Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

«Гроші – справа чоловіків» – хибний гендерний стереотип, який провокує виникнення економічного насильства.

Економічне насильство (ЕН) – один з елементів встановлення влади й контролю однією людиною над іншою. Таке насильство може набирати різних форм і стосуватися будь-кого – чоловіків, жінок, дітей, але у 95 % жертвами домашнього насильства стають саме жінки, тож далі поговоримо про насильство чоловіків щодо жінок.

«Економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру…» Стаття 21 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»

Декілька слів про економічне насильство

Картинки по запросу экономическое насилие►Найбільша проблема з ЕН полягає в тому, що його дуже важко діагностувати, визначити його межі та вказати на нього пальцем, особливо – тому, хто став жертвою такого насильства.

►Соціологічні опитування показують, що ймовірність ЕН збільшується, коли в родині є й інші різновиди насильства (фізичне, словесне або сексуальне).

ЕН зустрічається у всіх секторах нашого суспільства, незалежно від рівня доходів, способу життя, рівня освіти або професії. Жінка, яка страждає від економічного насильства, може працювати на фабриці, бути лікарем, юристом, відомою актрисою і так далі. Точно так же, як і той, від кого виходить економічне насильство.

Як розпізнати економічне насильство?
 • Перебирання на себе функції «чоловіка-годувальника» та обмеження можливостей жінки самореалізуватися.
 • Контроль всієї фінансової інформацї та обмеження доступу до неї. Це може проявлятись як брехня про реальні статки.
 • Перешкоджання освіті і зайнятості жінки. Воно може набирати різних форм – від прямої заборони до створення відповідних психологічних умов.
 • Контроль за її грішми або витратами і майном. Проявляється у проханні довести, на що саме жінка витрачає гроші, через відповідну звітність.
 • Похожее изображениеКонтроль за доступом до економічних ресурсів. Коли партнер не дозволяє жінці «торкатися грошей», зокрема відмовляє їй у доступі до кредитних і дебетних банківських карток, чекових книжок, навіть якщо гроші на них належать жінці; забороняє розпоряджатися своєю власністю.
 • Перешкоджання придбанню економічних активів. Коли партнер намагається робити всі великі покупки, такі як квартира чи автомобіль, на своє ім’я.
 • Перешкоджання використанню власних ресурсів. Це розподіл витрат за принципом «ми витратимо спочатку твоє, а потім кожен своє»; примусове вилучення ресурсів; крадіжка чи продаж без відома власника.
 • Усунення чоловіка від економічної участі в житті родини. Жінка сплачуватиме рахунки, купуватиме їжу й одяг, оплачуватиме медичні витрати, борги, іпотеку тощо, а коли ресурсів не вистачатиме, змушена буде просити у чоловіка. У такій ситуації чоловік весь час підкреслюватиме, що саме зроблено за його кошти, а основні заробітки витрачатиме на власний розсуд.
 • Провокування економічних витрат. Це може відбуватися, шляхом примусу до непотрібних/необхідних покупок або через псування або руйнування майна і речей, які належать жінці.
 • Насилля може проявлятися у відмові виплачувати аліменти на утримання дитини, у приховуванні реальної заробітної плати при офіційному зверненні жінки на стягнення аліментів.

Як перестати бути жертвою економічного насильства?

Що робити, якщо ви зрозуміли, що зазнаєте економічного насильства і хочете змінити ситуацію? Є багато рекомендацій, але узагальнити їх можна так:

 • Вийти з ізоляції, адже перший крок насильника — зруйнувати коло спілкування, віддалити від колег, родичів, друзів. Дуже важливо підтримувати, відновити, встановити особисте (незалежне від партнера) коло спілкування — це може бути і волонтерська робота (навіть якщо ви її не афішуєте).
 • Налагодити стосунки з людьми, яким ви можете довіряти, — з друзями, родичами чи навіть місцевою церквою. Спілкування з іншими дозволить поглянути на ситуацію збоку, а не в нав’язаному руслі вини, звітності, браку коштів і страху. Можливість почути, що хтось ще потерпає від такого і прагне змінити ситуацію додасть сил для протистояння.
 • Якщо неможливість навчатися чи відвідувати курси вихідного дня перешкоджає працевлаштуванню, варто спробувати онлайн навчання (нині є й україномовні ресурси, які видають сертифікати, що їх можна вказати в резюме). Варто дізнатися про можливості заробляти онлайн, наприклад, вести блог чи ютуб-канал.
 • Створити або відновити власні фінансові ресурси. Почніть заощаджувати гроші в безпечному місці (в банківській комірці, на банківському рахунку, у надійного друга). Навіть маленькі поповнення поступово створять заощадження для початку нового етапу життя. Можна попросити близьких людей про невеличкі позики, які повернете згодом, коли станете на ноги.
 • Збирати інформацію про всі можливості отримати допомогу і підтримку, коли ви вирішите перервати стосунки і піти. Можна отримати консультації про ваші права і можливі наслідки такого кроку заздалегідь, отримати конкретні рекомендації, як їх нівелювати чи уникнути (безоплатно чи звернувшись до приватного нотаріуса).
 • Припинити такі стосунки. Зазвичай вони будуються на основі влади, а не довіри, тому не можуть бути безпечними, навіть якщо іноді настає покращення.

На основі матеріалів докторки економічних наук Любов Жаркової. Джерело: genderindetail.org.ua

Що потрібно робити жінці, щоб не допустити економічного насильства?

Найкраща профілактика економічного насильства – це, звичайно, його попередження. Саме для цього жінці необхідно бути у фінансовій безпеці. Як це можливо? Декілька порад від Тетяни Романенко, нашої тренерки «Школи успішної жінки», фінансової консультантки:

Для фінансової безпеки жінки потрібно:
 1. Розбиратися в базових фінансових питаннях: вміти вести бюджет, вміти користуватися банківськими картками, вміти контролювати борг по карті, цікавитися страховими продуктами.
 2. Мати свій стабільний (навіть невеликий) дохід.
 3. Створити свій особистий резервний фонд, з якого не витрачати на потреби сім’ї.

ВАЖЛИВО! Крім фінансових чинників, на безпеку жінки ще впливають психологічні чинники.

 1. Жінці не варто боятися обговорювати фінансові питання в родині.
 2. Жінці потрібно вміти відмоляти: або не давати гроші в борг, або не підписувати договорів поручительства за кредитом чоловіка чи родичів.
 3. Жінці варто звертатися за допомогою до психолога або в жіночі організації у разі фінансового насильства в сім’ї.

Бережіть себе, і будьте фінансово незалежними!

Якщо Ви стали свідком прояву насильства, або знаєте про такі випадки – важливо про це говорити та розповідати про це іншим! Подолання такого негативного явища можливо лише за умови об’єднання зусиль державних органів та установ, громадських організацій, і кожного з нас. Не мовчіть, дійте!

116 123 – гаряча лінія із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації в Україні.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок