Важливi проєкти
Телефони
Ставлення до ЛГБТ-спільноти відрізняється у різних течіях юдаїзму. Проте в кожній течії безумовно є місце для прийняття ЛГБТ-людей. Де шукати це місце?

Існують течії юдаїзму, які ставляться як і до ЛГБТ-спільноти, так і до одностатевих стосунків цілковито позитивно. Йдеться про ліберальний (відносно ортодоксального) юдаїзм, а саме – течію прогресивного юдаїзму, яка поділяється на реформістський, ліберальний та реконструктивістський юдаїзм. Тут ЛГБТ-людей не лише цілковито приймають в общині, але вони можуть навіть стати рабином.

У 1977 р. Центральна конференція американських рабинів (CCAR) оголосила заборону гомосексуальних стосунків такою, що розповсюджувалася лише на язичників, які чисельно переважали в ті часи, коли вона була введена. Так, реформістський юдаїзм став однією з небагатьох деномінацій, які виявили справжнє прийняття ЛГБТ-спільноти. Того ж року Союз американських єврейських конгрегацій (UAHC) закликав до припинення дискримінації ЛГБТ-людей, а у 1987 р. закликав до повного включення ЛГБТ-євреїв у всіх аспектах життя синагоги.

Перший рабин з ЛГБТ-спільноти був призначений у 1968 р. Вже у 1997 р. було опубліковано Посібник щодо одностатевих шлюбів. А у 2015 р. Союз реформістського юдаїзму (URJ) прийняв Резолюцію про права трансгендерних та гендерно-некомформних людей.

Незважаючи на прийняття ЛГБТ-людей з боку прогресивного юдаїзму, в ортодоксальному юдаїзмі ставлення до гомосексуальності не є настільки толерантним.

Тора та гомосексуальність

ЛГБТ-люди потребують прийняття так само, як і кожен з нас. Як приймати ЛГБТ-людей, якщо це нібито забороняється Торою?

Перш за все, Тора не забороняє приймати ЛГБТ-людей. Заборона безпосередньо на гомосексуальні стосунки (а саме – між двома чоловіками) знаходиться в Торі між забороною приносити дітей в жертву ідолам і забороною на скотолозтво. Багато євреїв, які належать до ЛГБТ-спільноти, дуже бояться «традиційних» відповідей на питання про гомосексуальність. Деякі батьки з ультраортодоксальних общин навіть сидять Шиву (тижневий траур), коли дізнаються про гомосексуальність своєї дитини. Насправді ж навіть у ортодоксальному юдаїзмі ставлення до ЛГБТ-спільноти поступово змінюється, багато батьків без жодних проблем відвідують одностатеві весілля своїх дітей.

У Торі гомосексуальні стосунки описуються словом «toeva» – «гидота». Що означає це слово? В деяких коментарях зазначається, що це слово насправді означає сувору заборону або табу, а не щось, що є «огидним». Виходячи з гри слів Талмуд стверджує, що, вступаючи у гомосексуальні стосунки, людина «відхиляється». Як пояснюють коментатори Талмуду, людина, яка має гомосексуальні стосунки, нібито відхиляється від заповіді «плодіться і розмножуйтеся…». Важливо зазначити, що дане пояснення не є буквальним прочитанням слова «toeva», тобто, з точки зору Талмуду, гомосексуальні стосунки заборонені не тому, що вони є «огидними», але тому, що є «відхиленням» від заселення землі.

Втім, у сучасному світі багато ЛГБТ-людей створюють сім’ї, народжують дітей або користуються послугами сурогатного материнства для того, щоб привести нове життя у цей світ. Такими послугами так само користуються і ортодоксальні гетеросексуальні пари, які не можуть мати дітей. Тобто, сьогодні ЛГБТ-люди безпосередньо виконують заповідь про продовження життя.

Словом «toeva» називаються також інші дії у Торі, наприклад, поклоніння ідолам завойованих народів, вживання некошерної їжі.

Чому Тора накладає таку заборону на гомосексуальні стосунки?

Тора засуджує безпосередньо насилля, стосунки між тим, хто є «вищим» за своїм статусом та «слабшими». Такі стосунки є насиллям, адже слабша людина фактично не може висловити власну волю. Тора забороняє насилля у стосунках, примус до сексуальних зв’язків, зокрема, гомосексуальних, що у давньому світі було розповсюдженим.

Кожна людина може періодично бажати того, що заборонене. Проте заповіді даються для того, щоб жити, а не для того, щоб вмирати від необхідності їх дотриматися. Людина може не дотримуватися заповіді, якщо це неможливо здійснити. Наприклад, з общини не виключають тих євреїв, які порушують суботи (які відповідно до Тори підлягають смертній карі). Так само з общини не слід виключати людину з ЛГБТ-спільноти.

Навіть з точки зору ортодоксального юдаїзму, забороняються дії, а не бажання. Можна негативно ставитися до гомосексуальних стосунків, які забороняються у Торі, але не можна негативно ставитися безпосередньо до гомосексуальної людини. Ми не маємо права виключати людину з юдаїзму через будь-який її вчинок. У нас немає права судити, які вчинки є хорошими, а які поганими, тож кожен єврей має право залишатися в общині. Відповідно до Талмуду, єврей, навіть якщо скоїть гріх, все одно залишається євреєм.

Прогресивний юдаїзм наголошує, що Б-г створив кожного з нас за образом і подобою своєю. І якщо ЛГБТ-люди були створені такими, хіба ми можемо в чомусь їх звинувачувати та переслідувати за це? Ми не маємо шукати виправдань та віконця для прийняття ЛГБТ-людей в юдаїзмі. Адже юдаїзм за своєю природою і є орієнтованим на допомогу, розуміння та підтримку свого ближнього.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок