Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200
Єврейський календар можна назвати одним із найскладніших. Кожного разу, коли ми відзначаємо певне свято, в усіх виникає питання: а хіба це не іншого числа? Чому минулого року одна дата, а тепер інша? Як же влаштований єврейський календар?

Календар Еліезера бен Якоба Белліна («Ібронот»), опублікований у Любліні у 1614-15 роках. Містить спеціальну таблицю у вигляді кола, яка полегшує визначення свят та інших важливих дат


Його називають не лише складним, але і найточнішим. Це пов’язано з тим фактом, що за своєю суттю та «устроєм» єврейський календар є місячно-сонячним. Це означає, що він приймає сонячний цикл за рік, а місячний – за місяць. Однак, при тому, що оберт місяця дорівнює дробовому числу – 29,53 дні (29 днів 12 годин і 43,7 хвилини), стає зрозуміло, що тривалість місячного місяця не може становити календарний місяць. Тому в одних єврейських місяцях 29 днів, в інших – 30. А враховуючи те, що цикл сонця, як відомо, 365 днів, вмістити рівну кількість місячних місяців у рік не вдасться.


Календар з Альтони, якому майже 200 років, належить до групи календарів, виданих Семюелом і Джудою Баннами між 1820 і 1839 роками


Виникає різниця в 11 днів між місячним роком (354 дні) та сонячним. Варто зауважити, що якби єврейський рік був місячним, одна й та ж дата єврейського календаря могла б випадати на різні пори року. Проте це є неприпустимим, адже місяць нісан має припадати на весну. Тому, щоб привести єврейський календар у відповідність до місячних та сонячних циклів, було введено систему звичайних та високосних років. Таким чином, звичайний єврейський рік складається з 12 місяців, а раз на кілька років – з 13-ти. В результаті, високосний рік компенсує ті 11 днів, що становлять різницю між сонячним та місячним роком.


Календар, виданий Jüdischer Frauenbund у Бреслау. Редактори Лісбет Кассірер і Ханна Кармінскі представили портрети видатних жінок в історії та феміністичні цитати


Цікаво, що тривалість місячного місяця, наведена Талмудом півтори тисячі років тому, була визначена з такою точністю, що відрізняється від розрахунків сучасних вчених всього на 0,51 секунди!

Тиждень у єврейському календарі не зазнав жодних фундаментальних змін. Як і в інших календарних системах, він становить 7 днів і відповідає семи дням творінь (Берешит, 1:1 – 2:3). Жоден день тижня не отримав окремої назви, крім суботи (шабат). Неділя в єврейському календарі називається першим днем, понеділок – другим і т.д.

Як же інші календарі вирішують проблему астрономічної тривалості місяця (між 29 та 30 днями)? Зазвичай нехтують або астрономічним змістом місяця, або астрономічним змістом року.

Наприклад, сучасний григоріанський та старий юліанський побудовані на понятті «рік», що приблизно відповідає астрономічному. А ось тривалість їхніх місяців не пов’язана із реальним місячним циклом. Тому григоріанський календар називається сонячним. Мусульманський календар – «Хіджра», навпаки, прив’язаний до місяців. Вони починаються і закінчуються відповідно до руху місяця.


Єврейсько-український жіночий календар, виданий Проектом Кешер в Україні у 2021 році. Містить важливі єврейські свята та дати, українські свята та важливі дати для феміністичного руху. Ілюстрований єврейськими символами у виконанні Марії Рубан 


Найбільша відмінність єврейського календаря від решти полягає в тому, що його система є неперіодичною. Більшість календарних систем мають певний цикл. Григоріанський календар має період 400 років, юліанський має чотирирічний цикл. Турецький та арабський, що відносяться до місячних календарів, мають цикли 8 і 30 років відповідно.

Натомість єврейський календар ґрунтується не на циклі певної повторюваної послідовності років, але на спеціальних обчисленнях. Лише додавання тринадцятого місяця року характеризується закономірністю і відбувається кожен сьомий рік 19-річного циклу.

Попри складність, точність єврейського календаря досягається завдяки врахуванню руху обох світил – Сонця та Місяця. Безумовно, сучасний європейський календар значно простіший у використанні, ніж єврейський. Однак, єврейський календар, яким користуються для визначення свят та інших важливих дат, даний євреям не для «зручності», а для того, щоб жити в гармонії з природою та її явищами, а також із матеріальним та духовним світом.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок