Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200
Що робити, якщо ваша подруга зазнає насилля? #ЦеМенеСтосується чи ні?

Може здаватися, що розмова з подругою про насильство не змінить ситуацію. Це справді може нічого не змінити. Однак, звичайне усвідомлення того, що комусь небайдуже, може почати руйнувати стіну ізоляції, яка існує навколо тих, хто зазнає насилля. Просто дайте зрозуміти своїй подрузі, що вам не байдуже.

Коли варто запідозрити, що щось не так?

 • Подруга почала набагато рідше бачитися з друзями та родиною, аніж раніше.
 • Здається, що подруга більше не зацікавлена у заняттях, які раніше їй приносили задоволення та/або часто скасовує плани в останню хвилину.
 • Подруга постійно повідомляє партнеру, де вона, що робить і коли повертається додому.
 • Вибачається за поведінку партнера або виправдовується перед своїм партнером.
 • Виглядає замкнутою, сумною, стурбованою або менш впевненою.
 • У неї з’являються травми, які вона не може пояснити або дає щодо них безглузді пояснення.


Подруга не визнає, що зазнає насильства

Ви роздратовані та втомлені, а, можливо, і злі через те, що подруга продовжує жити або зустрічатися із кривдником. Якщо подруга продовжує казати, що все гаразд, але ви впевнені, що це не так, вона не буде вживати жодних заходів. Ви не можете і не повинні змушувати її щось робити, а тим паче робити щось замість неї.

Спробуйте зрозуміти причини через які ваша подруга залишається у стосунках. Вона може любити свого партнера і вірити, що він зміниться.  Як правило, потрібна професійна допомога, щоб людина зрозуміла, що їй варто тікати. Можливо, ви могли б обговорити це зі своєю подругою, але пам’ятайте, що ви не можете змусити її усвідомити це.

Ще однією причиною може бути те, що ваша подруга відчуває, що вона насправді не може впоратися з усім цим сама. В результаті постійного насильства її самооцінка, ймовірно, є доволі низькою. Часто кривдник стверджує, що в насильстві є провина людини щодо якої він здійснює насильство. Якщо хтось постійно щось говорить тобі, зрештою ти починаєш в це вірити.

Поговоріть з нею про ці речі і спробуйте зрозуміти, чи не готова вона все ж таки закінчити стосунки. Заохочуйте її звернутися до служб допомоги або громадських організацій.

Це може зняти з вас тиск, оскільки тоді подруга матиме зовнішню допомогу та підтримку, матиме когось іншого, з ким можна поговорити. Їй може бути легше поспілкуватися з кимось, кого вона не знає.

Коли ваша подруга усвідомить, що не самотня, вона може почати зміцнювати впевненість у собі, і тоді, швидше за все, зможе припинити стосунки.Подруга визнає, що перебуває у небезпеці

У вашої подруги досі наявні причини, через які вона ще не готова завершити стосунки. Проте у неї трапляються ситуації, коли вона опиняється у небезпеці. Пам’ятайте, що кривдники часто контролюють канали комунікації своєї партнерки, тому пропозиція допомоги може призвести до помсти і ви самі опинитесь у небезпеці.

Не варто запитувати «ти одна?», адже відповідь «так» не завжди може бути правдивою. Якщо ви не повністю впевнені, що усне або письмове спілкування з подругою є приватним, ви повинні діяти з надзвичайною обережністю.

Варто починати розмову з чогось нейтрального. Наприклад, якщо ваша подруга любить готувати, ви можете зв’язатися з нею і поговорити про новий рецепт. Якщо ви будете уважними, ви зрозумієте, чи все гаразд, чи ні.

Ви можете придумати спільні кодові слова. Наприклад, у майбутніх повідомленнях «банановий хліб» може означати «будь ласка, зателефонуй першому з мого списку плану безпеки, щоб він прийшов за мною».

Якщо ви впевнені, що подруга одна і що кривдник не може прослухати її телефонну розмову, ви можете поставити прямі, незакодовані запитання:

 • «Чи хочеш ти разом розробити план безпеки?»
 • «Чи хочеш ти, щоб я звернулася до шелтеру?»
 • «Чи є хтось, з ким я повинна зв’язатися?»


Як говорити про насильство

Приймайте те, що ви чуєте, і запевніть свою подругу, що вірите в її історію. Багато тих, хто зазнали насильства, бояться, що їм не повірять. Вони можуть боятися, що їхній досвід буде знівельовано як «не важливий». Надайте можливість подрузі висловлювати свої погляди, почуття, переконання та думки. Нагадайте їй, що насильство не є її провиною.

Відповідаючи подрузі, яка зазнала насильства, використовуйте ті ж слова, що вживає вона при описі події. Якщо вона використовує слово «зґвалтування», використовуйте його для рефлексивного слухання. Якщо вона використовує фразу «сталося щось погане», говоріть так само. Будьте чуйними, не засуджуйте та допоможіть їй почуватися в безпеці. Не надавайте оцінку її досвіду. Будьте особливо чуйними, якщо подруга має певні особливі ознаки – на ґрунті етнічної приналежності, релігії, сексуальної орієнтації, інвалідності тощо.

Що не можна казати

 • Не кажіть тим, хто зазнали насильства, що робити, коли йти, а коли не йти.
 • Не спонукайте повернутися до кривдника і спробувати ще, щоб налагодити стосунки.
 • Не пропонуйте своєї допомоги у розмові з кривдником, щоб спробувати виправити ситуацію.
 • Не рекомендуйте сімейну терапію у ситуаціях емоційного чи фізичного насильства. Це небезпечно для жінки, яка зазнала насильства, а також це не призведе до вирішення проблеми; заохочуйте окремі консультації для обох сторін, якщо вони хочуть отримати таку допомогу.
 • Не намагайтеся запропонувати швидкі рішення, не подумавши про потенційну помсту з боку кривдника.

 

 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок