Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200
Більшість жінок за своє життя зазнавали різних видів насилля на робочому місці. Найрозповсюдженішим з них є харасмент. #ЦеМенеСтосується, адже всі ми маємо право на безпечну професійну реалізацію.


Харасмент – це домагання. Поведінка людини, яка містить в собі жести, висловлювання, жарти, погрози та інші дії, що ображають, принижують або лякають іншу людину.

Найчастіше під харасментом мають на увазі сексуальні домагання в робочому середовищі. Багато публічних заяв про домагання пов’язані із ситуацією, коли керівник, користуючись своїм становищем і усвідомлюючи вразливість своєї підлеглої, чинить проти неї насилля.

Харасером може бути керівник, колега, партнер чи викладач. Непристойні пропозиції та компліменти, фотографії та повідомлення сексуального характеру, спроби доторкутися чи поцілувати – це у більшості випадків пов’язано не з реальним бажанням сексуальних відносин, а з відчуттям влади і безкарності.

Найчастіше харасмент відбувається там, де є ієрархія. Агресор з метою самоствердження або особистого задоволення заганяє жертву в пастку: або вона грає за його правилами, або на неї чекають неприємності. Сексуальні домагання – це не про симпатію. Це про демонстрацію влади та про дешеве самоствердження.

Оцінити реальний масштаб харасменту складно. Лише нещодавно жінки почали відкрито говорити про сексуальні домагання. Така пасивність пов’язана з рядом ризиків та негативними наслідками після публічної заяви про насилля.Що робити у ситуації харасменту?

Бездіяльність і звільнення не найкращий вихід: агресор лише переконається у власній безкарності та все повториться знов: якщо не з вами, то з кимось іншим.

Є кілька сценаріїв розвитку подій.

1. Особиста розмова з кривдником. Поясніть, що саме і чому в його діях вас ображає. Дайте зрозуміти, що терпіти неналежну поведінку не маєте наміру. Попередьте кривдника про наслідки.

2. Звернення до HR-менеджера, а потім до керівника. Оптимальним вирішенням проблеми буде індивідуальна бесіда керівника з харасером, а також внесення змін до корпоративної культури та трудового контракту щодо правил ділового спілкування.

3. Звернення до юриста, до поліції або до безоплатної правової допомоги. Посилатися потрібно на чинний в Україні «Закон про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Такі заходи є актуальними у разі домагань з боку боса, якщо ніхто не має можливості вплинути на його поведінку.

Помітивши очевидні ознаки харассменту, намагайтеся зібрати компромат: скріншоти листування, записи розмов, фото, відеозаписи. Може настати момент, коли ви використаєте це як докази. Також зберіть свідчення інших колежанок, які зіштовхувалися з харасментом від цієї ж людини.

4. Звільнення. Якщо ви потрапили в колектив, де харасмент – стиль життя та умова просування кар’єрними сходами, то краще залишити місце роботи.

Беззаперечно дієвий, але не найбільш безболісний механізм припинення харасменту – публічність.Що робити, якщо колежанка зазнає харасменту?

• Важливо її вислухати, запропонувати допомогу та пояснити, чому важливо покарати кривдника. Адже невідомо, яких оборотів досягне харасмент у майбутньому і скільки людей можуть від цього постраждати.
• Запропонуйте варіанти вирішення проблеми. Допоможіть вжити всіх необхідних заходів. Не дозволяйте здаватись та замовчувати проблему.
• Потерпілій може знадобитися психологічна допомога. Порадьте записатися до психолога або ж звернутися на одну з гарячих ліній громадських організацій.
• Допомогти можна і з юридичною консультацією, наприклад, підказати людині номер адвокатів чи правозахисників.

Головне – не мовчати, навіть якщо насправді страшно.

Дізнавайтеся більше про приклади харасменту та можливості правового захисту в іншому нашому матеріалі.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок