Важливi проєкти
Телефони

“Хеді, яку знаю я, зовсім не та, яку знаєте Ви. Ви знаєте ту Хеді, яку вигадали рекламні умільці з кіно. Вони вирішили, що
для додання їй більшої сексуальності вони представлятимуть її дурнуватою. Але Хеді дуже, дуже розумна”
Джордж Антейл, композитор та винахідник

 Не секрет, що ми живемо у світі загальноприйнятих рамок, уявлень та стереотипів. Так було завжди, в усіх країнах та в усіх епохах. Особливо такі рамки стосувались жінок, будь-яке відхилення у поведінці яких сприймалось неписаним «злочином». Проте були й жінки, які не корилися цьому та будували свою долю по-іншому. До таких жінок належить Хеді Ламарр – голлівудська акторка, яка майструвала торпеди! Про її власний досвід боротьби із гендерними стереотипними ролями та за право самореалізації розповідаємо далі.

Активістки Проекту Кешер, працюючи у напрямках «Жінка у суспільстві», «Жіноче лідерство» виступаю проти гендерних стереотипів, за право та можливість жінок обирати власний стиль життя, реалізовуючи свій потенціал та задатки у повній мірі.

Життя Хеді Ламарр – зразок постійної боротьби із гендерними стереотипами та «примусами». Її винаходи, внесок у кінематограф та науку не можливо розглядати поза біографічних даних. Саме тому ми розглядатимемо це в ключі її історії життя.

Сексуальна революція або Як Хеді Ламарр стала відомою

Хеді Ламарр (Хедвига Єва Марія Кислер) народилась 9 листопада 1914 року у Відні в заможній родині керуючого банком Еміля Кислера і піаністки Гертруди Ліштвіц. Хеді отримала чудову для свого часу освіту, любов до прекрасного їй прищеплювали з дитинства, яке неможливо було уявити без занять музикою, балетом, захоплення театром. Дівчина подавала надії в точних науках, зокрема, в математиці, але розвитку це не отримало, оскільки в той час вважалось, що дівчина має проявляти себе в інших сферах. У 16 років дівчина пішла з дому, поступила в театральну школу та почала зніматися в кіно.

У світ кіно Хеді увійшла стрімко і досить епатажно. Дівчина знялася в головній ролі в одному з перших еротичних фільмів «Екстаз». Пуританська публіка обурювалася. Проте саме цей фільм першим приніс Хеді всесвітню популярність.

Хрест на кар’єрі або «Домашнє рабство»

У 1933 році за наполяганням батьків дівчина вийшла заміж за австрійського промисловця і мільйонера Фріца Мандля, який виробляв зброю і продавав її збройним силам Третього Рейху, відверто підтримуючи нацистський режим в Німеччині і співпрацюючи з ним.

Він був дуже ревнивою людиною, і за його наполяганням акторка погодилася піти з професії. Ревнощі Фріца була всепоглинаючими і дійшли до того, що він намагався скупити всі копії фільму «Екстаз».

Хеді супроводжувала чоловіка майже всюди і завжди, навіть на ділові зустрічі у військових лабораторіях і технічні нарадах. І тоді дівчина, яка з дитинства проявляла схильність до точних наук, уважно слухала, про що говорили чоловіки, аналізувала та розмірковувала. Як з’ясується пізніше, вона не просто розуміла суть проблем, які обговорювали технічні фахівці, а й запропонувала витончену і геніально просту інновацію, та про це пізніше.

Життя в золотій клітці незабаром набридло Хеді. Правда полягала в тому, що дружина стала черговим придбанням Мандля, як дорога машина або породистий кінь. Та жінка не стала миритися із цим. До того ж нагадало про себе походження. Бачачи ставлення нацистського режиму до євреїв, вона зрозуміла, що ненавидить все, що пов’язане із сучасною їй Німеччиною і нацистами.

Її заміжжя закінчилося дуже незвично: приспавши пильність покоївки, Хеді спустилася з вікна мотузяною драбиною, і зникла з життя Мандля назавжди.

Голівуд або Стрімка кінокар’єра

На пароплаві «Нормандія» Хеді вирушила в спокійну і відносно безпечну на той час Америку. На той момент актрису не забули в Голлівуді. У новій країні випадок знайомить її з ще одним відомим євреєм, засновником «Metro Golden Mayer» Луїсом Майєром. Він же порадив Хеді взяти псевдонім. Хеді вибрала прізвище Ламарр в пам’ять про неабияку кінозірку Барбару Ла Мар. Так вона стає Хеді Ламарр.

Прямо на пароплаві починається її тривала співпраця з Луїсом Майєром – вона підписує з ним контракт. Кар’єра Хеді Ламарр в американському кіно розвивалася швидко. Вона відзнялась у десятках відомих кіно та стала знаменита завдяки ролями в таких фільмах, як: «Алжир», «Леді в тропіках», «Тортілья-Флет», «Ризикований експеримент», «Дивна жінка»), «Самсон і Даліла».

Винаходи Хеді або Неоціненний внесок жінки у науку

Тим часом розгоралася світова війна – фашизм та нацизм «пожирали» Європу. Хеді не була байдужою до цих процесів, адже вона сама була єврейкою.

Тому, коли в рамках заходів по зміцненню обороноздатності в США створюється Національна Рада винахідників, вона негайно вирішує запропонувати свої послуги Раді. У неї мільйон ідей і вона ненавидить нацизм всією душею. Реакцію Ради вгадати неважко. Голлівудській красуні з посмішкою рекомендують використовувати свою чарівність в іншому місці.

У цей момент доля подарувала їй зустріч на одній з голлівудських вечірок з композитором Джорджем Антейлом, який, окрім музики, захоплювався технічними розробками.

Разом Хеді і Джордж вдосконалили систему наведення і передачі сигналу радіокерованих торпед. Вони розробили і використовували ідею використання псевдовипадкових кодів для шифровки інформації – перехоплення ракети ворогом ставало неможливим, оскільки канали, за якими передавався уривками сигнал, постійно змінювалися.

Відразу ця технологія не знайшла відгуку у військового керівництва, оскільки була важкою і дорогою для того, щоб втілити її в промислових масштабах. Однак вона стала основою для таких винаходів, як Wi-Fi, GPS, Bluetooth.

Через півстоліття в США ця розробка все ж знайшла застосування на військових кораблях. І тільки в 1997 році винайдена технологія була відзначена нагородою.

«Хеді, яку знаю я, зовсім не та, яку знаєте Ви»

Як бачимо, життя Хеді Ламарр – більше, ніж боротьба за власну долю. Це приклад того, як сильна жінка на своєму шляху зустрічалась із десятками гендерних стереотипів та руйнувала їх. Це і стереотип про несумісність краси та розуму, і стереотип про обов’язкову пріоритетність чоловіка і сім’ї у житті жінки, і стереотип про несумісність жінок та науки тощо.

У спогадах свого друга Антейла вона залишилася дійсно жінкою, яка ламала всі звичні уявлення свого часу:

“Хеді, яку знаю я, зовсім не та, яку знаєте Ви. Ви знаєте ту Хеді, яку вигадали рекламні умільці з кіно. Вони вирішили, що для додання їй більшої сексуальності вони представлятимуть її дурнуватою. Але Хеді дуже, дуже розумна”

Як бачимо, наше майбутнє залежить тільки від нас. Ми маємо виборювати право на самореалізацію, відстоюючи свої права та можливості. Хеді Ламарр – жінка, яка власним прикладом показала, як це робити. Залишивши свій неоціненний слід в історії, вони змінила її. Завдяки таким жінкам, ми стаємо все ближче до гендерної рівності.

Тому, починаючи із особистісного прикладу, ми, активістки Проекту Кешер в різних містах та країнах, маємо руйнувати стереотипні думки щодо жінок у суспільстві та надихати своїх подруг, близьких та знайомих на це. Давайте покажемо силу жіночої єдності в дії!

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання