Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Усі ми під час пандемії знаходимося у стані невизначеності, боремося із нападами тривоги і переживань. А що вже говорити про жінок, які зараз вагітні або тільки народили. Що переживають вагітні жінки у цей період? Як допомогти їм знизити рівень тривоги? Які поради дають фахівці? У цій статті говоримо про вагітність під час Covid-19, а допоможе нам гінекологиня Наталія Сіліна.

Наталія Сіліна
гінекологиня-ендокринологиня
засновниця Dr.Silina Школа жіночого здоров’я
експертка проекту «Жіноча сторона карантину»

 

 

Очікування: дев’ять місяців вагітності стануть чарівним, щасливим, незабутнім періодом перед появою нового життя. Реальність: планету охопила пандемія коронавірусу, стрічки новин рясніють моторошною статистикою, а почуття тривоги і власного безсилля стали незмінними супутниками. Така ситуація не може не відобразитись на емоційно-психічному стані вагітної жінки. Тим більше, переживання посилюють обмежувальні заходи: фізичне дистанціювання, домашня ізоляція, дистанційні консультації з медпрацівниками, неможливість отримати очікуваний рівень підтримки і догляду під час пологів та у післяпологовий період тощо.

Схожий стан відчула героїня подкасту радіопередачі на Громадському радіо, що виходить в межах нашого проекту «Жіноча сторона карантину». Юлія-Анна Кміть-Балицька пережила карантин на останньому триместрі вагітності і це певним чином відобразилось на її емоційному стані:

«Я підготувалась психологічно, і тут, коли мені здається, що прорахувала всі аспекти — навіть змогла запланувати запліднення за допомогою контрацептивних засобів, мене чекає карантин. Я дезорієнтована страшно, всі мої плани пішли коту під хвіст, довгий час ніяк не могла прийти в себе».

 Як пояснила героїня, ще більше її засмучувало те, що тема психічних переживань у нас в суспільстві частково табуйована:

«Мені хочеться пожалітися про це комусь, але коли я відкриваю рота і починаю говорити, то розумію, що навколо люди, в яких набагато гірше становище. Якщо я жаліюся це виглядає так, що мені попалося тістечко не з тією начинкою в той час, коли в людей немає хліба. З одного боку — це мене стримує і гнітить, з іншого боку — це мої почуття, які я переживаю, мені теж хочеться ними ділитися, щоб якось заспокоїтися».

Проте Юлії-Анні, завдяки власним зусиллям та допомозі близьких, вдалося впоратися із переживанням, вона за час карантину зібрала онлайн все необхідне для пологів та готується до цього моменту. Про її досвід ви можете послухати за посиланням нижче:

«Заборона партнерських пологів через карантин — для мене велике розчарування» — вагітна жінка

Приклад героїні Юлії-Анни демонструє наскільки не просто приходиться вагітній жінці під час пандемії. І якщо, дотримуючись певних правил ізоляції, небезпеки для фізичного здоров’я немає, то із психологічним ситуація складніша. Гінекологиня Наталія Сіліна пояснює, чому вагітна жінка може відчувати підвищену тривогу під час карантину та як їй із нею впоратися:

«Вагітні жінки та жінки, які народили, знаходяться в групі підвищеного ризику щодо виникнення депресії і у період без коронавірусу. А сьогодні, в умовах підвищеної тривоги і достатньо великих інформаційних викидів, ця ситуація посилюється», – зазначає гінекологиня.

За її словами, у цей час необхідно пам’ятати про декілька важливих речей:

«Перше – у вашому житті обов’язково повинна бути людина, якій ви можете подзвонити у будь-який момент і сказати, що вам потрібна емоційна підтримка. У житті практично кожної жінки, яка перебувала один на один з маленькою дитиною, бувала така ситуація, коли дитина постійно плаче. Мамі у такі моменти дуже важко, у неї багато агресії та роздратування. Про це соромно признатися. Але у такі моменти ви спокійно кладете дитину у її дитяче ліжечко на бік, йдете у ванну, вмиваєте обличчя холодною водою і телефонуєте людині, з якою ви домовились, що вона надасть вам психоемоційну підтримку!»

Наталія Сіліна зазначає, що цього не потрібно соромитися, адже доведено – жінка, яка перебуває з дитиною, що плаче один на один більше 2-4 годин, переживає такий же рівень стресу, як і ті люди, що працюють у небезпечних умовах (шахтарі, військові тощо).

«Наступне –  як для вагітної, так і для мами, у якої є дитина до року, дуже важливо складати план дій на поточний день», – зазначає Наталія Сіліна.

Також, як пояснює гінекологиня, у період вагітності важливо зберігати фізичну активність. Особливо, під час карантину та у період, коли ви боїтеся зайвий раз виходити на вулицю:

«Дуже важливо виконувати фізичні навантаження, тобто робити гімнастику біля відкритого вікна. На сьогодні є багато тренерів, які безкоштовно викладають на своїх YouTube-каналах зарядку для вагітних жінок чи для жінок, які народили. Тому впишіть у свій план дня регулярне виконання фізичних навантажень».

Окрім того, лікарка зазначає, що протягом дня ви маєте запланувати читання, а також Skype-зустрічі із подругами та друзями. Ввечері можна прийняти теплу ванну із морською сіллю.

«Для вагітної важливо не піддаватись паніці, а залишатися у тісному контакті (за допомогою засобів зв’язку) з тим спеціалістом, який супроводжує її вагітність – сімейним лікарем або лікарем-гінекологом», – підкреслює Наталія Сіліна.

Ефективний спосіб знизити рівень тривоги вагітній у цей час – проводити інформаційну гігієну (переглядати менше новин та читати менше різної інформації). Вірний шлях у цьому ключі – цікавитися тільки правдивою інформацією про Covid-19 та його вплив на вагітність тільки від експертів. Саме це може дати спокій та розуміння, як правильно вчиняти у даній ситуації. Тож ми попросили Наталію Сіліну відповісти на ще декілька важливих запитань, які стосуються цієї теми:

– Чи правда, що вагітні жінки більш схильні до коронавірусу?

«Вагітні жінки мають менше шансів ускладненого перебігу Covid -19».

– Чи потрібно додатково підвищувати імунітет під час вагітності у цей період?

«Підвищувати імунітет – це в принципі нездійсненне завдання. Оскільки немає препаратів, які мають доведену дію на підвищення імунітету. Немає й препаратів, які мають доведену противірусну дію на Covid -19!»

– Як вагітній жінці максимально захистити себе від коронавірусу?

«Для вагітної жінки, як і для невагітної жінки, як і для всіх жінок та чоловіків, важливо дотримуватись звичайних правил захисту від коронавірусу. Це:

  • миття рук (30 секунд рідким засобом, якщо немає рідкого засобу – антисептиком);
  • носіння маски;
  • носіння та регулярне використання антисептика;
  • ретельне провітрювання приміщення в місцях, де ви працюєте та проживаєте;
  • протирання усіх поверхонь антисептиками чи миючими засобами. Вірус добре змивається рідкими засобами;
  • уникання рукостискань при зустрічах.

Також старайтесь не користуватись ліфтом, тому що ліфт – це вузький простір, у якому вірус може довго затримуватись у повітрі.

Не забувайте, що для вагітної жінки обов’язково потрібно гуляти. Адже головна профілактика для вагітної жінки – це адекватне навантаження серцево-судинної системи. Це означає, що ви маєте робити щоденні піші прогулянки, дотримуючись усіх правил захисту!»

– Де можна вагітній жінці здати тест на коронавірус?

«Вагітна жінка, як і невагітна, може здати тест на Covid-19 у приватній клініці. На даний момент вже у багатьох таких клініках є тест на ПЦР і визначення антитіл.

Та пам’ятайте, що тест на ПЦР необхідно проводити тільки у випадку, якщо є клінічні прояви коронавірусу (кашель, слабкість, температура більше 37,5, тому що для вагітних жінок температура 37,5 – це варіант норми тощо). Тест на антитіла підійде для тих, хто хоче подивитись – чи перенесла я вже інфекцію, чи ще ні.

Якщо ми говоримо про безкоштовну здачу тесту, це потрібно дізнаватись у свого сімейного лікаря. Він скаже вам, чи є тести в наявності у державній поліклініці у вашій місцевості.

Якщо є фінансова можливість, тоді краще здати тест у приватній лабораторії».

Ще більше відповідей на запитання про COVID-19 і вагітність від Наталії Сіліної можна дізнатися у відео від UNFPA Ukraine:

А рекомендації для жінок, які вже стали мамами, у цьому відео:

Бережіть не тільки своє фізичне здоров’я, але й емоційне!
Дізнавайтесь правду про жіноче здоров’я разом із Проектом Кешер!

Більше публікацій по темі:

Післяпологові розлади: що потрібно знати жінці та її близьким? Інтерв’ю із Деббі Вайтхіл

Дніпро Ментор-мама для молодої мами – більше, ніж просто допомога

Як це – допомагати молодій мамі? Проект «Мама для мами» очима ментор-мам

*Стаття опублікована в межах проекту “Жіноча сторона карантину”, що реалізується у партнерстві з Громадським радіо та за підтримки Уряду Канади в рамках проекту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується «Українським Жіночим Фондом» Український Жіночий Фонд / Ukrainian Women’s Fund. Відповідальність за зміст інформації несе ВЖЄО «Проект Кешер». Інформація, що представлена у публікації, не завжди відображає погляди Уряду Канади в УЖФ.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок