Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

В українському побуті завжди було однією з важливих традицій прибрати та причепурити домівку до Великодня. Можливо мало хто знає, що це дуже пов’язано з єврейською традицією підготовки до свята Песах – знищення квасного (івритський термін хамець).

На єврейське свято свободи ми маємо заповідь від Всевишнього очистити себе та дім від продуктів, напоїв, домішок, які містять 5 видів злаків: пшениці, жита, ячменю, вівса та полби (двозернянки). Отож, дім готують досить серйозно, починаючи майже після самого Пуріма, вичищають полиці, плити, холодильники, кімнати, посуд, шафи, сумки, кишені, килими, тобто влаштовують тотальне прибирання, яке роблять, оглядаючи кожен закуточок, не стільки заради краси, а виконуючи важливу заповідь.

Прибирання починають із двору, шаф та кімнат, а на останній тиждень залишають кухню. Там особливо важливо очистити все від залишків їжі, отож випалюють та вимочують чи виварюють посуд. У багатьох сім’ях, що звикли до традиції вичищати дім, вже є свій особливий кошерний посуд на Песах.

Потім усе старе та квасне виноситься у спеціальне місце чи на балкон чи гараж, якщо ви не плануєте його викидати. Доречі, є традиція дарувати на Песах новий посуд чи кухонне приладдя, та купувати й одягати новий одяг. Давнє співіснування з іншими народами дало змогу народитися традиції – продавати на певний час квасне (дехто просто віддає заборонені продукти). Прибирають також місця роботи, перукарні, ресторани, офіси, магазини тощо. Деякі беруть відпустку та виїжджають у кошерне місце, де немає хамеца: готель, громаду тощо, щоб провести Песах вільно та не заморочуватися на великому прибиранні.

Хоча, варто зазначити, що саме у знищенні квасного є велика гігієнічна цінність, яка зберегла єврейський народ від епідемій. Точно знаємо вже про цю традицію з раннього середньовіччя, хоча заборона на квасне у Песах має 3000 років. Що ж, чистота – це запорука здоров’я.

Особлива порада господиням – почати раніше і зупинитися вчасно, приготувати гарний одяг та настрій – щоб залишилися сили на приготування страв, прийом гостей та спілкування з друзями та родиною.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок