Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Можна зробити вигляд, що не бачиш… Можна зробити вигляд, що поспішаєш… Можна зробити вигляд, що не чуєш… Можна зробити вигляд, що не розумієш… Або можна просто ДОПОМОГТИ, попередивши або зупинивши насильство! А як це зробити безпечно, правильно і дієво, розповідаємо у статті нижче.

Долучіться до благодійного збору коштів на випуск онлайн-гайду «Що робити, якщо ви стали свідком насильства?» у форматі відео або онлайн-інструкції. Для цього придбайте значок «RedShoes.ЗупиниТИ» як символ небайдужості та підтримки жінок. Детальніше ТУТ.

 Кожна і кожен із нас бодай раз могли випадково стати свідками насильства (чи на вулиці, чи зі сторони сусідів, чи знайомих). Та частіше ми відмовляємося діяти. Чому так відбувається?

«Як правило, нами керує думка: «Ніхто не втручається і я не буду цього робити!»» – пояснює Джекі Міллер, фахівчиня міжнародного руху Холлабек*.

Це називається «ЕФЕКТ СТОРОННІХ СПОСТЕРІГАЧІВ».

Саме цей ефект дозволяє натовпу чекати, поки хтось інший почне діяти. У свою чергу, чим більше людей дивиться і нічого не робить, тим більше вважатиме, що саме так правильно робити у таких випадках. Ось таке замкнуте коло.

Експертка підкреслює, що нам потрібна особлива сміливість та мужність, щоб вийти із цього замкнутого кола і почати діяти першими.

Ось ще декілька причин бездіяльності, про які говорить Міллер, пропонуючи нам альтернативу:

1.«Я боюся, що це обернеться на мене»
Довіряй своїм інстинктам і обирай менш пряму дію.

2.«Це не моя проблема»
Навіть якщо ти ніколи не була/в мішенню, твоя близька, подруга чи знайома могла бути. Насильство завдало шкоди кожному/ій.

3.«Я не зовсім розумію, що відбувається»
Спробуй запитати: «Що тут відбувається?»

4. «Це не насильство»
Словесні домагання змушують об’єкта домагань почуватись незручно та у небезпеці. Вони можуть перерости у фізичне насильство.

5. «Я не можу вплинути на ситуацію»
Наша дія може перешкодити аб’юзеру, зупинити насильство зараз та попередити майбутні випадки.

6. «Я боюся, що можу погіршити ситуацію»
Ти можеш обрати менш пряму дію, наприклад, попросити когось іншого допомогти.

Головне пам’ятати – мовчання та пасивність може бути формою погодження чи співучасті. Тож нижче ми пропонуємо варіанти різних дій у випадку, якщо ви бачите насильство зі сторони.

Жіночі крики «Допоможіть» на вулиці… Відверта лайка з погрозами чоловіка у бік жінки у публічному місці… Приставання незнайомця до дівчини у громадському транспорті… Практично кожен(а) із нас мав(ла) змогу стати цією третьою стороною, і практично у кожного(ї) виникало запитання без конкретної відповіді – «Ігнорувати чи зупинити?».

Ми обираємо другий варіант і розповідаємо нижче, як діяти у схожих ситуаціях:

ОЦІНІТЬ СИТУАЦІЮ. Не героїзуйте одразу, зважайте на власну безпеку. Спробуйте швидко зрозуміти, що відбувається та у якому стані постраждала.

ВИКЛИЧТЕ ПОЛІЦІЮ. Зателефонуйте за номером 102, стисло опишіть ситуацію (пункт 1), надайте точні дані, де та хто саме скоює правопорушення. Зафіксуйте час звернення. Якщо патрулю довго немає – повторіть дзвінок.

ВИКЛИЧТЕ МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ. Коли існує реальна загроза життю людини, потрібно викликати швидку допомогу.

ЩО РОБИТИ ДО ПРИЇЗДУ ПОЛІЦІЇ?

ЗАФІКСУЙТЕ ПОБАЧЕНЕ. Якщо у вас або у когось поруч є телефон, зніміть усе побачене на відео або зробіть фото. Це допоможе органам влади вірно оцінити ситуацію, дати правильну кваліфікацію та послужить як доказ при розгляді справи.

ЯКЩО ВИ БАЧИТЕ, ЩО ДІЯТИ ПОТРІБНО ТЕРМІНОВО:

  • Попросіть про допомогу інших. Спробуйте залучити до допомоги інших перехожих. Вони можуть так само не розуміти, як саме потрібно діяти в цій ситуації. Попросіть людей про допомогу, запропонуйте згуртуватися та підійти до насильника, щоб відволікти його.
  • Спробуйте відволікти насильника, якщо це безпечно. Вдайте, що ви знаєте особу, яка зазнає насильства, та підійдіть до неї. Звертайтеся тільки до постраждалої/-ого, не розпочинайте діалог із насильником – це може погіршити ситуацію. Якщо з’явиться можливість відвести потерпілого/-лу до іншого місця (наприклад, кав’ярні чи магазину) – скористайтеся нею. Якщо ні, спробуйте потягнути розмову до приїзду поліції, яку завчасно викликали.
  • Під час насильницького нападу обирати СПОСІБ ФІЗИЧНОГО ВТРУЧАННЯ рекомендується лише якщо ви до цього справді готові (маєте навички рукопашного бою, засоби індивідуального захисту, нелетальні засоби самооборони тощо). Також важливо не перевищити межі необхідної самооборони.

ДОПОМОЖІТЬ ПОСТРАЖДАЛІЙ/ОМУ. Коли кривдник припинив насильство та залишив місце події, запитайте у постраждалої/ого: чи є хтось, хто їй допоможе; чи потрібна ваша допомога, щоб подзвонити цій людині.

Порадьте їй корисні контакти:
→102 — Національна поліція України
→1547 — Урядова лінія з протидії домашньому насильству (працює у тестовому режимі)
→0 800 500 335 (безкоштовний номер для стаціонарного телефона) / 116 123 (безкоштовно з мобільного) — Національна “гаряча” лінія з протидії домашньому насильству
→0 800 500 225 / 116 111 – Національна дитяча гаряча лінія
→0 800 213 100 – Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги

Ви чуєте, що сусіди за стіною лаються, але ситуація виглядає чимось більшим, ніж сімейний конфлікт. Ви чуєте звуки ударів, крики про допомогу або просто бачите сусідку з синцями та слідами від побоїв. На жаль, це знайома для багатьох ситуація…

Що робити у таких випадках:

ВИКЛИЧТЕ ПОЛІЦІЮ. У подібних випадках експерти радять звертатись у поліцію та описати усю ситуацію (телефонувати 102 або на гарячу лінію з протидії домашньому насильству 0 800 500 335 / 116 123).

Навіть, якщо патруль не приїде на виклик, все одно ваше звернення зафіксують – це може допомогти постраждалій особі, коли вона вирішить звернутися до правоохоронців.

ЗДІЙСНІТЬ ВІЗИТ ДО СУСІДІВ. Якщо потрібно переконатися, що у ваших сусідів усе добре, радять зайти до них під будь-яким приводом (звичайно, якщо це безпечно!).
Якщо розумієте, що потенційна постраждала особа може бути не одна, почніть розмову здалеку: спитайте, чи працює в них інтернет, чи не підтоплюють їх сусіди згори або ж попросіть про допомогу з чимось.

ЗАПРОПОНУЙТЕ ДОПОМОГУ. Можете обережно запитати про стан людини та запропонувати свою допомогу, якщо відповідь викликає сумніви.
Пам’ятайте, що особи, які зазнали насильства, можуть довго відмовлятися від допомоги. Вважається, що потерпілий/-ла від домашнього аб’юзу можуть намагатися вирватися із цих стосунків близько СЕМИ РАЗІВ (!!!), аж доки не наважиться остаточно.
Не варто додатково тиснути на постраждалу чи звинувачувати її: краще продемонструвати свою підтримку, дати зрозуміти, що насилля не є нормою та запропонувати план дій. І бути готовим/-ою до того, що допомогу не приймуть одразу ж, та все ж ваша турбота стане важливим етапом на цьому шляху звільнення від аб’юзу.

У випадках, коли особою, яка зазнає насильства може бути ДИТИНА, необхідно негайно телефонувати в поліцію або на дитячу гарячу лінію (0 800 500 225 / 116 111). За останніми номерами вас зможуть вичерпно проконсультувати, що саме варто зробити в конкретній ситуації.

Питання, як діяти, якщо ви дізналися, що насильство відбувається з вашими знайомими (наприклад, з подругою), одне з найскладніших: багато, хто боїться відлякати людину від себе або в принципі не знає, як почати розмову…

Тож нижче ми зібрали найпоширеніші рекомендації, що робити, якщо ви вважаєте, що ваша знайома/подруга стала жертвою насильства:

ПОЧНІТЬ РОЗМОВУ. Це нормально — запитати у людини, як вона почувається і чи вона в безпеці. Поясніть, чому ви цікавитеся та що спонукало вас почати цю розмову саме зараз. Додайте, що ви переймаєтеся про цю людину, тому не можете мовчати.

СТВОРІТЬ БЕЗПЕЧНИЙ ПРОСТІР. Розмову із подругою слід розпочинати у комфортній для всіх атмосфері, у момент відвертої бесіди «по душам». Створіть безпечний простір (простір, де людину слухають і не засуджують) для неї, аби вона могла поділитися своєю історією та попросити про допомогу.

УНИКАЙТЕ СТОП-СЛІВ. Не намагайтеся з’ясувати «причини» насильницької поведінки зі сторони кривдника. Не розпитуйте деталей і в жодному разі не кажіть: «Що ти зробила, щоб він так з тобою поводився?», «Чому ти з цим миришся?», «Треба ж, а зі мною такого ніколи не відбувалося!», «А давай я тебе навчу, як треба шукати до нього підхід», «Заспокойся і зберися», « Ну і що? У всіх таке бувало, всі справлялися»,«Я теж таке терпіла, повертайся до чоловіка!».

НЕ ЗАСУДЖУЙТЕ. Слухайте знайому та вірте їй! Не звинувачуй та не засуджуйте її за те, що вони залишилися з кривдником або пішла від нього.

РОЗКАЖІТЬ ПРО ДОПОМОГУ. Поясніть, чим і як саме ви можете допомогти. Звернутися до поліції, до лікаря, знайти прихисток, сконтактувати з мобільними бригадами соціально-психологічної допомоги, прихистити дітей тощо. Дайте номери телефону національних «гарячих ліній» із запобігання домашньому насильству (1547; 116-123; 0-800-50-03-35). Людина має розуміти, що їй є де шукати підтримку!

КОДОВЕ СЛОВО. Спробуйте придумати кодове слово чи сигнал на випадок негативного розвитку подій. Наприклад, якими фразами ви маєте обмінятися під час телефонного дзвінка у критичній ситуації насильства, аби просити допомоги.

НЕ ОБРИВАЙТЕ ДРУЖБУ. Часто аб’юзер намагається обірвати будь-які соціальні зв’язки особи, яка потерпає від насильства. Ваша знайома може раптово пропасти, не відповідати на дзвінки, шукати причини, щоб перенести зустріч, говорити про надмірну зайнятість роботою. Постарайтесь не ображатись та підтримувати зв’язок, щоб дати зрозуміти подрузі, що вона не залишилась сама і завжди може розраховувати на допомогу!

НЕ ТИСНІТЬ. Не варто вмовляти постраждалу піти, якщо вона сама не розцінює ситуацію як загрозу і не вважає те, що відбувається домашнім насильством. Спочатку їй краще пояснити, в чому небезпека цієї ситуації, і тільки потім говорити, що є можливість піти, пропонувати допомогу.

Саме тому у деяких ситуаціях варто просто вислухати і підтримати, не звинувачуючи. Це вже дуже багато!…

Пам’ятайте – у деяких випадках від нас залежить не тільки наша безпека, але й безпека інших! Насильство – це проблема, яка стосується не тільки жертви і насильника. Це проблема усього суспільства і вирішувати її також потрібно разом та кожному. Не будь байдужим/ою,#зупиниТИ насильство!

Долучіться до благодійного збору коштів на випуск онлайн-гайду «Що робити, якщо ви стали свідком насильства?» у форматі відео або онлайн-інструкції. Для цього придбайте значок «RedShoes.ЗупиниТИ» як символ небайдужості та підтримки жінок. Вартість значка – 150 гривень. Детальніше ТУТ.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок