Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Подруги та друзі, ми розпочинаємо рубрику #УвімкниЕкосвідомість, у межах якої будемо брати інтерв’ю у екоактивісток України та розповідати про важливі і актуальні питання теми «Екологія». Перша наша публікація виходить у Всесвітній день без поліетилену та присвячена темі екозвичкам.


«Нам не потрібні одиниці ідеальних зеровейстерів, нам потрібні мільйони людей, які будуть робити хоча б щось!»
Анна Полійчук, екоактивістка

Екологічна ситуація в світі з кожним роком стає тільки гірше – це факт. Учені б’ють на сполох, бо нас чекає екологічна катастрофа. Здається, проблема настільки величезна, що ніякі відповідні заходи для порятунку нашої планети не допоможуть. Однак це не так, навіть одна людина може мати значний вплив на екологічну ситуацію всього світу. Все, що потрібно, – виробити екозвички та навчити цим звичкам своїх дітей, показуючи їм приклад. Саме про це ми поговорили із екоактивісткою Анною Полійчук. Вона розповіла нам про власні екозвички, досвід переходу на екологічний спосіб життя та екологічне виховання своїх дітей.

Анна Полійчук
Екоактивістка
Засновниця громадської організації «Екологічний Хмельницький»
Спеціалістка в сфері екоадаптації бізнесу

Привчати дітей до збереження довкілля та навчати їх корисним екозвичкам важливо для майбутнього нашої Планети та життя нащадків. З якого ж віку варто розпочати таке ековиховання? Анна Полійчук вважає, що найкраще почати прививати дітям любов та турботу до природи, рослин і тварин ще із раннього дитинства:

«Коли йдете на прогулянку, малюкам дуже цікаво спостерігати за різноманітними комахами, жучками, павучками, нюхати квіти. Пояснюйте своїй малечі, що не можна роздавлювати комах та зривати квіти. Адже саме звертаючи  увагу на такі дрібниці, ви закладаєте надійний фундамент свідомості в маленьких голівках».

Хто ж має привчати дітей до екологічного способу життя? Батьки чи педагоги? Незважаючи на те, що в Стратегії екологічної політики до 2020 р проблеми екологічної освіти та виховання чітко визначені, а мета № 1 сформульована як «Підвищення рівня суспільної екологічної свідомості», на жаль, на практиці з 2011 року жоден проект в цій сфері не отримав бюджетної підтримки. Ековихованням дітей, як правило, займаються педагоги-ентузіасти, яких з року в рік стає все менше, а також громадські організації. Тому у цьому ключі надзвичайно важлива просвітницька робота батьків.

Так, екоактивістка Анна відзначила, що на її особисті погляди вплинули саме батьки, проте тоді ще екологічна проблема не стояла так гостро, як тепер. Тому вивчати тему екології вона почала вже у досить свідомому віці:

«Мої батьки привили в свій час мені турботу про природу, вчили не викидати де попало сміття та бережно відноситися до всього, що оточує.
На щастя, тоді проблеми екології не були такими глобальними, як зараз і сортування, як такого, не було, бо ще не було пакетів та одноразового посуду тощо.
Тому вже у досить свідомому віці я почала детально вникати в цю тему, самостійно шукати інформацію та старатися вплинути на ситуацію своїми повсякденними звичками.
Першим кроком була відмова від пакетів, я ще довго юзала пакети, які назбиралися за роки «несвідомості» , користувалася ними до дир, а потім здавала на переробку. Потім пошила фруктівки та купила екоторбу і, таким чином, поліетилен зник з мого життя.
У цей час почала сортувати і всюди ходити з своїм горнятком. Це найпростіші кроки, які може зробити кожен».

Нещодавно ми провели вебінар для мам та доньок-підлітків нашого проекту «ЛаДор ВаДор», який стосувався теми екологічного гардеробу та свідомого шопінгу. Як показала практика, підлітки надзвичайно зацікавлені в темі збереження довкілля та екозвичок. Тому ми запитали Анну, яким ще екозвичкам слід навчати дитину-підлітка:

«У мене два сини і старшому сину 11. Мені не доводиться навчати його чомусь, він бачить, які звички ми маємо з чоловіком і автоматично наслідує. А я тільки спостерігаю за цим та радію, розуміючи ,що головне правило у вихованні дітей – це правильне виховання їх батьків.
Але якщо ви тільки вчитеся екограмотності та починаєте розвивати екозвички:

  • навчіть дітей сортувати відходи,
  • не користуватися пакетиками,
  • пити водичку/напої з своїх горнят чи пляшечок.

 Для мам та  дівчаток в період статевого дозрівання буде актуальним познайомити їх з екологічними гігієнічними засобами. Щоб вони знали, що існує альтернатива та розуміли для чого її використовувати».

Щодо спеціальної літератури для ековиховання дітей, то тут можемо порадити деякі ресурси, доступні в інтернеті:

  • Сайт Всеукраїнської громадської організації «Жива планета».
  • Портал споживача зі сталого споживання.
  • Міжнародний проект для шкільної молоді і дорослих «Освіта для стійкого розвитку в дії».
  • «Зелений пакет» – міждисциплінарний комплекс, який містить посібник з планами проведення занять і матеріалами для учнів, відеокасету з анімаційними кліпами і навчальними фільмами та компакт-диск з різноманітною інформацією, доступною в інтерактивному режимі, яка охоплює 22 теми в галузі довкілля і сталого розвитку.

Анна Полійчук також відзначила, що ековиховання дітей має розпочинатись, у першу чергу, із виховання себе, адже діти наслідують батьків:

«У повсякденному житті на власному прикладі показуйте дітям бережне ставлення до природи, посадіть з сином дерево, підлийте з донькою квіти. Поясніть, що не все сміття є «сміттям» і що воно може бути корисним і його переробка береже ресурси  Планети.
Діти найкраще вбирають та підхоплюють інформацію і як правило, вони наслідують своїх батьків. Тому в першу чергу виховуйте себе

З чого варто почати батькам, які вирішили перейти на екологічний спосіб життя? Яким базовим екозвичкам потрібно навчитися, у першу чергу? Екоактивістка, спираючись на власний досвід, радить розпочати із відмови від пакетів:

«Як я вже й сказала в попередніх питаннях, що сама почала з відмови від поліетиленових пакетів. Тому, вважаю, що з цим найпростіше розібратися. Бо якщо брати сортування одразу, то тут вже можуть виникнути труднощі і по маркуванням, і що куди здавати, що можна переробити, а що в смітник».

Також, на думку Анни, варто звернути увагу на свідомі покупки та раціональні закупи продуктів:

«Не купуйте все підряд, більше, ніж можете з’їсти. Аби не доводилося викидати їжу. Адже на її вирощування та виробництво витрачаються ресурси і дуже погано, коли ми це не цінуємо, відносимося не серйозно. І справа, тут не тільки в ресурсах, а й в тому, що органіка (тобто їжа), потрапляючи на сміттєзвалище, не розкладається, тому що там немає сприятливих умов для цього. Ба більше, при гнитті органіка в умовах смітника виділяє небезпечний газ – метан, який в 30 разів шкідливіший за вуглекислий газ.
Тому раджу писати список перед походом в супермаркет, не вестися на акції та розпродажі і вибирати товар в пакуванні, яке можна переробити, а краще взагалі без нього». 

Також для більш «екологічного походу до супермаркету», можете зберегти собі чек-лист, наведений нижче:

Що важливо, Анна рекомендує не переходити на екологічний стиль життя різко та одразу, щоб не отримати стрес, а формувати звички поступово – одну за іншою:

«У більшості людей процес занурення в екостиль поступовий, звичка з’являється одна за одною. Щось комфортно робити, а щось ні. Кожен обирає свій шлях по зеленій стежці.
Моя рекомендація – потрібно маленькими кроками змінювати свої звички, по трішки розбиратися і робити. Бо якщо людина береться за все одразу, це шалений вихід з зони комфорту, а для людини – це стрес. У такому темпі можна швидко перегоріти і перестати робити будь-що. Головне в даній ситуації, розуміти для чого ми робимо ці маленькі кроки, мати мету, і тоді все обов’язково вийде». 

Таким чином, ми бачимо наскільки важко вводити у своє життя та життя своїх близьких екозвички. Адже від наших звичок сьогодні, залежить наше завтра та майбутнє усієї Планети. Так, Анна Полійчук зазначає, що починати потрібно із себе і показувати іншим на свій приклад:

«Спочатку ти робиш, а рідні тебе не розуміють, інколи не підтримують, але потім поступово самі приєднаються. Тому, що немає нічого ціннішого та вагомішого, ніж дбати про свою Планету.
Вже сьогодні ви можете зробити перший крок і почати змінювати свої звички і пропагувати свідоме споживання. Відмовся від пакета на касі, випий кави у кав’ярні з гарного посуду, насолоджуйся моментом, роблячи світ чистішим.
Нам не потрібні одиниці ідеальних зеровейстерів, нам потрібні мільйони людей, які будуть робити хоча б щось!»

Більше публікацій по темі:

Як побудувати екологічний та розумний гардероб? Поради стилістки для мам і доньок-підлітків

Вмикаймо екосвідомість та дізнаваймося більше про наші права та охорону довкілля. Вебінар «Україна майбутнього»

Що говорить єврейська традиція про захист довкілля? Розповідає експертка із США Сью Селінджер

Що я можу зробити зараз, щоб уникнути катастрофи в майбутньому і яка роль релігії в цьому ключі? Розповідає рабин Йонатан Неріл

Чому відмовляючись від поліетилену, ми спасаємо довкілля та власне здоров’я?

ТЕСТ: Пластик-фрі або Наскільки екологічний Ваш спосіб життя

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок