Важливi проєкти
Телефони

Ситуація із пандемією, стрес та зміна способу життя не можуть не позначатися на роботі серцево-судинної системи. Тим більше, люди, які мають проблеми із серцем, знаходяться у групі підвищеного ризику захворювання на Covid-19. Саме тому ми поставили декілька актуальних запитань кардіологині Віті Ружанській, пов’язаних зі здоров’я нашого серця у цей непростий період. Відповіді на запитання читайте у цій статті.

ВІТА РУЖАНСЬКА
Кандидатка медичних наук
Лікарка-кардіологиня
Активістка програми «Жіноче здоров’я» Проекту Кешер

«Ми знаємо, що це стресовий час для всіх через економічні та соціальні наслідки коронавірусу навіть, якщо його у вас немає» – говорить кардіологиня Віта Ружанська.

Лікарка відзначає, що такі стресові ситуації негативно позначаються на роботі серцево-судинної системи. Так, часті стреси можуть бути причиною появи артеріальної гіпертонії навіть у молоді. Саме тому слід стежити за здоров’ям свого серця усім, незалежно від віку:

«За останніми даними гіпертонія є вже у 43 відсотків дорослих, і хвороба швидко молодшає. Важкий стрес може бути причиною інфаркту міокарда та раптової смерті».

Що робити, щоб запобігти стресу та зберегти здоров’я серця? Експертка відзначає, оскільки уникнути стресів у сучасній ситуації практично неможливо, варто подбати про ефективне усунення їх наслідків. Для цього потрібно:

«Добре проаналізувати ситуацію, свої можливості і просто уникнути стресової реакції – відмовитися від непосильної роботи, планувати свій час, щоб уникнути авралів в справах. Якщо ж стресова реакція запущена, найкраще її знімає фізичне навантаження: ходьба, біг, плавання, відвідування тренажерного залу. Також допомагають аутотренінги, медитації, релаксаційні методики, відвідування психолога, психотерапевта. Часто стрес викликається не самою проблемою, а нашою реакцією на неї, тому потрібно прагнути правильно реагувати на стреси. Як говорив Далай-Лама: «Якщо проблему можна вирішити, то не варто про неї турбуватися, якщо її вирішити не можна, то турбуватися про неї марно».

Що стосується людей з діагностованими серцево-судинними захворюваннями, варто завжди пам’ятати про турботу про себе, пильність щодо гігієни рук, зберігати режим фізичних навантажень, добре харчуватися:

«Це ключ до підтримання здоров’я» – підкреслює кардіологиня.

Як ми вже зазначали на початку статті, люди, що мають серцево-судинні захворювання знаходяться в групі підвищеного ризику у сучасній ситуації із пандемією. Окрім того, у них виникає низка інших питань, пов’язаних із коронавірусом та його впливом на їхній спосіб життя.

Так, одним із симптомів коронавірусу є біль у грудях. Цей же симптом може сигналізувати про проблеми із серцем. Як же розпізнати у конкретному випадку з чим саме пов’язаний цей симптом?  Коментує кардіологиня:

«Під час проблем з серцем разом із задишкою з’являється дискомфорт або перехідні приступи загрудинного болю, спричиненого фізичним або емоційним навантаженням або іншими чинниками, що ведуть до підвищення метаболічних потреб міокарда (підвищення артеріального тиску, тахікардія). Зазвичай загрудинний біль (тяжкість, печіння, дискомфорт) з’являється під час фізичного або емоційного навантаження, може віддавати в ліву руку, лопатку. Больовий напад, як правило, швидко купірується після припинення навантаження або через 2-4 хвилин після сублінгвального прийому (під язик) нітрогліцерину. Якщо ж біль не проходить більше 30 хвилин, супроводжується слабкістю, підвищенням або зниженням артеріального тиску, пітливістю – це привід викликати швидку допомога».

Що стосується коронавірусу, як пояснює експертка, задишка супроводжується підвищенням температури тіла до 38 градусів і вище, а також сухим надсадний кашлем, ускладненим диханням і сильною слабкістю, можливою втратою нюху і смаку:

«Варто відзначити, що люди, у яких є хронічні захворювання серцево-судинної системи, можуть не розпізнати симптоми. Тому, у будь-якому випадку, при появі будь-яких симптомів, потрібно зателефонувати до свого сімейного лікаря і разом прийняти рішення про те, чи потрібно ізолюватися від суспільства або негайно їхати в лікарню!» – підкреслює кардіологиня.

Також в інтернеті стали набирати популярності публікації, у яких йдеться про те, що прийом низки препаратів, які призначають «сердечникам», підвищують ризик зараження Covid-19 і погіршення стану при перебігу цієї хвороби. Віта Ружанська пояснила, що це міф і відміняти прийом спеціальних препаратів для серця у зв’язку із коронавірусом не потрібно:

«У даний час немає клінічних доказів зв’язку між лікуванням такими препаратами (з групи інгібіторів ангіотензин-перетворюючого ферменту (ІАПФ) / блокаторів ангіотензинових рецепторів 1-типу (БРА)) і сприйнятливістю до інфекції або погіршення клінічного перебігу захворювання. Скасування медикаментозного лікування у пацієнтів з серцевою недостатністю може збільшити ризик погіршення серцевої недостатності і стану хворого в цілому».

Щодо запланованих обстежень людей, які мають серцево-судинні захворювання, лікарка зауважує, що їх слід перенести на більш безпечний час, у випадку якщо нічого додатково не турбує:

«Зараз всі планові обстеження і госпіталізації відкладені через пандемію і, звичайно ж, ризик заразитися в поліклініці вище. Але, якщо ваш стан погіршується, з’явилася або наросла задишка, з’явилися або посилилися болі в області серця (за грудиною), або змінився характер, тривалість больового синдрому, ви не можете контролювати підвищення артеріального тиску або воно знизилося, і у вас з’явилися головні болі, запаморочення, наросли набряки на ногах, з’явилася аритмія – потрібно зателефонувати своєму сімейному лікареві і разом прийняти рішення стосовно переліку необхідних обстежень і часу їх проведення».

На завершення, Віта Ружанська дала декілька рекомендацій для збереження та зміцнення здоров’я жінок влітку. Вона зауважила, що зараз особливо слід звернути увагу на свій спосіб життя і зробити його максимально сприятливим для здоров’я:

«Нові обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу, можуть вплинути на фізичне і психічне благополуччя жінок. Більш важливо, ніж будь-коли, вести здоровий спосіб життя, який включає в себе збільшення фізичної активності, обмеження сидячого способу життя, хороший нічний сон, правильне харчування і підтримку водного балансу в організмі».

Щодо прогулянок на вулиці слід бути обережним тим, хто в зоні підвищеного ризику, обирати безлюдні місця та дотримуватись карантинних рекомендацій, як зауважує кардіологиня:

«Дотримуйтесь дистанції, використовуйте маски в людних місцях, мийте руки милом не менше 30 секунд, обробляйте руки антисептиком і будьте в доброму гуморі з хорошими думками» – підсумувала експертка.

Таким чином, сучасна ситуація ще раз показала нам наскільки важливо дбати про збереження власного здоров’я у цей непростий час. Дотримуйтесь рекомендацій експертки та будьте здоровими!

*Стаття опублікована у межах проекту “Жіноча сторона карантину”, що реалізується у партнерстві з Громадським радіо та за підтримки Уряду Канади в рамках проекту «Голос жінок і лідерство – Україна», що впроваджується «Українським Жіночим Фондом». Відповідальність за зміст інформації несе ВЖЄО «Проект Кешер». Інформація, що представлена у публікації, не завжди відображає погляди Уряду Канади в УЖФ.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок