Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200
«Міфи та правда» – не євреям про євреїв» – рубрика, у якій ми розкриваємо правду щодо усталених думок про єврейський народ. Чи мають євреї особливий дрес-код?


Жінки зобов’язані носити перуки

Звичай покривати волосся ґрунтується на правилах цніюту – скромності. Багато єврейських жінок у якості «головного убору» користуються перукою. Однак, жінка не зобов’язана носити перуку. Окрім цього, далеко не кожна перука насправді відповідає законам скромності.

Взимку та влітку 70 ден

Чи зобов’язана єврейська жінка постійно носити колготки екстремальної щільності? А влітку? Багато хто наполягає, що так, повинна. Якщо щодо довжини та фасону спідниці існують визначені приписи, то немає як такого обов’язку покривати гомілки та ступні.

Тому щільність і саме необхідність колготок залежить від того, що прийнято в громаді, до якої жінка належить. Є громади, де колготки 70 ден та закрите взуття обов’язкові. Є громади, де до цього питання виявляють більше лояльності.

Традиція носити колготи з’явилася у жінок в Єрусалимі, а потім поширилася Ізраїлем. Розмірковуючи над питанням використання того чи іншого предмету гардеробу, не слід забувати, що скромність — це ще й охайність. А щодо колгот влітку, то треба враховувати також те, що єврейські звичаї завжди заохочували гармонію у зовнішності, дотримання правил гігієни та турботу про своє здоров’я в цілому.Скромність – це байдужість до краси

Існує думка про те, що одяг єврейської жінки не має майже нічого спільного з естетикою та стилем, а потрібний виключно для того, щоб дотримуватись правил скромності, тобто, не привертати зайву увагу.

Важливо розуміти, що дотримання заповіді одягатися скромно не виключає прагнення жінки до краси та гармонії у зовнішності. Безперечно, обов’язок скромно одягатися – це один із фундаментальних законів Тори. Проте це не означає, що краса знецінюється традиціями.

Скромність заохочується, але не для того, щоб зробити жінку потворною та принизити її гідність. Справжня мета приписів – направити красу та привабливість жінки в правильне русло, тобто, зберегти їх для родини.

Єврейська традиція заохочує як жінок, так і чоловіків стежити за своєю зовнішністю і завжди виглядати гідно, адже краса – дар Всевишнього.

Справжні євреї не носять джинсів

Багато хто сприймає заборону Тори «за звичаями їх не ходіть» як заборону на носіння будь-якого неєврейського одягу. Чи належать всі ті євреї, які одягаються в невимушений кежуал, до «тих, що йдуть за чужими звичаями»?

Існує думка, що заборона на «неєврейський» одяг діє лише в тому випадку, якщо він має нелогічний та непрактичний вигляд. Проте одяг, у носінні якого проглядається користь, навіть якщо він вигаданий неєвреями, дозволяється. Головне, щоб одяг не суперечив принципам скромності.А як щодо чоловіків? 

Пейси та жодних компромісів

Багато хто вважає, що всім без винятку чоловікам євреям належить носити пейси. Так, в Торі насправді про це йдеться: «Не стрижи країв волосся своєї голови». Проте це належить лише до приписів Тори, але не до заборон. Тому будь-яка довжина волосся на скронях достатня, якщо зрозуміло, що це місце непоголене. Довжина волосся заповіддю не регулюється, а залежить від традицій конкретної громади. Носити пейси чи ні – особиста справа кожного єврея, якщо це не суперечить звичаям його громади.

Євреї мають бути бородатими

Згідно з уявленнями більшості, релігійний єврей зобов’язаний носити бороду і не має права її позбуватися. Єврейські закони дійсно рекомендують бороду не збривати, але це не означає, що будь-який релігійний єврей неодмінно має бути бородатим. Заборона поширюється саме на гоління бороди за допомогою леза чи бритви. Вдатися до інших способів Тора не забороняє, тому за допомогою кремів, ножиць і електробритв (діючих за принципом ножиць) позбутися бороди можна.

У більшості єврейських ортодоксальних громад світу не бачать нічого незвичайного в тому, що чоловіки гладко поголені. Багато визначних галахічних авторитетів вважають, що ані в Талмуді, ані в працях відомих рабинів не йдеться про те, що існує різниця між бородатим та безбородим євреєм.

Більшість традицій євреїв пов’язані з дотриманням законів. Що стосується одягу, жінки і чоловіки дотримуються заповіді бути скромними як перед людьми, так і перед Всевишнім.Це цікаво: як виглядають релігійні єврейські жінки?

У різних єврейських джерелах скромність описується як головне достоїнство єврейської жінки. Усі правила зводяться до того, що зовнішній вигляд жінки має бути гідним обрамленням її внутрішнього змісту.

Залежно від звичаїв громади, до якої належить жінка, вимоги до елементів її одягу можуть відрізнятись, але основні правила єдині:

Одяг повинен закривати ті місця на тілі жінки, які не слід показувати. У Законі достеменно зазначено, що саме має бути закрито. Одяг повинен повністю закривати ключиці, плечі та, зрозуміло, спину. Рукава повинні бути такої довжини, щоб лікті в будь-якому положенні були прикриті. Спідниця – мінімум на 10 см нижче колін. Спідниця або сукня повинні завжди прикривати коліна, навіть коли жінка сідає, виходить з машини, піднімається сходами і так далі. У жінки, яка дотримується законів, одяг не має бути надто обтягуючим.

Існують різні думки щодо того, чи можуть релігійні жінки носити штани. Деякі вважають, що цього в жодному разі не можна робити, а деякі – що це допустимо, якщо штани не є обтягуючими, адже у них принаймні не видно оголеного тіла.

Колір одягу не повинен бути надто яскравим і не має кидатися у вічі. Особливо це стосується червоного кольору — заборонено, щоб червоне переважало в основних частинах одягу. Вважається, що червоний колір не відповідає стандартам скромності та моралі.

Волосся, згідно з Торою, найголовніший елемент жіночої краси, тому при сторонніх чоловіках його слід покривати. Ще однією метою головного убору є розмежування заміжніх жінок та незаміжніх. У сефардських громадах прийнято покривати голову хусткою, а зверху – ще й покривалом, щоб волосся не було видно зовсім. В ашкеназьких громадах згодом у побут увійшли перуки.

Використовувалися ще й капелюшки, але для повного покриття волосся під них одягалася хустка. Різновид головного убору сучасна жінка обирає залежно від того, що прийнято у громаді, де вона мешкає. Що стосується незаміжніх дівчат, вони не повинні покривати голову, але їх зачіски мають бути скромними.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок