Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Карантин, пандемія, зменшення доходів, непередбачувані витрати, можлива світова криза, подорожчання продуктів  – все це загострило питання особистих заощаджень та накопичень. Така ситуація наочно показала наскільки важливо мати фінансову подушку безпеки. Проте, що робити тим, кому не вдалось її відкласти до карантину? Що взагалі варто знати про фінансову подушку безпеки та навіщо вона нам? Чи існують способи її створити під час кризового періоду життя? Відповіді на ці запитання шукаємо разом із фінансовою консультанткою Тетяною Романенко.

Тетяна Романенко
незалежна фінансова радниця,
сертифікована тренерка з фінансової грамотності,
спеціалістка проекту “Школа успішних жінок”,
ведуча курсу фінансової грамотності для жінок від Проекту Кешер

Перш, ніж перейти до нашого ключового питання, давайте визначимось, що ж таке «фінансова подушка безпеки» та коли вона нам може стати потрібною.

Фінансова подушка безпеки – це наш резервний фонд, який спрямовується на покриття несподіваних і надзвичайних витрат. Ви збираєте деяку суму грошей, не витрачаєте її на дрібниці, а поступово відкладаєте – саме так формується ваша фінансова подушка безпеки.

Також до фінансової подушки безпеки відносяться договори страхування ризиків: від нещасного випадку, пожежі, КАСКО, медичне страхування.

Як правило, фінансова подушка безпеки формується поступово і цілеспрямовано саме для того, щоб в кризові часи або в форс-мажорних ситуаціях швидко ліквідувати наслідки.

Цікаво, що фінансова подушка безпеки нам потрібна у різних випадках життя. Ось декілька ситуацій, коли вона нас рятує:

 1. Хвороба. Аналізи, ліки, операції – усе це потребує витрат. І навіть, якщо у вас є медична страхівка, вона не завжди покриває усі витрати.
 2. Звільнення. Пошук роботи може зайняти багато часу. Завдяки фінансовій подушці безпеки, у цей період вам буде на що жити.
 3. Зниження заробітку. Цей пункт особливо актуальний під час та після карантину. Так, за даними опитування Info Sapiens, 38% жителів України відзначили зменшення регулярного доходу сім’ї в результаті епідемії, 16% – повну втрату доходу, 14% – втрату роботи, 10% – фінансові збитки (наприклад, через здачу квитків). Всього 60% жителів України назвали щонайменше один із видів фінансових збитків. У цьому ключі саме фінансова подушка безпеки допоможе залишатись «на плаву» до того часу, поки фінансова ситуація не стабілізується.
 4. Робота мрії. Буває так: ви працюєте на добре оплачуваній, але ненависній роботі і раптом бачите вакансію мрії. Зарплата нижче, зате перспективи відкриваються блискучі. Якщо у вас є подушка безпеки, можна жити на неї, поки оклад не виросте. Тут резервний фонд стане підтримкою під час перехідного періоду і допоможе у виконанні бажань.
 5. Вагітність і пологи. З появою дитини доходи в сім’ї знижуються, а витрати зростають. В ідеалі варто, звичайно, пристосуватися до нових умов і не витрачати гроші з резервного фонду. Але наявність фінансової подушки відчутно знизить рівень стресу та переживань через відсутність фінансів.
 6. Переїзд. Навіть переїзд в іншу квартиру здатний сильно вдарити по бюджету. Ще більш витратним буде переїзд в інше місто. До витрат на оренду житла додайте гроші на дорогу, перевезення речей і так далі.

Цікаво, що  фінансову подушку безпеки потрібно мати не тільки через практичні причини, але й психологічні. Так, психологиня Поліна Федотова підкреслює, що «Накопичення дають відчуття безпеки, захищеності. Недарма їх називають подушкою безпеки».

Загалом людина, яка має заощадження, отримує три важливі психологічні імпульси:

 • Перший – «Я впоралась. Мені вдалося». Заощадження формуються не за пару місяців. Це дійсно вагомий результат: людина змогла пройти шлях і досягти мети. Для декого це навіть є початком змін в житті: «Раз я змогла тут, то зможу і там».
 • Другий – «Я відчуваю себе захищеною». Одна із базових емоцій – страх. Ми багато робимо, щоб хоч трохи відчувати себе в безпеці. А фінансова подушка безпеки якраз надає нам це відчуття.
 • Третій – «Мені можна мати гроші». Людина, яка змогла сформувати «подушку безпеки» і спокійно не витрачає її, пройшла через певні перешкоди у стосунках з грошима, «налагодивши» їх.

Ще одна важлива причина мати фінансову подушку безпеки, про яку часто замовчують – це конфлікти або насильство у сім’ї. Особливо актуальною ця причина стала під час карантину, коли рівень домашнього насильство зріс практично на 50%.

Як у цьому ключі може допомогти фінансова подушка безпеки?

Часто, коли жертва не має власних особистих накопичень, вона є економічно залежною від агресора*. Це перешкоджає їй вчасно піти від агресора або ж подати скаргу на нього.

«Ти нікуди від мене не дінешся!» — жінка розповіла, як карантин пришвидшив розлучення у її сім'їТака ситуація склалась у героїні радіопередачі на Громадському радіо, яка виходить в межах нашого проекту «Жіноча сторона карантину». Жінка під час карантину зустрілась зі спалахом фізичного насильства зі сторони її чоловіка. Впродовж довгого часу Юлія (так звали героїню) не наважувалась піти від нього. Одна із причин – фінансова. У жінки не було на руках власних коштів: до карантину Юлія офіційно була у декретній відпустці. Паралельно вона разом з чоловіком працювала над його бізнесом. Тому її гроші знаходились на рахунку в агресора.

Із часом Юлія все таки наважилась піти від чоловіка. Вона підкреслює, що зрозуміла наскільки важливими є власні заощадження. Тому тепер Юлія знайшла роботу та працює над формуванням власної фінансової подушки безпеки. Прослухати повну історію Юлії можна у подкасті за посиланням нижче:

«Ти нікуди від мене не дінешся!» — жінка розповіла, як карантин пришвидшив розлучення у її сім’ї

Приклад героїні Юлії демонструє важливість фінансової подушки БЕЗПЕКИ. Проте що робити, якщо ви вже опинились у кризовій ситуації (на кшталт, пандемії корона вірусу), а подушки безпеки у вас немає? Чи можливо її сформувати зараз?

У цьому ключі фінансова консультантка Тетяна Романенко дає такі поради:

 • Зробіть аудит своїх фінансів: чесно запишіть свої нинішні доходи і витрати, запишіть всі зобов’язання. Будьте чесними перед собою, не бійтеся «побачити» суми боргу. Неможливо управляти тим, що не пораховано!
 • Там, де можливо, проведіть переговори з кредиторами про відстрочку платежів або продовжуйте платити мінімальну суму, яка вам «під силу».
 • Контролюйте витрати: спочатку обов’язкові і потрібні витрати, а тільки потім бажані. Важливо: не йдіть в глуху економію, є ймовірність зірватися на імпульсивні витрати. Залиште для себе в якості мотивації невелику суму на витрати «для душі», навіть якщо це буде один раз на місяць.
 • Шукайте способи отримання додаткового доходу! Згадайте все, що ви робите добре і з задоволенням. І зовсім не обов’язково, що це буде дохід від вашої звичної професійної діяльності. Може, ви вмієте вирощувати рослини або пекти смачну випічку? Пробуйте себе в новому виді діяльності. Завжди є люди, які заплатять вам за те, що ви робите якісно!
 • Формуйте свій резервний фонд регулярно і сумами, які вам «під силу». Не забувайте підключати фінансові послуги. Як правило, вартість страхового полісу від нещасного випадку не висока. Купивши такий поліс, ви покриваєте ризик несподіваної травми. А може, при відкритті банківської карти банк вам вже оформив такий поліс, а ви забули? Перегляньте договір і терміни: це варто тримати під контролем!
 • Пам’ятайте і про силу підтримки! Не соромтеся просити і приймати допомогу. До тих пір, поки ви вголос не озвучили свою потребу – навколишні люди можуть про це не здогадуватися. Багато корисних речей можна передавати один одному і ділитися можливостями!

Більше порад Тетяни Романенко про те, як накопичити гроші та створити резервний фонд, читайте у статтях за посиланнями нижче:

Як навчитися відкладати гроші? Топ запитань про заощадження фінансовій консультантці Тетяні Романенко

7 антикризових заходів, які допоможуть вижити в карантині. Поради від фінансової консультантки

Як створити фінансову подушку безпеки для безбідного життя на пенсії?

Що потрібно знати про пенсійний капітал? Розповідає фінансова консультантка

*Стаття опублікована у межах проекту “Жіноча сторона карантину”, що реалізується у партнерстві з Громадським радіо та за підтримки Уряду Канади в рамках проекту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується «Українським Жіночим Фондом». Відповідальність за зміст інформації несе ВЖЄО «Проект Кешер». Інформація, що представлена у публікації, не завжди відображає погляди Уряду Канади в УЖФ.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок