Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

«У будь-якій кризі, як у морі, можна відразу почати тонути, можна швидко навчитись плавати, а можна збудувати крутий корабель з широкими вітрилами…»
Анна Шпунт

Карантин вплинув на всі сфери нашого життя. І сфера роботи не є виключенням. Хтось частково втратив стабільний дохід і прагне його відновити, хтось намагається звикнути до дистанційної роботи, а хтось шукає нові можливості та нову роботу. Як рухатися правильно у цих напрямках? Як ефективно працювати дистанційно? І що потрібно знати про пошук нової роботи після карантину? На ці запитання відповідає експертка із працевлаштування, психологиня, наша активістка Анна Шпунт.

АННА ШПУНТ
HR-менеджерка. Психологиня. Тренерка з розвитку Soft Skills, написання успішного резюме та комунікації.
Сертифікована НЛП-майстриня. Випускниця 5-й тренінгової програми Проекту Кешер.
Учасниця міжнародної організації «Медіатори без кордонів» (Mediators Beyond Borders International, MBBI).
Розробила серію тренінгів як для дорослих, так і для підлітків. За останні 3 роки провела понад 140 тренінгів/вебінарів і майстер-класів.

– Як карантин вплинув та становище жінок на ринку праці?

– Через карантин та кризу багато жінок опинилися без роботи або частково, або повністю. Також багато з нас працюють вдома і ніхто не відміняв того, що вдома й діти, й хатні обов’язки й все решта. Багатьом складно швидко перебудувати своє життя.

*Трохи статистики. Організація ООН Жінки в Україні провела дослідження про те, як змінилося становище жінок в Україні під час карантину. Для цього організація провела онлайн-опитування серед 3310 респонденток та 528 респондентів старше 18 років з усіх регіонів України, а також телефонні інтерв’ю з 77 представницями вразливих груп із 7 областей.
У результаті виявилося, що найбільш ураженими під час пандемії є жінки, які стикаються з гендерною дискримінацією на ринку праці й отримують меншу заробітну платню й пенсію, ніж чоловіки. 46% жінок працездатного віку не мають роботу через виконання сімейних обов’язків. Через це вони мусять економити на базових послугах.
Дослідження також показало, що хоча занепокоєння щодо можливої втрати роботи в жінок і чоловіків однакові, жінки зазнають більшого впливу через наявні нерівності в доходах і заощадженнях. 82% респонденток відповіли, що економитимуть на харчових продуктах, а 77% матимуть складнощі з орендою житла й оплатою комунальних послуг. Кожна п’ята жінка вважає, що не отримуватиме зарплатню, якщо карантин продовжать.
Окрім того, порівняно з чоловіками, жінки сильніше відчувають додаткове навантаження з хатньої праці вдома. 64% респонденток відповіли, що більше часу витрачають на прибирання, а 53% − на емоційну підтримку членів сім’ї.

– Як переключитися на дистанційну роботу та ефективно працювати вдома?

– Починати потрібно з того моменту, як тільки ви прокинулись зранку. Потурбуйтесь про себе, змініть мелодію свого будильника, нехай це буде музика, яка вас заряджає! Така, щоб хотілось танцювати та творити. З самого ранку запускаємо емоцію радості та драйву. Зробіть це, і поступово Ви побачите як це змінює весь ваш день. Ось ще декілька важливих рекомендацій:

 • Зробіть собі зручне місце роботи, продумайте що можна зробити, щоб працювалося зручно. «Зручне» – це, зазвичай, просто «звичне для вас». Можливо вам потрібно взяти зручне крісло, або відгородити папками та книжками собі клаптик столу від всіх інших, або докупити собі хорошу камеру чи мікрофон абощо.
 • Домовтесь з домашніми та з собою про робочі години. Домовтесь відразу, що з такої-то години по таку – вас можна чіпати тільки у випадку термінових запитань. Впевнена, що і на роботі в офісі вас завжди є кому відволікати, однак у вас існують певні правила, так само має бути і вдома.
 • Якщо є така можливість, встановіть політику «закритих дверей». Усі мають знати, що якщо двері закриті – вас не можна турбувати. Колись Джеймс Хігіндботем встановив таке правило: «Якщо двері закриті, будь ласка не турбуйте мене, крім випадків пожежі та втрати кінцівок». І повірте, це правило працює і сьогодні, якщо ви його встановили зі згодою всіх сторін.
 • Основне: постарайтеся не їсти там, де працюєте і не працюйте там, де їсте. Навіть, якщо це той самий стіл, принаймні змініть кут. Таким чином, ви виділите різні місця під різні стани мозку. В одному місці – приймання їжі та розслаблення, а у другому місці – робочий мисленнєвий процес. Ви будете переключатися і так мозку буде значно легше.

Особистим досвідом переходу на дистанційну роботу поділилася героїня подкасту радіопередачі на Громадському радіо, що виходить в межах нашого проекту “Жіноча сторона карантину“, вчителька Ольга Борисівна Ходина:

«Спілкувались ми всі з дому, і така ситуація смішна була. Я піднімаюсь дуже рано, збираюся на роботу так, як завжди я збираюся, і йду до кухні — у мене однокімнатна квартира. Вмикаю комп’ютер, відео, запис іде. І чоловік мій сміявся, питає: «Ти куди, на роботу?» Кажу: «Так!» Зайшла сюди о сьомій ранку і о 15:00 вийшла. з особистого кабінету. Ось така робота була».

Ользі Борисівні вдалося організувати свою дистаційну роботу, проте вона відзначає, що об’єм такої роботи значно збільшився. Секрети її успіху та дій у нестандартній ситуації, з якою зустрілися усі вчителі та учні під час карантину, можна прослухати у подкасті за посиланням нижче.

«В одному уроці буде три-чотири варіанти»: як карантин змінить шкільне навчання?

– Що робити тим, хто втратив роботу під час карантину?

– Я скажу зараз напевно дивне, однак, якщо вас звільнили, не потрібно в той самий день завзято шукати нову роботу.  Дозвольте собі побути у шляпі «звільненого(ї)», якщо хочете плакати – плачте, якщо хочете покричати – кричіть, якщо хочете забратися у свою «печеру» і посидіти там – зробіть це.  Випустіть ті емоції. На це може піти від декілька днів до тижня. Потім заваріть собі кави, налийте вина, наберіть собі гарячу ванну з пінкою, або те, що ви давно собі не дозволяли. Дозвольте це. Підіть або уявіть своє місце сили, побудьте там, наберіться ресурсу і аж тоді починайте шукати нову роботу.

– Чи не втрачаємо ми, у такому випадку, дорогоцінний час?

– Нікому з роботодавців не цікаво, що вас нещодавно звільнили і ви ображаєтесь, бо у вас діти, рахунки за газ і вас треба жаліти. Всім цікаво, як ваші вміння та навички можуть закрити потреби компанії. Я бачу багатьох людей, які кидаються шукати роботу через 10 хвилин після того, як їх звільнили і чомусь вони не можуть швидко її знайти або роблять шалені помилки при співбесіді. Все тому, що цей(ця) «звільнений(а)» сидить в середині них, йому(їй) не дали свій час.

– Із чого варто починати при пошуку нової роботи?

– Починати потрібно з власного плану працевлаштування. Подивіться чи у вас є написане резюме, яке відповідає вимогам 2020 року. Проаналізуйте ринок праці, які є вакансії, які зарплати суто у вашому місті та по вашій бажаній посаді. Подивіться, які з вимог вакансій у вас є, а що, можливо, потрібно згадати і підівчити. Підпишіться на потенційних роботодавців у соціальних мережах, на групи з бажаними вакансіями. Робіть це все і виставляйте собі «дедлайни». Запитуйте себе, за скільки часу, наприклад, я оновлю своє резюме? Ставте цілі з датами і виконуйте їх. Долайте пункт за пунктом і хвилювання мінімізується, а бажана робота буде вашою.

Який висновок?

І так, резюмуємо все вищесказане спеціалісткою:

 • Карантин справді вплинув на становище жінок на ринку праці.
 • Така ситуація вимагає від нас нових нестандартних рішень та навичок.
 • Одна із таких важливих навичок – вміння працювати дистанційно.
 • Для ефективної дистанційної роботи нам потрібно будувати певний графік, встановити політику «закритих дверей» та знати ще декілька важливих рекомендацій, про які говорить спеціалістка вище.
 • Ще одна важлива навичка для тих, хто втратив чи хоче змінити роботу – вміння правильно підходити до пошуку нової роботи.
 • Приступати до пошуку потрібно не одразу. Можна дозволити собі розслабитись та відпустити «негативні» емоції (у випадку звільнення).
 • Далі потрібно переглянути своє резюме, вивчити ринок праці і діяти за певним графіком, про який спеціалістка говорить вище.

Більше про працевлаштування, дистанційну роботу, а також багато мотивації та цінних порад для власної ефективності, дивіться на YouTube-каналі Анни Шпунт. Посилання ТУТ.

І на завершення, Анна Шпунт дає ще одну цінну пораду жінкам:

– Хочу, щоб кожна жінка зараз розуміла, що карантин − це просто нова умова  у грі. У будь-якій кризі, як в морі, можна відразу почати тонути, можна швидко навчитись плавати, а можна збудувати крутий корабель з широкими вітрилами, про необхідність якого ви просто до того не думали. І нехай на вітрилах вашого корабля буде написано таке знайоме нам всім «ТИ МОЖЕШ ВСЕ!».

Більше тематичних публікацій:

Як навчитися відкладати гроші? Топ запитань про заощадження фінансовій консультантці Тетяні Романенко

7 антикризових заходів, які допоможуть вижити в карантині. Поради від фінансової консультантки

Як створити фінансову подушку безпеки для безбідного життя на пенсії?

Що потрібно знати про пенсійний капітал? Розповідає фінансова консультантка

*Стаття опублікована у межах проекту “Жіноча сторона карантину”, що реалізується у партнерстві з Громадським радіо та за підтримки Уряду Канади в рамках проекту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується «Українським Жіночим Фондом». Відповідальність за зміст інформації несе ВЖЄО «Проект Кешер». Інформація, що представлена у публікації, не завжди відображає погляди Уряду Канади в УЖФ.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок