можуть впливати також і на форму грудей. І це стосується не тільки вагітних жінок чи жінок, що народили, але й усіх інших.

Звичайно, вікові зміни, які впливають на еластичність шкіри, також впливають і на форму грудей.

Генетичні фактори, правильний підбір білизни також впливають на стан залози.

Сам факт наявності грудного вигодовування не впливає на форму грудей або ж несе свій досить незначний вклад. Звісно, якщо у мами були часті лактостази, мастити, абсцеси чи проводились хірургічні втручання в зв’язку з цим, то це може мати більш значний вплив. Але пам’ятаємо, що правильно організоване грудне вигодовування мінімізує ризики виникнення цих станів. А ще годування груддю знижує ризик розвитку раку молочної залози і це доведений факт!

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
3.Якщо грудне вигодовування заподіює біль – це нормально?

– Якщо жінці боляче – це не нормально. Процес годування не повинен завдавати страждань і біль терпіти не варто.

Скоріш за все, в цих випадках неправильно організоване грудне вигодовування і потрібно звернутися за допомогою до спеціаліста.

Найчастіша причина болю – це неправильне прикладання малюка. І, відкорегувавши прикладання, біль зникає або значно полегшується.

Звичайно, іноді потрібне і медикаментозне лікування. Наприклад, якщо тріщини на сосках досить глибокі чи інфіковані, але це вже потрібно узгоджувати індивідуально з ГВ-френдлі лікарем.

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
4.Чи правда, що жінкам, як починають годувати дитину грудьми, важко скинути зайві кілограми після народження?

– Ні, навіть навпаки. Організм мами використовує більше енергії, ніж зазвичай, оскільки вироблення молока – це енергозатратний процес. Звичайно, важливо, щоб жінка отримувала достатньо калорій, вітамінів та мікроелементів і надавала перевагу здоровому харчуванню.

Не варто намагатись стрімко скинути вагу після пологів. Це потрібно робити поступово, дотримуючись здорового способу життя. Саме так жінка досить швидко скине зайві кілограми, якщо такі є.

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
5.Наявність молока може залежати від розміру грудей жінки?

– Це не правда. Розмір грудей не говорить про здатність чи не можливість годувати груддю. За утворення молока відповідає залозиста тканина, а розмір та форму грудей, в основному, формує жирова.

У жінки можуть бути маленькі груди, але в них буде достатньо залозистої тканини, яка під час вагітності ще й активно розростається. І буде мінімальна кількість жирової. А може бути і навпаки. У жінки з великими грудьми переважає жирова тканина, а залозистої менше.

Тому тільки за розміром грудей точно не можна говорити про спроможність чи не спроможність до вигодовування.

Взагалі, за статистикою, менше, ніж 4% жінок не можуть годувати груддю через різні структурні та функціональні особливості.

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
6.Чи справді під час грудного вигодовування необхідно дотримуватися суворої дієти?

– Це радянський міф. Нічого червоного, зеленого… Тільки гречка та печиво «Марія»…

У мами має бути повноцінний збалансований раціон. ВООЗ радить годуючим жінкам щодня отримувати 400 грамів свіжих овочів та фруктів і точно нічого не каже про їх колір.

Важливо також не зловживати окремими продуктами. Тобто їсти кілограм полуниці дійсно не варто. Через те,що існують дозозалежні реакції організму – псевдоалергічні, коли на велику кількість якогось продукту можуть проявлятись певні реакції, наприклад, зі сторони шкіри чи ШКТ.

Виключати якість певні продукти з раціону мами варто тільки тоді, коли до цього є медичні покази. Наприклад, кров в стулі дитини найчастіше може означати алергічну реакцію дитини на білок коров’ячого молока, який з’їла мама. Тоді від молочних продуктів дійсно варто відмовитись на певний час. Але такі ситуації варто детально проговорювати з ГВ-френді педіатром.

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
7.Чи правда, що годувати дитину потрібно до року, більше – шкідливо?

– Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує продовжувати грудне вигодовування до 2-х років і більше за бажанням мами та дитини.

Говорять, що в молоці після року немає нічого корисного, це не так. Дійсно, склад молока має властивість дещо змінюватись з віком. Так от, після року значно збільшується концентрація захисних факторів, імуноглобулінів. Вони допомагають імунітету дитини справлятись з новими зовнішніми загрозами, адже зараз вона активно вивчає світ і все тягне до рота.

Існує міф, що тривале годування збільшує ризики розвитку карієсу у дітей, але це не правда. Більше того, тривале грудне вигодовування допомагає сформуватися правильному прикусу у дитини.

Емоційний контакт мами та дитини після року дозволяє легше справлятись з емоційними переживаннями.

– ПРАВДА ЧИ МІФ? –
8.Говорять, що кількість і якість грудного молока можна поліпшити їжею (наприклад, халва) або напоями (наприклад, чаєм з молоком). Чи дійсно це так?

– Ні, це не так. Ні чай зі згущеним молоком, ні бокальчик пива (таке теж часом радять) не зможе збільшити кількість молока. Єдиний ефект, якого можна досягнути смачненьким чи тепленьким – це підсилення окситоцинового рефлексу.

Ми пам’ятаємо, що два основні гормони, які регулюють лактацію – це пролактин та окситоцин. Гормон окситоцин ще часом називають гормоном щастя і він відповідає за виділення молока, яке вже утворилось в залозі. Тобто, якщо жінка розслаблена та щаслива, то окситоцину більше і молоко виділяється краще. А якщо мама на жорсткій гречано-марійчиній дієті, то чай зі згущеним молоком точно може стати невеликим, але щастям.

Те саме і з іншими продуктами (халва тощо).

Існують медикаменти, які можуть збільшувати лактацію, але їх призначає виключно лікар, коли в цьому є потреба. І коли інші способи (наприклад, виправлення помилок в прикладанні, часте прикладання,зміна грудей тощо) не допомогли.

Пам’ятаємо, що груди працюють за принципом попит-пропозиція. Чим більше малюк висмоктує молока, тим більше його повертається. А зрозуміти, що молока справді мало можливо, зваживши дитину. Якщо малюк набрав менше 500 г на місяць чи 125 грам за тиждень, то варто звернутись до спеціаліста. Усі інші ознаки не об’єктивні.

Як бачимо, міфів про грудне вигодовування дуже багато. Та не варто до них прислухатися. Рішення про годування грудьми, безумовно, є правом особистого вибору, але цей вибір повинен бути зроблений усвідомлено на основі достовірної наукової інформації!

Більше публікацій по темі:

Грудне вигодовування: 5 ключових запитань спеціалістці

Проект “Мама для мами”

«Коли переживаєш не тільки за себе». Вагітність у період пандемії: поради гінекологині

Ментор-мама для молодої мами – більше, ніж просто допомога

Як це – допомагати молодій мамі? Проект «Мама для мами» очима ментор-мам

Післяпологові розлади: що потрібно знати жінці та її близьким? Інтерв’ю із Деббі Вайтхіл

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок