Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Цього місяця у проєкті «Рік турботи про себе» ми говоримо про ГОРМОНИ та їх вплив на наш організм.

Гормональний фон, аналізи на гормони, гормони і вага, здоров’я щитоподібної залози, гормональний дисбаланс… Тема гормонів настільки об’ємна, що ми вирішили запитати у вас: «А що б ви хотіли знати про свої гормони?». Саме це запитання ми поставили нашим підписницям в Instagram і впродовж листопада вони мали можливість залишати свої запитання.

У результаті, ми відібрали 12 найпопулярніших запитань та тем про гормони і попросили відповісти на них лікарку-ендокринолога Юлію Кривов’яз. Відповіді експертки на запитання читайте у цій статті.

 

Ю.О. КРИВОВ’ЯЗ
лікарка-ендокринолог

1.Що лікує лікар-ендокринолог?

Лікар-ендокринолог займається вивченням гормональної функції організму, проводить діагностику і лікування захворювань, які пов’язані з порушенням вироблення тих чи інших гормонів та їх впливом на організм людини.

2.Коли слід звернутись до ендокринолога?

Часто симптоми жіночих захворювань є настільки стерпними, що жінки просто не звертають на них уваги. Проте є ознаки, при появі яких слід звернутися до лікаря-ендокринолога, щоб вчасно діагностувати захворювання та отримати необхідне лікування. До них відносяться:

  •  часте сечовипускання,
  • безпричинна різка втрата ваги,
  • виражена загальна слабкість, сонливість,
  • випадіння волосся,
  • відчуття “кому” в горлі,
  • підвищена пітливість,
  • тремор пальців рук,
  • надлишкове оволосся по чоловічому типу,
  • поява багряних смуг розтягу шкіри та інші.
3.Які причини гормонального збою і які його ознаки?

Гормонів у організмі людини багато. Збій кожного окремого гормону має свої специфічні клінічні прояви. Однозначно відповісти на це запитання неможливо. Так, наприклад, при зниженні функції щитоподібної залози будуть одні клінічні прояви, а при підвищенні функції – протилежні.  При надлишку продукції гормонів наднирників будуть зовсім інші скарги і клініка.

4.Надлишкова вага і акне. Чи можуть бути причини, пов’язані із порушенням гормонів?

Так, гормональні порушення мають місце. Потрібна консультація ендокринолога або гінеколога для дообстеження, встановлення діагнозу та вибору тактики лікування.

5.Чи завжди гормональні збої потрібно лікувати гормонами?

Ні, не завжди, так як зміни можуть носити функціональний характер.

6.Які аналізи на гормони потрібно здавати регулярно?

Аналізи на гормони призначаються лише при обстеженні певних клінічних проявів та при контролі дози замісної терапії, контролі лікування. Якщо є певна ендокринна патологія, то лікар буде рекомендувати який гормон і як часто контролювати.

7.Чи правда, що гормони впливають на жінку і її стан більше, ніж на чоловіка?

Ні, не правда. Гормони впливають однаково і специфічно, як на жінку, так і на чоловіка. А ось ендокринними патологіями частіше хворіють саме жінки.

8.Чи справді солодощі на фруктозі є більш корисними?

Якщо фруктози багато, то утворюються жирні кислоти (ЖК), сечова кислота. ЖК призводять до підвищення рівня тригліцеридів крові, холестерину. З часом виникає жирова інфільтрація печінки. Підвищення рівня сечової кислоти веде до розвитку подагри. Фруктоза не знижує відчуття голоду, після неї немає відчуття насичення. Тому людина, яка вживає солодощі або продукти на фруктозі може вільно їх переїсти. Відчуття насичення приходить з надходженням саме глюкози. Вживання фруктози сприяє набору ваги тіла та розвитку інсулінорезистентності. Тому, краще вже ложечка цукру, ніж солодощі на фруктозі.

9.Чи правда, що стан нашої щитоподібної залози залежить від місця проживання?

Так, залежить. Стан щитоподібної залози залежить від вмісту йоду у їжі, воді. Так, у йододефіцитних регіонах збільшується % патології щитоподібної залози. Детальніше про йод та йододефіцит можна дізнатися в публікації за цим ПОСИЛАННЯМ.

10. Чи існують якісь методи профілактики захворювань щитоподібної залози?

Масова йодопрофілактика – вживання йодованої солі. Міфи щодо йодованої солі можна дізнатися ТУТ.

11.Морська сіль краще джерело йоду, ніж столова йодована сіль?

Ні, в морській солі незначна кількість йоду. Якщо вживаєте морську сіль, то вона повинна бути додатково йодованою.

12.Що робити, якщо захворіли на коронавірус, маючи цукровий діабет?

Лікування будь-якого вірусного захворювання (COVID-19, грип, ГРВІ тощо) полягає у самоізоляції, раціональному харчуванні, достатньому вживанні рідини і при необхідності – у лікуванні симптомів (обговорити з лікуючим лікарем), спостереженням за власним самопочуттям. Зателефонуйте сімейному лікарю і повідомте про свій стан і підозру на COVID-19, наявність контакту із хворим на коронавірусну інфекцію. Самоізоляція полягає у: залишайтесь дома протягом 7 діб від появи перших симптомів, не ходіть в лікарню чи до сімейного лікаря з метою унеможливлення поширення інфекції. Дотримуйтесь порад сімейного лікаря, ендокринолога. Більше рекомендацій щодо дій під час коронавірусу читайте У ЦІЙ ПУБЛІКАЦІЇ.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок