Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Час будь-яких епідемій і великих проблем завжди випробовував людей на душевну міцність – на наявність взаємоповаги, милосердя та толерантності. Так сталося і в період пандемії коронавірусу. Про те, чому у цей час росте соціальна стигматизація, як її подолати та зберегти людські якості у такій складній ситуації, ми поговоримо у цій статті.

«Страх і невпевненість, які супроводжують пандемію, породжують стигматизацію і дискримінацію. Вони є контрпродуктивними, ведуть до насильства, утисків і ізоляції, позбавляють людей доступу до послуг охорони здоров’я та заважають тримати пандемію під контролем» – говорить Виконавча директорка Об’єднання організацій ООН (ЮНЕЙДС) Вінні Бьяніма.

Як показує статистика, нинішній спалах COVID-19 провокує стигматизацію і дискримінаційне поводження суспільства стосовно представників певних етнічних груп, медпрацівників, людей, які хворіють коронавірусом, тих, хто контактував з носіями коронавірусної інфекції тощо.

Чому виникає стигматизація? Експерти Всесвітньої охорони здоров’я зазначають, це нова хвороба, зовсім не досліджена, багато її характеристик досі є невідомими. Відповідно, людям властиво боятися невідомості. У результаті виникає страх до хвороби і всього, що з нею пов’язане. А далі діло за стереотипами, міфами та усіма явищами, які підсилюють страх і ворожнечу.

Чим небезпечне таке явище? Експерти говорять, що стигматизація та дискримінація є надзвичайно негативними, як в плані зростання загальної агресії та ворожості, так і в боротьбі з COVID-19. Зокрема, вони ускладнюють боротьбу зі спалахом захворювання. Так, стигматизація може:

  • спонукати людей приховувати хворобу в спробах уникнути дискримінації;
  • викликати небажання своєчасно звертатися за медичною допомогою;
  • послаблювати звички до здорової поведінки.

Наприклад, люди, які вже стикалися з цими явищами, не завжди хочуть звертатися за медичною допомогою, оскільки бояться знову стати жертвами стигматизації. У інших випадках об’єктами ненависті можуть стати медпрацівники, люди іншої раси або родичі тих, хто захворів на коронавірус.

Поняття «толерантність» є досить широким та змістовним поняттям. Воно включає в себе терпимість і делікатність, повагу до іншої людини і її думки, вміння відстоювати власні переконання і погляди, залишаючись при цьому спокійними, стриманими і впевненими. Це здатність без агресії сприймати думки, поведінку, форми самовираження і спосіб життя іншої людини, які відрізняються від власних. Тобто, перш за все, толерантність означає доброзичливе та терпиме ставлення до когось. Важливо розуміти, що кожен/на має право на власну думку, смаки та переконання, які відрізняються від загальноприйнятих.

На сьогоднішній день у ситуації зростання агресії до інших, прояв толерантності зі сторони кожного є особливо актуальним та важливим. Він допоможе, як подолати ненависть і ворожнечу, так і мобілізуватись для спільного подолання коронавірусу та його наслідків.

І ось декілька порад, як залишатися толерантними у теперішній ситуації:

  • ПОВАГА ДО ЛЮДЕЙ З COVID-19.

Ми можемо спостерігати підвищену агресію і ворожість здорових людей до тих, хто може бути навіть теоретично бути носієм коронавірусу. Люди починають самостійно висувати версії щодо передбачуваної хвороби і застосовувати дії щодо ізоляції інших. Так робити не варто. Ми маємо проявляти розуміння до тих, хто заражений або має підозру на хворобу.

  • ДОТРИМАННЯ РЕКОМЕНДАЦІЙ ЛІКАРІВ ТА САМОІЗОЛЯЦІЯ У ВИПАДКУ ХВОРОБИ.

Так-так, саме так проявляється повага того, хто має підозру на коронавірус або вже хворий до інших людей. Якщо людина розуміє, що вона, навіть теоретично, може бути інфікованою коронавірусом, то вона зобов’язана здати необхідні тести і самоізолюватись до визначення діагнозу.

  • БОРОТЬБА З ФЕЙКАМИ, РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ПРАВДИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ.

Стигматизацію нерідко посилює недолік знань про шляхи передачі та можливості лікування нової коронавірусної інфекції COVID-19 і про способи профілактики інфікування. Натомість, важливо довіряти тільки перевіреним фактам та джерелам, не керуватися міфами та стереотипами. Детальніше про це ТУТ.

  • СЛОВА ТАКОЖ МАЮТЬ ЗНАЧЕННЯ.

Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я та UNIСEF стверджують, що деякі слова і вирази, які вживаються при обговоренні коронавірусної інфекції можуть сприйматися людьми в негативному ключі і підсилювати агресивні настрої у суспільстві. Так, вони радять замінювати деякі «дискримінаційні» терміни та толерантні. Ось декілька прикладів такого розмовного етикету:

1) БАЖАНО: називати хворобу новою коронавірусною інфекцією (COVID-19). НЕБАЖАНО: вказувати та географічне походження хвороби, не називати вірус «уханським», «китайським» чи «азіатським».

2) БАЖАНО: називати тих, хто захворів «людьми з COVID-19». НЕБАЖАНО: говорити «жертва коронавірусу».

3) БАЖАНО: говорити про «зараження» або «інфікування»  COVID-19. НЕБАЖАНО: говорити, що люди «поширюють COVID-19», «заражають оточуючих» або «розносять вірус».

  • ПОВАГА ДО МЕДИЧНОЇ СПІЛЬНОТИ.

Ми можемо ставати свідками ворожості до представників медичної спільноти. Проте потрібно розуміти, що медики опинилися в такій же невизначеній ситуації, як і інші люди. Беручи до уваги ще й рівень стресу, з яким їм приходиться щодня зустрічатись, ми повинні ставитись із повагою до лікарів, які роблять у даній ситуації все, що їм під силу.

  • ПОЗИТИВНА НАЛАШТОВАНІСТЬ.

У сучасній ситуації бажано зберігати позитивний тон і акцентувати увагу на ефективності профілактики та лікування. Більшість людей здатні впоратися з хворобою. Існують прості правила, дотримуючись яких ми всі можемо убезпечити себе, своїх близьких і вразливих до інфекції людей.

  • ВЗАЄМНА ПІДТРИМКА І ДОПОМОГА.

Пандемія коронавірусу показала нам, що хвороба не вибирає національність, стать чи іншу характеристику. Вона стала викликом для всього світу. І для боротьби із нею також потрібна згуртованість усіх людей. Потрібне терпіння та взаємна підтримка.  Будь-які інші часи рано чи пізно закінчуються, а людьми ми повинні залишатися завжди. І бути не просто людиною фізично, а, перш за все, бути людяними у ставлення до оточуючих – і це не тільки про слова, але й про  вчинки!

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок