Важливi проєкти
Телефони

«Коли мистецтво – частина тебе, воно може виражатися як завгодно»
Соня Делоне

У 1920-х роках її ім’я знав кожен паризький художник, у 1930-х – кожна європейська модниця, у 1940-х – всі солідні декоратори, ілюстратори, дизайнери – навіть автомобільні. Вона – перша жінка, виставка робіт якої відбулася в самому Луврі у 1964 році – при житті, і єдина жінка, яка в 90 років отримала почесне звання офіцерки Ордену Почесного легіону. І це ще не всі цікавинки про одеситку з єврейським походженням Соню Делоне, яку називали першою Коко Шанель.

Художница Соня Делоне и ее работа *Электрические призмы* | Фото: liveinternet.ru и artchive.ruХудожниця Соня Делоне і її робота “Електричні призми”

Соня Штерн і її талант

Соня Штерн народилася в Градизьку під Одесою (ще є версія, що в Полтавській губернії). Коли дівчинці було п’ять, мама відправила її в Санкт-Петербург на виховання до брата, багатого юриста Генріха Терка. Дівчинка отримала добру освіту, багато подорожувала. Коли побачили, що у неї є здібності до малювання, Соню відправили вчитися в німецьку Художню академію Карлсруе, а в двадцять, після книги «Мане і його коло», вона сама поїхала в Париж.

Соня Делоне і виставка в Паризькій галереї «Нотр-Дам Шан»

У віці 22 роки Соня вийшла заміж за німецького художнього критика і колекціонера. У тому ж 1908 році Соня стала виставляти свої перші роботи в Паризькій галереї «Нотр-Дам Шан». Проте цей шлюб був невдалим. У віці 25 років Соня розлучилася з чоловіком і вийшла заміж за відомого французького художника Робера Делоне, під прізвищем якого і стала знаменита. Про свого чоловіка Соня говорила: «Він дав мені конструкцію, а я йому – колір». До речі, з першим чоловіком і вона, і Робер залишилися в хороших товариських стосунках і навіть співпрацювали, як художники.

Соня и Робер Делоне | Фото: mylitta.ruСоня і Робер Делоне

Ковдрочка Шарля та симультанні контрасти

Робер і Соня працюють в кубизмі, слідують ідеям Пікассо і шукають свій стиль. У 1911-му у них народжується син Шарль, для якого Соня вирішує пошити клаптеву ковдру. Раніше такі використовували бідні люди, у яких не було цілих шматків тканини. Але Соню на це надихнула не бідність, а, швидше за все, дитячі спогади з Градизька. Побут сімей робітників.

Зараз ковдрочка Шарля Делоне зберігається в центр мистецтва і культури Жоржа Помпіду. Як символ любові до родини, мистецтва і життя. Символ того, що ніколи не знаєш, яка ниточка розпустить клубок низки подій і назавжди змінить твоє життя.

Коли вона поєднала яскраві клаптики шовку – пара побачила, що візерунок нагадує кубізм, тільки яскравий, а не сіро-коричневий, яким він був в той час. Робера так надихнула ковдрочка сина, що він почав писати картини, які її нагадували. Художник, який вивчав колористику, знав, що з’єднання двох кольорів дає глибину, енергію і внутрішню динаміку. Делоне експериментують і починають використовувати «симультанні контрасти» (кольорові фрагменти тканин):

«Яскраві фарби я люблю. Це фарби мого дитинства, фарби України» – писала Соня Делоне в своїй книзі спогадів.

Simultaneous Dresses (The three women), 1925Simultaneous Dresses (The three women), 1925

У це же час розпочались її досліди у світі моди. У 1913-го році Соня шиє для балу Бюлье перше симультанне плаття. Бал Бюлье – вечірка, на якій збиралася французька богема. Плаття Соні обговорюють, і на хвилі успіху вона починає робити симультанні жилети, капелюшки, сумки, папки для паперів і навіть абажури. Зараз це перше симультанне плаття зберігається в приватній колекції.

Роботи Соні не продовжували, а, навпаки, відкидали традиції і принципи минулого, стали імпульсом для творців тканин епохи ар-деко, еталоном нового мистецтва. Її чоловік Робер Делоне писав в 1923 році:

«Для Соні сукні або пальто є частиною простору, оформленого і обумовленого в розмірах і змісті, створюючи організоване ціле за законами, які стали стандартизацією її мистецтва».

Casa Sonia та власне виробництво

У Першу світову війну Соня і Робер емігрують з Парижа в Іспанію та Португалію. Там художниця відкриває в Мадриді свій перший модний будинок «Casa Sonia». Її клієнти – місцева еліта, з якої Делоне познайомив відомий театральний та художній діяч Сергій Дягілєв.

Через сім років сім’я повернулась у Париж, де Соня почала створювати «сукні-поеми», присвячені Тристану Тцара, Володимиру Маяковському. Також у цей час вона шиє піджаки, шарфи і пальто, одне з яких купила американська зірка німого кіно Глорія Свенсон. Коли з’являються автомобілі, Делоне випускає капелюшки для їзди на машинах. Справи йдуть добре, і Соня організовує в передмісті Парижа виробництво набивних симультанних тканин.

Справжній успіх
  • В середині 20-х Соня Делоне відкриває ательє, модний будинок і реєструє бренд у Франції та Америці.
  • У 25-му представляє тканини на міжнародній виставці промислових виробів.
  • Одяг від Соні Делоне тепер носить не тільки богема, а й аристократи.
  • Жінкам дозволили носити купальники, і художниця робить симультанний пляжний одяг.

Оригинальный дизайн от Сони Делоне | Фото: liveinternet.ruОригінальний дизайн від Соні Делоне

  • На обкладинці англійського «Vogue» зображена модель в оптичному платті на тлі симультанного Сітроена.
  • У 27-му році Соня Делоне читає доповідь про вплив живопису на моду на науковій конференції в Сорбонні. Отримує замовлення від голландських виробників.
Повернення до покликання

У 30-м Соня вирішує закрити модний будинок, щоб знову працювати як художниця.

У 1963-му році Соня Делоне подарує Франції 117 своїх робіт і картин чоловіка. Через рік вона стане першою художницею, персональна виставка якої ще за життя пройде в Луврі. У 75-му їй вручать найвищу національну нагороду – орден Почесного Легіону.

Соня Делоне – видатна україно-єврейська француженка

Соня померла у 94 роки і майже до останнього дня працювала: читала лекції з мистецтва в Сорбонні, займалася дизайном інтер’єрів, автомобілів, бутиків, книжковими ілюстраціями, плакатами, керамікою. Вона також написала статтю «Художники і майбутнє моди», де фактично сформулювала і запровадила поняття прет-а-порте.

Ярчайшая представительница стиля арт-деко, художница и дизайнер Соня Делоне | Фото: mylitta.ru

В Україні, на жаль, нема жодної роботи Соні Делоне. Хоча французи завжди визнавали її українське коріння, а польські газети у некролозі назвали її видатною українсько-єврейською француженкою.

Як бачимо, Соня Делоне – надзвичайно талановита землячка, творчість якої не можливо вмістити в одній статті. Підсумовуючи, мистецтвознавці виділяють такі основні її заслуги:

  • Вона зуміла переосмислити українські традиції та колористику.
  • Вона була новаторкою свого часу, винайшовши разом із чоловіком Робером новий напрям у мистецтві – орфізм.
  • Вона є однією із засновниць абстрактного мистецтва поряд зі своїм чоловіком Робером, Василем Кандинським і Пітом Мондріаном.
  • Її симультанні мотиви використовували багато відомих дизайнерів та брендів (Марк Боан для Dior, Джанні Версаче в першій кутюрної колекції, Hermes, Chloe та інші):
Celine SS 2014 \ Коллекции, вдохновленные работами Сони ДелонCeline SS 2014 \ Коллекции, вдохновленные работами Сони Делон

 

Соня Делоне – яскравий приклад того, що талант та задатки не залежать від статі. Вона демонструє нам, як завдяки творчості можна розкривати свій потенціал та вміння. Отож, надихаємось прикладом цієї дійсно геніальної жінки, розкриваємо свої таланти та створюємо нове у своїй сфері діяльності!

Women’s Art Challenge – творчий проект, який дозволяє розкрити свій потенціал

Хеді Ламарр – голлівудська акторка, яка змінила історію

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання