Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Чотири мільйони дорослих в Україні стали жертвами сексуальних домагань. Майже половина жертв харасменту не звертаються за допомогою та не намагаються залучити порушника до відповідальності. Це дані дослідження Національного демократичного інституту.

Чи приставав до вас коли-небудь хтось із колег? Чи можливо надокучав надмірною увагою та «настирливістю» у вашу сторону? Чи може ви чули компліменти, які часто звучали «занадто нахабно»? А можливо хтось із ваших подруг розповідав про подібні ситуації у них на роботі?

Якщо хоч щось із цього вам знайомо, значить ви не із чуток знаєте, що таке харасмент. Саме про нього ми поговоримо сьогодні, з’ясувавши як захищатися у випадках домагань на роботі та чи можна притягнути за такі дії до відповідальності.

 Здається, декілька років тому про такий термін, як «харасмент» в нашій країні ніхто й не знав. Тепер же цій темі навіть присвячують фільми. Що ж це за слово, яке стало таким «популярним»?

Харасмент – це англійське слово, яке означає «переслідування», «домагання». ООН називає харасментом докучання, сексуальні натяки, жести та інші дії, які можуть образити або принизити іншу людину. Такі дії порушують недоторканість приватного життя іншої людини.

Харасмент (від англ. «harassment» — переслідування, домагання) форма дискримінації, яка включає будь-яку небажану та настирливу фізичну і словесну поведінку, що ображає або принижує людину або порушує недоторканність її приватного життя. Джерело: a-z-gender.net

Цікаво, що термін «харасмент» став популярним в США в 70-х роках минулого століття – в період масового приходу жінок в кар’єру. І це не дивно, адже незважаючи на те, що від харасменту страждають як чоловіки, так і жінки, відсоток жінок-жертв удвічі більший. Чому так?

Одна із головних причин – це те, що у суспільстві до жінок прийнято ставитися, в першу чергу, як до секс-об’єктів. Коли ми бачимо жінку, ми за замовчуванням спочатку оцінюємо, як вона виглядає. Ця установка спрацьовує навіть у тому випадку, коли мова йде про високопоставлену жінку з гарною кар’єрою: чи приваблива фігура у нової міністрки економіки? Здавалось би, в таких ситуаціях це не має ніякого значення. Цим жінкам платять не за зовнішність, а за навички і знання, але увагу суспільства все одно спрямовується на туфлі і тіло.

Така звичка працює і в реальному житті, автоматично виводячи жінку зі сфери професійного: коли ви починаєте оцінювати начальницю по мірі привабливості, ви перестаєте ставитися до неї виключно професійно. Багато чоловіків користуються цим буквально, щоб довести собі, що «вона може й менеджерка, але я все одно статусніший, тому що я – чоловік».

На прикладі харасменту ми можемо бачити, до яких наслідків приводить сприймання жінки як секс-об’єкту. Саме тому у своїй діяльності Проект Кешер виступає проти сексуальної об’єктивації жінок, проти гендерної нерівності та за фемінізм.

Звичайно, що харасмент може проявлятися не тільки в роботі, але й в інших сферах (наприклад, в освіті або просто на прогулянці). Страждати від нього можуть люди різного віку і статусу. Наслідки можуть бути як психічними, так і фізичними. 

Як появляється харасмент по відношенню до різних людей?

Некоректні висловлювання, жарти, дії, жести є різними формами харасменту. Важливо також розуміти, що переслідування може бути не тільки сексуальним. Ось декілька прикладів сексуальних домагань на робочому місці:

 • Двозначні електронні листи та інші повідомлення.
 • Непристойні жарти або анекдоти з сексуальним підтекстом.
 • Недоречні жести або свист.
 • Сексуальні коментарі про зовнішність, одязі або частинах тіла.
 • Торкання та погладжування без дозволу.
 • Недоречні зображення або відео.
 • Питання про сексуальну орієнтацію або інтимного життя колеги.
 • Образливі коментарі про чиюсь сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності.

Звичайно, це не повний список. Тому, що домаганням можна вважати будь-які дії або слова з сексуальним підтекстом, які заважають працювати або створюють некомфортну атмосферу в організації. Головний критерій тут взаємність: флірт приємний для обох осіб, а харасмент – це «зламування» особистих кордонів жертви без її згоди. Однак межа тут дуже тонка: боязнь або невміння дами сказати чітке «ні» чоловік може сприймати як схвалення своєї нав’язливості.

Щоб трохи краще зрозуміти, що таке «харасмент» і навчитися його розпізнавати, пропонуємо пройти тест від dataart.ua з прикладами різних ситуацій і визначити, де харасмент, а де просто знаки уваги:

ТЕСТ: Харасмент чи ні?

Це важливе питання, адже ми повинні знати, як захистити себе чи когось із знайомих у випадку харасменту. Щоб роз’яснити, як наше законодавство захищає нас від харасменту, ми звернулись до юристки, професійної адвокатки Тамари Бугаєць.

Адвокатка розповіла, що в українському законодавстві такий термін, як харасмент, відсутній.  Разом з тим певні визначення того, що відноситься до форм «харасменту» ми маємо у нашому законодавстві.

Перше таке визначення – це сексуальні домагання:

– Відповідно до абзацу 6 ст. 1 Закону України «Про рівні права та можливості жінок та чоловіків», сексуальні домагання – дії сексуального характеру, виражені словесно (погрози, залякування, непристойні зауваження) або фізично (доторкання, поплескування), що принижують чи ображають осіб, які перебувають у відносинах трудового, службового, матеріального чи іншого підпорядкування.

Щодо відповідальності за сексуальні домагання, то в українському законодавстві такої немає, підкреслила Тамара. Проте є інша стаття:

– Стаття 154 Кримінального кодексу України – «Примушування до вступу в статевий зв’язок». Відповідно до ч. 1, примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з іншою особою карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців. Відповідно до ч. 2, примушування особи без її добровільної згоди до здійснення акту сексуального характеру з особою, від якої потерпіла особа матеріально або службовою залежна карається штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років. Відповідно до ч. 3 дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, поєднані з погрозою знищення, пошкодження або вилучення майна потерпілої особи чи її близьких родичів, або з погрозою розголошення відомостей, що ганьблять її чи близьких родичів караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

Друге визначення в законодавстві, під яке можна класифікувати форми «харасменту» – насильство за ознакою статі:

– Відповідно до абзацу 7 ст. 1 вказаного Закону, насильство за ознакою статі – діяння, спрямовані проти осіб через їхню стать, або поширені в суспільстві звичаї чи традиції (стереотипні уявлення про соціальні функції (становище, обов’язки тощо) жінок і чоловіків), або діяння, що стосуються переважно осіб певної статі чи зачіпають їх непропорційно, які завдають фізичної, сексуальної, психологічної або економічної шкоди чи страждань, включаючи погрози таких дій, у публічному або приватному житті.

За такий злочин, пояснює юристка, передбачена адміністративна відповідальність за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Санкція статті передбачає відповідальність у вигляді штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.

Цікаво, що опираючись на власний досвід, Тамара Бугаєць зазначає, що особисто вона не бачила жодного протоколу за притягнення особи до відповідальності через вчинення насильства за ознакою статі:

– Термін «насильство за ознакою статі» було введено у національне законодавство ще у 2017 році, однак я особисто не бачила жодного адміністративного протоколу за притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення насильства за ознакою статі. Якщо десь в Україні і є, то це одиничні випадки.

Як бачимо, окремої статті щодо «харасменту» у нашому законодавстві немає, тому притягнути до відповідальності особу, яка здійснює харасмент, дуже важко. Що робити у такому випадку? Є декілька звичайних дій, які можуть допомогти зупинити домагання:

 1. Найважливіша порада – зберігати будь-які докази проявів харасменту на роботі (електронні листи, скріншоти листування, відеозаписи тощо). Все це може в перспективі підтвердити порушення допустимих меж.
 2. Не менш важливо виробити тактику поведінки з харасером. Якщо вам неприємна поведінка людини – постійні дотики, нав’язлива увага або наполегливі пропозиції випити кави, – варто це озвучити. Відкритий конфлікт – це завжди важко, але в цьому випадку ви просто позначаєте власні кордони. Можливо, людина не відчувала, що робить щось, що вам неприємно – а пояснення допоможе їй усвідомити свою помилку і бути уважнішою. Якщо ж це не подіяло, і перед вами дійсно харасер, важливо не здавати свої позиції і не терпіти те, що вам неприємно.
 3. Також важливо запастися підтримкою близьких: мета харасменту часто не в майбутньому сексі або в спробі закрутити роман, а в самому процесі буллінгу.
 4. Нарешті, не бійтеся просити про допомогу: наприклад, якщо ситуація розгортається на роботі, можна звернутися до HR-менеджера. Якщо ситуація зайшла занадто далеко – звертайтесь до серйозних інституцій (наприклад, до Національної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації «Ла Страда» 116 123 або телефонуйте 102).

Найскладніше в ситуації харасменту – повірити своїм відчуттям і не відмахуватися від них як від чогось незначного (в нашій культурі досі прийнято розцінювати нав’язливу увагу як комплімент). Якщо ви відчуваєте, що ваші особисті кордони систематично порушують, значить, мова йде саме про харасмент.

У такому випадку потрібно розуміти дві речі: агресор не всесильний, а ви не винні в тому, що відбувається. Довжина спідниці, ваша зовнішність, поведінка та інші фактори не є виправданням для харасменту – як і у випадку з іншими видами насильства, вина тут лежить тільки на агресорі. Саме тому терпіти харасмент та виправдовувати харасера не потрібно. Це ж саме стосується випадків, якщо із харасментом зустрілись ваші близькі чи знайомі – підтримайте їх та розкажіть про відповідальність та алгоритм дій, наведених вище.

Пам’ятайте, що ніхто не має права порушувати ваші особисті кордони!

Більше публікацій по темі:

Сталкінг: приховане насильство, про яке не варто мовчати

Фізичне насильство: як розпізнати та допомогти постраждалій?

Сексуальне насильство: як розпізнати та навчитись захищати свої кордони?

Психологічне насильство: як розпізнати та перестати дорікати близькій людині?

Економічне насильство: як його розпізнати та не стати заручницею «золотої клітки»?

Обережно, булінг: нововведення у законах та важливість інформаційної діяльності

Час боротися із булінгом або Чому Моніка Левінські отримала нагороду від Проекту Кешер

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок