Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Тонни подарункового упаковання, велика кількість гірлянд і конфетті, повний холодильник їжі з новорічного столу… А які наслідки у вашого новорічного свята?

Сьогодні поговоримо про те, як не відмовлятися від святкового настрою, але і не стати частиною постноворічної екологічної катастрофи.

Для початку нагадаємо про те, що 100% екологічний Новий рік – це той, якого немає. Але ми в таку крайність впадати не будемо, спробуємо обирати найменше із лих. Для цього нам допоможуть рекомендації нижче.

Щодо новорічної ялинки, то тут є три найпопулярніші варіанти дій: придбати штучну ялинку, живу ялинку чи ялинку у горщику. Усі вони мають свої мінуси в плані екології:

  • Штучна ялинка має високий вуглецевий слід – це означає, що вона негативно впливає на зміну клімату. Придбання такої ялинки є виправданим у тому випадку, якщо ви збираєтесь використовувати її декілька десятків років.
  • Жива ялинка екологічна тільки в тому випадку, якщо вона вирощена на офіційному ялинковому ринку або легально заготовлена ​​в лісі. При її покупці слід перевірити сертифікат на продаж ялинки, який говорить про те, що дерево було вирощено спеціально на плантації, а не зрубано потайки в лісі.
  • Ялинка в горщику. Для ялини, сосни або іншого хвойного дерева новорічні свята – це серйозний тепловий стрес. Тому радимо купувати ялинку в горщику тільки, якщо ви впевнені в тому, що знайдете відповідне місце для ялинки, знаєте, який грунт їй потрібен і як за нею доглядати. Найкраще використовувати в якості новорічного дерева ті породи, які можуть рости в приміщенні протягом усього року: кипариси, араукарії тощо.

Як бачимо, ні один із варіантів не є екологічно нейтральним. Тому пропонуємо альтернативу – обійтися без ялинки. Дім можна прикрасити ялиновими вінками, шишками чи гілками. Гілки, зазвичай, нікому не потрібні, їх відправляють на звалища. Ви ж можете врятувати їх від цієї долі і себе від покупки всього дерева.

Якщо ви любите креатив і творчість, можете спробувати зробити ялинку з підручних матеріалів. У хід може піти все, що завгодно – від газет до винних пробок. Використовуйте те, що вже у вас є вдома і стало непотрібним. Але, вибираючи цей спосіб, майте на увазі, що якщо ви склеїте декілька різних матеріалів, то така ялинка не буде піддана переробці. Тому або використовуйте такий дизайн, щоб ялинка розбиралася і деталі сортувалися для переробки, або створюйте ялинку на багато років.

Ще один варіант – оренда ялинки. Такий варіант не надто популярний в Україні, але ви можете обмінятися ялинками зі своїми друзями або родичами, щоб не купувати нові. Ставайте адептами кругової економіки!

Непотрібні одноразові прикраси типу «яскравого дощика» закінчують своє життя на смітниках, а на їх виробництво витрачається величезна кількість невідновлюваних ресурсів. Конфетті часто виробляється із пластику з різними напилювачами, а опиняється все це потім у шлунках птахів і риби, а потім і у вигляді мікропластіку в нас.

Яскраві лампочки витрачають багато енергії, а їх надмірність створює світлове забруднення, яке видно навіть з космосу.

Рішення – розвивайте в собі усвідомлений підхід до шопінгу і перестаньте скуповувати нові іграшки щороку.

Знайдіть або організуйте з друзями обмін ялинкових іграшок: ви зможете віддати те, що вам вже приїлося і знайдете щось нове без захаращення планети.

Найбільш екологічними вважаються прикраси з дерева, скла або паперу – їх можна використовувати довго, а потім здати в переробку.

У питаннях лампочок – чим менше ви витратите енергії, тим більше користі принесете природі. Гірлянда повинна бути світлодіодною. Цей вид ламп споживає найменшу кількість електрики. Не забувайте вимикати ілюмінацію, коли залишаєте кімнату.

А ще включіть фантазію і спробуйте використовувати те, що у вас під рукою. Ялинку завжди можна прикрасити цукерками чи мандаринами. Цікаві і красиві ялинкові іграшки можна спекти з солоного тіста або зробити солодкі пряники-фігурки.

Найпопулярнішими та найдешевшими є свічки з парафіну. Парафін виготовляється з сирої нафти, що робить його нафтопродуктом. Екологічні спільноти не підтримують парафін через його шкідливі викиди.

Також звичайні свічки можуть бути покриті пластиком або металевим напиленням і при горінні можуть викидати токсичні речовини.

Альтернатива – використовувати кокосові, ріпакові або свічки з бджолиного воску без шкідливих добавок.

Найдорожчі свічки – з кокосу. Справжні свічки з кокосового воску в продажу знайти складно.

Найдоступніша eco-friendly (але не веганська) свічка – з бджолиного воску.

Важливо розуміти, свічки можуть становити небезпеку, якщо їх багато і вони знаходяться в погано провітрюваному приміщенні тривалий час. Майте це на увазі при плануванні вечірки.

Кажуть, людина в новорічну ніч вдихає стільки ж шкідливих речовин, скільки б могла вдихнути посеред  ранкової лондонської пробки.

Так, феєрверки не згорають повністю і після салюту поступово приземляються, забруднюючи ґрунт. Вибухаючи, феєрверки розносять по повітрю токсичні речовини, в основному – з’єднання різних металів, від стронцію до калію. Вплив на організм цих сполук посилюється через їх мікроскопічну форму, завдяки якій вони потрапляють безпосередньо в легені. Причому, як показують дослідження, вміст небезпечних речовин в атмосфері може спостерігатися через декілька днів і навіть тижнів після свята.

На природі використання петард та феєрверків призводить не тільки до забруднення, але й є вкрай небезпечним для тварин, які відчувають стрес від гучних вибухів. Це може привести до загибелі птахів, які втрачають орієнтацію в повітрі.

Бенгальські вогні теж містять багато шкідливих для здоров’я речовин. Проте головний їхні недолік – це, звичайно ж, неможливість переробки.

Китайські літаючі ліхтарики – справжня катастрофа для природи! Вони призводять до пожеж, забруднюють ліси, вбивають тварин.

Тому від цих штучних святкових атрибутів краще відмовитися взагалі.

Зазвичай, під час новорічних свят збільшується використання одноразового посуду, споживання м’ясних продуктів і викидається багато зіпсованої їжі.

Тому при плануванні святкування варто задуматись, чи справді вам потрібно використовувати одноразові предмети? Може, ви зможете запланувати перегляд фільму 1 січня і миття посуду та вторсировини? Якщо одноразових предметів не уникнути, обирайте різновиди, які піддаються переробці.

При закупівлі продуктів на святковий стіл підтримайте місцевих: фермери і дрібні господарства набагато економніше використовують воду і енергію, ніж великі корпорації. Крім того, продукти місцевих виробників не привозять здалеку, а значить, транспортування не призведе до зайвих шкідливих викидів в атмосферу.

Не викидайте те, що залишилося після застілля. Викидати продукти – значить витрачати даремно воду і енергію. Поділіться з сусідами або друзями, приготуйте щось із залишків, запросіть гостей.

Подарунки на Новий рік – одна із найприємніших та найулюбленіших частин святкування. Та часто на такі подарунки витрачаються тонни шкідливого для екології пакування, а самі подарунки викидаються чи забуваються.

Тому ось декілька порад стосовно новорічних подарунків:

  • Обирайте листівки з переробленого картону або з сертіфікацією FSC. Іноді лист, щиро написаний на звичайному папері, буде приємнішим подарунком, ніж незграбна листівка, покрита блискітками-мікропластиком.
  • Купуйте подарунок, а не упакування. Можна використовувати міні-подарунок, як упакування для основного: наприклад, упакувати натуральний твердий шампунь в тканинні мішечки – красиво, екологічно і потім таке упакування можна використовувати для покупок у супермаркеті. Також можна використати подарункове упакування, яке у вас вже є. Для цього акуратно розгортайте подарунки і не викидайте їхнє упакування. А ще можна зробити упакування самим, помалювавши та прикрасивши, наприклад, коробку від побутової техніки. І взагалі, для тих, хто піклується про екологію, не сильно важливо, наскільки яскраво або привабливо виглядає тимчасове пакування.
  • Купуйте потрібні речі або ж запитуйте у людини, що вона хоче. Будь-який подарунок, навіть якщо він екологічний, стане непотребом, якщо він не потрібний людині. Пам’ятайте, кращі речі – це не речі: даруйте враження, можливості, сертифікати на курси тощо.

Ось і все. Намагайтеся зробити Новий рік екологічним, але не вимагайте від себе всього та відразу. Якщо ви тільки входите в тему екологічності, обирайте те, що вам зараз під силу.

І не забудьте узгодити ваші бажання з людьми, якими проживаєте чи збираєтесь святкувати Новий рік, щоб всі один одного зрозуміли. Наприклад, можете показати їм цю статтю та пояснити, чому так важливо вибирати екологічні альтернативи. Не забувайте про екологічне спілкування і намагайтеся не нав’язувати свою думку іншим, просто в нетоксичній манері діліться своїм досвідом. Екологічність з примусу не триватиме довго.

І не забувайте, що екологічний спосіб життя – це не про «бути екологічним один раз на рік», а дбати про майбутнє планети весь час!

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок