Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Продовжуємо нашу рубрику “Жіночого здоров’я”. Цього разу поговоримо про питання, яке не може не турбувати жінок в умовах війни, адже зруйнований війною звичний перебіг життя і сильний стрес призводить до проблем зі здоров’ям, у тому числі й у жіночій сфері. Це може стати не лише джерелом додаткового хвилювання, а й загрозливих для життя жінки станів. Як запобігти виникненню проблем, та які засоби контрацепції обирати зараз?

Дякуємо за підтримку у написанні допису: Ліщенко Інесі Сергіївні, к.мед.н., лікарю акушеру-гінекологу ДУ “ІПАГ ім. академіка О.М.Лук’янової НАМН України.

Нижче ми розглянемо найбільш поширені питання, які можуть виникнути, та яким чином їх вирішувати у новій реальності:

Що робити, якщо неможливо придбати препарат, який ви приймали на постійній основі?

Навіть якщо Ваш блістер контрацептиву чи іншого препарату, який Ви постійно приймаєте, ще не закінчився, проконсультуйтесь з лікарем з приводу того, на що його можна буде замінити в разі повної відсутності в аптеці. Проговоріть дії на випадок, якщо Ви взагалі не зможете придбати необхідний препарат. Організуйте консультацію заздалегідь очно чи дистанційно.
Менструація не почалася у звичайний термін і немає ніяких інших скарг.
За відсутності інших скарг (болі, мажучі виділення з піхви, нагрубання молочних залоз та виділення з них) перше, що потрібно зробити – виключити наявність вагітності.

Якщо вагітність неможлива

У такому випадку затримка менструації не супроводжується небезпечними наслідками. Так, це може бути реакція організму на стрес, так звана «аменорея воєнного часу». У когось вона розвивається швидко, у когось згодом, а у когось – ніколи. Менструація може розпочатися із затримкою, а може бути відсутньою протягом декількох місяців. У такій ситуації немає необхідності в термінових обстеженнях, їх можна пройти, коли ситуація стабілізується.

Якщо вагітність можлива

Відповідь на це питання не слід відкладати з дня на день, очікуючи менструацію – Ви втратите цінний час. Якщо вагітність виключити неможливо, і затримка менструації складає вже 5-7 днів, ЗРОБІТЬ ТЕСТ, навіть, якщо у вас трапляються затримки менструацій або цикл загалом не дуже регулярний. Це важливо тому, що позаматкова вагітність є потенційно небезпечним для життя станом. При ранній діагностиці і нормальному доступі до сучасної медичної допомоги кількість важких випадків позаматкової вагітності низька. Але сьогодні, коли час на те, щоб потрапити на УЗД чи у лікарню з операційною, може складати не години, а дні, небезпечність позаматкової вагітності знову зросла. Пам’ятайте про це і не зволікайте, не соромтеся попросити тест.
Якщо результат тесту негативний – зберігайте спокій, чекайте початку менструації і безпечної ситуації, щоб пройти обстеження.

Якщо результат тесту позитивний, незалежно від того довгоочікувана це звістка чи зовсім неочікувана – зберігаємо спокій, встановлюємо зв’язок з лікарем, який буде надавати допомогу в подальшому. Важливо не приймати швидких необдуманих рішень, і у жодному випадку не займатись самолікуванням.

Перерваний статевий акт – то гра з долею. Не рекомендується!

Календарний та симптотермальний метод

– не метод, якщо Ви не маєте великого досвіду. Крім того, під час таких стресів, організм може творити дивні речі з циклом у тому числі. Тому не рекомендуємо!

Презервативи

Підходять усім. Мають гарний ступінь захисту. Однозначно є методом при найменших сумнівах у партнері. Єдиний недолік – можуть виникати індивідуальні алергічні реакції на латекс.
Гормональні методи контрацепції, мають місце бути як найбільш надійний метод. Якщо Ви давно міркували про цей метод, можливо, варто розпочати.
Сюди ми відносимо – КОК (комбіновані оральні контрацептиви), чисто прогестини (мініпілі) та гормональну спіраль. Метод потребує консультації лікаря! Огляд, аналізи можуть бути не обов’язковими, а збір анамнезу та консультація обов’язкова! Бо, наприклад, якщо жінка багато і давно палить, – гормональна контрацепція може викликати тромбоз і погані наслідки.

Місцеві засоби контрацепції

Це хімічні засоби, які вводяться у піхву перед статевим актом. Можуть бути у вигляді крему, свічок, таблеток. Метод викликає дискусії у медичній спільноті. Є прихильники і жінки з добрим досвідом використання, є і противники.

Екстрена контрацепція

Препарат для виключних випадків і не може використовуватись часто. Є величезна кількість побічних дій. При можливості треба задіяти лікаря для призначення. Потрібен контроль можливого настання вагітності після використання.

Джерело: dila.ua

Також читай: 
Як запобігти небажаній вагітності під час війни

Як жінкам дотримуватися гігієни при місячних у дорозі.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок