Телефони

Уявіть собі, скільки історій про відомих жінок і цікавих подій минулого приховано на вулицях Вашого міста. Адже в кожному місті є такі місця, про які можна написати цілу книгу. Саме це надихнуло нашу активістку з Києва, Олену Кремер, на створення свого мініпроекту, присвяченого розкриттю цікавих історичних місць Києва, пов’язаних з єврейською історією і життям відомих євреїв та єврейок. Далі розповідаємо більше про цей проект.

Розповісти про єврейську спадщину Києва. Про ідею та місію проекту

«Проведені загальноміські квести, екскурсії по різним єврейським місцям, шаббат поза стінами громад – все це збирало велику аудиторію і було результативним методом залучення жінок і дівчат в активне життя громади. Розуміння цього тренду і призвело до “вигадування” і продумування даного проекту … »

Після закінчення нашої лідерської програми «Жіноче єврейське лідерство-2019», активістка київського общинного центру «Халом» Олена Кремер вирішила створити свій мініпроект з вивчення історичної спадщини Києва «Світло, що відображає киянок». Як підкреслює сама Олена, практика реалізації попередніх проектів показала, що саме ця тематика є однією з найбільш затребуваних для розвитку громади міста.

Активістка хотіла в цікавій і захоплюючій формі познайомити жінок і дівчат з єврейською історією, її дійовими особами – представницями прекрасної статі, багатою єврейською спадщиною Києва. Саме це, на думку Олени, мало б сприяти формуванню активної життєвої позиції та залученню учасниць та учасників проекту до життя громади.

Від інтерактивних зустрічей до цікавих екскурсій. Про заходи проекту

«З розвитком технологій, в контексті пошуку нових шляхів вивчення історичного бекграунду, постало питання про створення такого проекту, який буде відповідати запитам сучасного суспільства, привнесе якісно новий зміст в уже сформовану матрицю вивчення єврейської історії, а також буде масштабуватись, що дасть потім можливість іншим зробити схожі проекти у себе в містах … »

Відповідаючи запитам сучасності, авторка проекту, Олена Кремер, вирішила подати тему єврейської спадщини міста по-новому, використовуючи цікаві сучасні методики. У результаті, виникла ідея аудіоекскурсій, які після екскурсії офлайн, доступні для перегляду в записі онлайн на YouTube.

Загалом, у проекті пройшло кілька цікавих аудіоекскурсій. Одну з таких екскурсій проводив Ян Приворотський, один з кращих екскурсоводів Києва. Учасниці цієї екскурсії проходили по унікальному і нестандартному маршруту, дізнавалися про романтичні інтриги, кримінальні авантюри і маленьких великих людей, що змінюють культурний і політичний ландшафт світу. В ході екскурсії учасниці знайомилися з багатогранністю єврейської історії та культури міста, дізналися про значний внесок в неї єврейських жінок.

Цікаво, що тепер записи таких екскурсій доступні на YouTube-каналі ГО «Халом». Посилання ТУТ.

Також в проекті проходили офлайн-зустрічі жінок. На них обговорювалися різні питання: починаючи від місця жінки в єврейській історії, закінчуючи темами жіночого лідерства та гендеру.

Розкрити таємниці міських вулиць і відомих особистостей. Про результати проекту

«Найбільше досягнення проекту – його затребуваність, бажання учасників/ць продовжувати розвиватися, вчитися і пізнавати нове. Проект є одним з важливих ланок багатовекторної роботи, спрямованої на об’єднання громади для обговорення питань, що стосуються жінок, стимулювання їх творчої та громадської активності … »

Як зазначила Олена, не тільки жінкам, а й багатьом учасникам під час аудіоекскурсії було цікаво і корисно дізнатися про внесок жінок у світову історію і культуру. Багато хто знав про таких відомих особистостей, як Лазар Бродський, Марк Шагал, Ігор Шамо. Але далеко не всім відомо про їхніх дружин та дочок. Часто саме вони, а іноді і тільки вони, були першими слухачками, критикинями і помічницями.

Як бачимо, такий проект допоміг в цікавій формі познайомитися з багатогранністю єврейської історії та культури міста, більше дізнатися про єврейські жінок, що жили в Києві в різні століття, про їх значний внесок у світову історію і культуру.

Результативність проекту підтверджують і відгуки самих учасниць:

«Велике спасибі за професіоналізм і контент …»

«Отримали велике задоволення, беручи участь в проекті!»

«Яка дивовижна прогулянка вийшла! Навіть холодна погода не зупинила. А все тому, що блискучі єврейські імена навіки викарбувані в історії цього міста!»

«Ми відкривали для себе історію єврейського Києва. Перед очима проносилися століття, музика, шабатні співи…».

Продовжуємо знайомитися з єврейською спадщиною і далі. Про продовження проекту

 «Я намагаюся реалізовувати проекти, які мають “довгостроковий” ефект. Тому часто знаходиться щось що може його посилити …»

Цікаво, що проект «Світло, що відображає киянок» не закінчився. Як підкреслює Олена, він є одним з важливих ланок багатовекторної роботи, спрямованої, на об’єднання громади для обговорення питань, що стосуються жінок, стимулювання їх творчої та громадської активності. Тому цілком можливо, що нові екскурсії, нові тренінги та зустрічі, присвячені питанням єврейської історії та ролі жінки в ній, ще попереду.

Як бачимо, активістці Олені Кремер вдалося в своєму проекті з’єднати цікавий сучасний формат з вивченням нашої історії. Саме такий формат дав можливість розвивати інтерес до єврейської історії, мотивував на самостійне її вивчення в подальшому, розкрив роль жінки в ній, а також показав важливість зусиль кожної сучасної людини в збереженні традицій та історії свого міста і народу.

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання