Важливi проєкти
Телефони

Хто із нас добре знає свої груди? Не просто на вигляд, а й регулярно їх оглядає, промацує і знає усі їх особливості на дотик. Адже в цьому немає нічого сором’язливого. Більше того – таке самообстеження рекомендоване і вважається однією із важливих профілактичних дій на шляху раннього виявлення будь-яких новоутворень, у тому числі й раку молочної залози. Та чи знаємо ми як правильно робити таке самообстеження? У яких випадках воно найбільш ефективне? Та чи варто панікувати і бігти до лікаря кожного разу, коли ми відчуваємо зміни у грудях? Про це ми поговоримо нижче.

Не дивлячись на велику кількість відео, інфографік та зображень з алгоритмом огляду своїх грудей, протягом багатьох років існували суперечки щодо того, наскільки цінним є самодіагностика молочної залози для раннього виявлення раку молочної залози та збільшення ймовірності виживання.

Багато наукових досліджень виявили, що самодіагностика не зменшує смертність внаслідок раку грудної залози у жінок, а натомість, спонукає жінок до надмірної стурбованості та більшої кількості зайвих досліджень (мамографій та біопсії).

АЛЕ! Це не означає, що треба перестати звертати увагу на свої груди. Так, ACOG (Американський коледж по акушерству та гінекології) проводить відмінність між самодіагностикою, яку він не рекомендує та увагою до проблем грудей, яку він підтримує.

На відміну від самодіагностики, увага до симптомів у грудях не передбачає рутинного самообстеження грудей з метою виявлення раку грудей. Швидше, це налаштування жінки на нормальний зовнішній вигляд і знання своїх грудей, їх особливостей. Головне, щоб самодіагностика не перетворилась на «спецоперацію» з пошуку змін та не викликала надмірного занепокоєння і стресу. А радше означало здорову увагу до своїх грудей, як і до всього тіла.

Проте навіть у такому випадку потрібно знати, як правильно оглядати свої груди та на що саме варто звернути увагу. Тому нижче пропонуємо вам просту схему самообстеження, яка запропонована всесвітньою організацією Breastcancer.org та складається з п’яти кроків. Виконувати таке самообстеження рекомендується на 5-12 день від початку менструації.

-Крок 1-

Огляньте свої груди, стоячи перед дзеркалом. Руки опустіть вздовж тулуба.

При цьому зверніть увагу на такі пункти:

 • Чи ваші груди звичного розміру?
 • Чи груди та соски нормального кольору?
 • Чи груди рівномірної форми без видимих набряків?

Якщо ви побачите будь-які з наведених нижче змін, повідомте про них свого лікаря (сімейного лікаря чи вашого гінеколога):

 • Втягнення або випинання дiлянки шкіри.
 • Втягнення соска.
 • Змiна звичної форми або розмiру однiєї з молочних залоз.
 • Наявнiсть жовтуватих або кров’янистих видiлень з соска.
 • Почервонiння, припухлiсть чи висипання дiлянок шкiри молочної залози.

-Крок 2-

 Стоячи перед дзеркалом, підніміть руки і огляньте їх так само, як в пункті 1. 


-Крок 3-

Поки ви знаходитесь біля дзеркала, подивіться на будь-які ознаки рідини, що виходить з одного або обох сосків (це може бути водяниста, молочна або жовта рідина або кров). Для цього можете легко стиснути сосок двома пальцями протилежної руки. Будь-які виділення свідчитимуть про відхилення.


-Крок 4-

Далі промацайте груди лежачи, використовуючи праву руку, щоб намацати ліву молочну залозу, а потім ліву руку, щоб намацати праву:

 • Промацуйте груди плавними круговими рухами.
 • Тримаючи пальці рівними та з’єднаними, промацуйте за допомогою подушечок пальців.
 • Промацайте всі груди зверху вниз, з боку в бік – від ключиці до верхньої частини живота і від пахви до декольте.

Дотримуйтесь цієї інструкції, щоб переконатися, що ви охоплюєте всі груди. Ви можете починати з соска, рухаючись все більшими і більшими колами, поки не дійдете до зовнішнього краю грудей.

Ви також можете рухати пальцями вгору і вниз вертикально, рядами, ніби «косите газон».

Обов’язково промацуйте всю зону від передньої до задньої частини грудей:

 • для шкіри та тканин, що знаходяться внизу, використовуйте легкий тиск;
 • використовуйте середній тиск для тканин посередині грудей;
 • використовувати сильний тиск на глибокі тканини ближче до спини.

Промацайте пахові западини. Перевірте, чи не збільшені лімфовузли.


-Крок 5

Нарешті, промацайте груди, дотримуючись інструкції у пункті 4, поки ви стоїте або сидите.

Багато жінок вважають, що найпростіший спосіб відчути груди – це коли їх шкіра мокра і слизька. Тому часто рекомендують проводити таке обстеження й у душі. Використовуйте рухи, які описані в кроці 4.

Як ми вже зазначали вище, для збереження здоров’я своїх грудей, ви маєте звертати на них здорову увагу, знати їх особливості і не соромитись їх оглядати. Тому, щоб добре «знати» свої груди, вам потрібно:

 • Частіше оглядати їх. Тут мова йде не обов’язково про повноцінне самообстеження, яке наведене вище, а просто про огляд своїх грудей у дзеркалі, під час прийому душу. Чим більше ви оглядаєте свої груди, тим більше ви дізнаєтесь про них і тим легше вам визначити будь-які зміни.
 • Познайомитись з різними «зонами» ваших грудей. Наприклад, верхня зовнішня область (біля пахви) має найбільші грудочки та горбочки. Нижня половина грудей може виглядати як піщаний або гальковий пляж. Ділянка під соском може відчуватися як сукупність великих зерен. Інша частина може відчуватись як зварена вівсянка.
 • Завести трекер здоров’я. У ньому плануйте візити на планові огляди до стоматолога, сімейного лікаря, вашого гінеколога. Там же можете виділити графу для графіку самообстежень та фіксації будь-яких змін у грудях. Особливо на початку, це може допомогти вам знати, що є «нормальним» для ваших грудей. Адже існують часті випадки, коли грудочки з’являються в певний час місяця, але потім зникають, оскільки ваше тіло змінюється разом із менструальним циклом.
 • Не панікуйте, якщо вам здається, що ви відчуваєте ущільнення в грудях. У більшості жінок постійно у грудних заломах є шишки, грудочки або грудкові ділянки, і більшість шишок з’являються доброякісними (не раковими). Існує ряд можливих причин неракових шишок, включаючи нормальні гормональні зміни, доброякісний стан молочної залози або травму.
 • Не соромтеся зателефонувати своєму лікарю, якщо ви помітили пухлину або іншу зміну грудей, яка є новою та тривожною. Це особливо стосується змін, які стають більшими або більш помітними. Якщо у вас менструація, ви можете почекати, поки не закінчиться менструація, щоб перевірити, чи не зникає шишка або інші зміни грудей самостійно, перш ніж зателефонувати своєму лікарю.
 • Знайте, чого чекати. На призначенні для оцінки шишки на грудях ваш лікар візьме анамнез здоров’я та зробить фізичний огляд молочної залози і, швидше за все, призначить тести на візуалізацію молочної залози. УЗД часто є першим або єдиним візуалізаційним тестом, який використовується для оцінки шишки у жінок, які не досягли 30 років. Мамографічне дослідження, як правило, рекомендуються для оцінки шишки у жінок старше 30 років, які не вагітні та не годують груддю. Якщо необхідне подальше тестування, лікар може порекомендувати додаткову візуалізацію за допомогою МРТ (магнітно-резонансна томографія) та / або біопсія. Він може також направити вас до іншого спеціаліста для подальшої оцінки.
 • Обов’язково отримуйте відповіді. Важливо, щоб ваш лікар пояснив причину утворення шишки або іншої зміни грудей і, за необхідності, надав план контролю за нею або лікування. Якщо вас не влаштовує порада першого лікаря, якого ви відвідуєте, не соромтеся отримати другу думку, звернувшись до іншого.

Як бачимо, знати свої груди та їх особливості потрібно. Їх регулярний огляд – це зручний, безкоштовний інструмент, яким можна користуватися регулярно та в будь-якому віці. Пам’ятайте – здоров’я ваших грудей у ваших же руках!

Дивіться більше рекомендацій щодо збереження здоров’я грудей у нашому онлайн-фотопроєкті “Окрилені рожевою стрічкою. 14 кроків збереження здоров’я грудей”. Посилання ТУТ.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок