Важливi проєкти
Телефони
14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. Слово донор походить від латинського «donare» – «дарувати». І дійсно, часто донори дарують здоров’я і навіть життя своїм реципієнтам. Ми пишаємося, що серед нас є людина, яка системно здає кров і допомагає іншим людям зберегти здоров’я. Це Тетяна Войталюк – регіональна менеджерка Проекту Кешер в Україні. Сьогодні Тетяна ділиться з нами історією свого донорства.

Приблизно сім років тому я стала донором вперше. Другу моїх дуже хороших знайомих необхідна була кров, і вони до мене звернулися з проханням допомогти. Я пам’ятаю, що трохи побоювалася йти, я багато чого не знала, і не розуміла, як здається кров, побоювалася за своє самопочуття після такої процедури. Але все ж я пішла і зробила це. Я пам’ятаю свої відчуття і атмосферу в станції переливання крові, коли до тебе ставляться, як до найціннішої та дорогої людини, з величезною вдячністю і турботою. Після здачі крові у мене було прекрасне самопочуття, і, напевно, навіть почуття гордості за цей крок.

Яка у мене мотивація для системного донорства? Перше, що для мене було важливим, це те, що я змогла комусь допомогти. Друге – це моє відмінне самопочуття. Минув страх самої процедури. Третє – регулярний огляд лікарів і контроль, оскільки кров можна здавати кожні два-три місяці, і це завжди робиться під медичним контролем.

Як все відбувається? Перш за все, потрібно прийти в реєстратуру. Тут донор заповнює анкету, в якій вказує необхідні відомості про стан свого здоров’я і про спосіб життя. Після цього потрібно пройти медичне обстеження. Робиться аналіз крові з пальця у лабораторії, це необхідно для того, щоб визначити групу крові та резус, також вимірюється рівень гемоглобіну донора. Від результатів цього аналізу залежить, чи зможе людина в цей день стати донором.

Далі донор вирушає до лікаря, який проводить огляд, вивчає анкету, ставить додаткові питання про здоров’я, спосіб життя і звички. Лікар дотримується правил лікарської етики, на отриману від донора інформацію поширюється правило лікарської таємниці. Лікар приймає рішення про допуск до здачі крові. Потім донор йде в буфет, щоб випити солодкого чаю з печивом. Це потрібно для балансу рідини в організмі. І вже потім проводиться безпосередньо сама процедура забору донорської крові. Процедура здійснюється в максимально комфортних для донора умовах, в спеціальному донорському кріслі.

Щось змінилося у процедурі донорства у часи пандемії? Коли почався карантин, я, як і всі, максимально знаходилася вдома, намагалася звести до мінімуму виходи в громадські місця і свої контакти. Мабуть, цей період, коли всі скоротили відвідування різних установ, в тому числі і медичних, сильно позначився на кількості донорської крові, адже мені телефонували, і просили прийти здати кров. При цьому запитували, як моє здоров’я, чи не хворію я. Ці дзвінки донорам медики аргументували вкрай складною ситуацією з донорською кров’ю. І я подумала: «А чому ні? Станція переливання крові стерильніша, аніж будь-який магазин, і почуваю я себе добре. Отже, можна допомогти іншим!» І ось уже рік, як я регулярно, кожні два місяці здаю кров. І я вам скажу, що донорів таки дійсно мало. І це сумно.

Чи дає донорство мені якісь переваги? Перше, і найголовніше, що ця процедура дуже позитивно впливає на ваше здоров’я. Ваша кров розріджується і омолоджується, відповідно і омолоджується ваш організм. Ще я помітила, коли протягом року регулярно здавала кров, нормалізувався мій гемоглобін, а до цього він у мене зашкалював. Відповідно, у мене нормалізувався артеріальний тиск.

Регулярні здачі крові сприяють контролю кількості заліза, надлишок якого в крові не є корисним для організму. Чоловіки-донори рідше страждають на серцево-судинні захворювання, а жінки-донори відсувають на кілька років початок менопаузи.

У донорів за рахунок регулярного оновлення крові набагато стійкіше функціонує імунна система, печінка, підшлункова залоза, травна система. Донори, згідно зі статистикою, живуть в середньому на кілька років довше інших своїх співгромадян.

Після здачі крові кожному донору видається довідка, яка дає право на два оплачуваних дні відпочинку. Також донор отримує продуктовий набір або грошову компенсацію за харчування, адже після здачі крові або її компонентів необхідно відновити сили.

Кому я порадила б подумати про донорство? Я рекомендую це всім, хто відчуває, що хоче бути донором і, звичайно ж тим, хто не має медичних протипоказань.

Не бійтеся здавати кров, це не складна процедура. Не вірте, що там вас можуть чимось заразити. Всі процедури роблять одноразовими і стерильними інструментами, до цього дуже серйозно і відповідально ставляться у всіх установах, які займаються забором донорської крові.

Зробіть це один раз, і ви побачите, що це не складно, а найголовніше, що ви врятуєте комусь життя!

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок