Телефони

Інколи ми дивуємось чужим традиціям та обрядам, інколи їх не розуміємо, а інколи взагалі заздримо і шкодуємо, що у нас таких немає. Не дивлячись на реакцію, нам завжди цікаво дізнаватись про культуру інших національностей. Хіба Вам не цікаво, чому американці відзначають День подяки? Або що символізує свято «місячних коржиків» у Китаї?

Щоб дізнатися відповіді на ці питання, ми підготували цікаву підбірку осінніх свят врожаю в різних країнах світу. Фестивалі, родинні застілля та цілі національні гуляння. Про все це читайте нижче.

Ізраїль – Суккот

Розпочнемо ми, звичайно, із Ізраїлю та традиційного свята, яке вже от-от прийде – Суккот, свято кущів.

Окрім того, що це свято традиційно вважається святом збирання врожаю, це ще й велике релігійне свято. Як відомо, у цей день ми будуємо намети – сукки, а також здійснюємо особливий обряд – піднесення лулава. Він складається із 4-ьох рослин, кожна із яких символізує певний тип людей:

Етрог, зі специфічним смаком і запахом. Це ті, що знають Тору і здійснюють добрі справи.

Лист фінікової пальми, що дає солодкі плоди, але без аромату. Це ті, що знають Тору, але не роблять добрих справ.

Мірт, неїстівний, але з приємним ароматом. Це люди, від яких, як аромат, «походять» добрі справи.

Іва, без смаку і запаху. Це ті, хто не знає Тору і не робить добрих справ.

Всі разом вони з’єднані для того, щоб кожен допомагав іншому, вчив і відповідав за іншу людину.

Напередодні свята влаштовуються спеціальні базари, де можна купити етроги, лулави, пальмові гілки для спорудження покрівлі, прикраси для суки. У дні свята намети можна побачити в кожному дворі, на балконі або веранді, на автостоянках, навіть військові бази в цей день влаштовують святкові сукки. Звичайно, в наші дні мало хто всі 7 днів свята живе в наметі, але за обідом в ній неодмінно збирається вся родина. Найбільше люблять це свято діти – для них це цікава пригода!

Україна – Осеніни

У давніх слов’ян було свято Подяки Матері-землі, родючості і сімейного благополуччя (Осеніни). Перші Осеніни припадали на 14 вересня, другі – 21 вересня (день Різдва Пресвятої Богородиці), які святкували особливо урочисто, треті – на 27 вересня.

Зустріч Осенін відзначали оновленням вогню – гасили старий вогонь у вогнищах і запалювали новий. До цього часу закінчувалися жнива, і починався збір врожаю, заготівля хмелю. Під час Осенін влаштовувалося частування для всієї родини: варили пиво, заколювали барана, пекли пироги з борошна нового врожаю. У цей день дякували Богородиці за заступництво землеробства та сім’ї.

Жінки зустрічали Осеніни хлібом і киселем біля річки у великому хороводі. Найстарша стояла в центрі з вівсяним короваєм в руках і підносила молитву Богородиці. Потім коровай ділився на шматки по числу учасниць обряду. Скиби короваю згодовували худобі, щоб залучити в будинок багатство. Традиційні страви святкового столу – круп’яна кутя з медом і молочні страви.

США, Канада – День подяки

День Подяки – свято рясного врожаю, що зародилося на початку XVII століття в одному з перших поселень англійських релігійних паломників – Плімутської колонії. Її мешканцям вдалося вижити і отримати хороший урожай завдяки місцевому корінному народові. Довгий час це свято відзначалося окремо кожним штатом і в різний час. І тільки по указу Авраама Лінкольна в 1863 році воно стало національним.

Головні страви на столі – запечена індичка і солодкий гарбузовий пиріг.

У США День Подяки святкується в четвертий четвер листопада, в Канаді – у другий вівторок жовтня.

Протягом століть свято врожаю супроводжувалося веселими народними гуляннями і церковними службами, адже в першу чергу вдячність приносили Богу.

Сьогодні це традиційне сімейне свято, коли збираються разом близькі люди і друзі.

Швейцарія, Франція – Фестиваль молодого вина

Найвеселіші свята з категорії «врожайних»  це – виноградні. У середині вересня в Женеві проходить саме таке свято, що збирає в селі Russin щорічно з 1963 року кращих виноробів Швейцарії і тисячі любителів молодого вина. З усієї Швейцарії сюди на дегустацію доставляють 150 сортів вин. Але не тільки дегустація вина приваблює гостей свята: вуличні шоу і танці, фруктові і квіткові ринки, хорові виступи і великий бал в кінці свята!

У третій четвер листопада у Франції також розпочинається фестиваль молодого вина – Божоле Нуво. У цей день випускають перше вино з винограду нового врожаю. На головній площі невеликого містечка Божо виставляють бочки з вином. Опівночі місцеві винороби з факелами в руках відкривають бочки і підставляють келихи під струмені молодого вина. За традицією в святковий день французи повинні відвідати кілька барів і випити там по келиху божоле. За кілька днів до свята пляшки з молодим вином розсилаються в різні країни.

Німеччина – свято із лялькою Кірмес

Кожен район в Німеччині має свої традиції у святкуванні Дня врожаю. Однак символом загального свята стала солом’яна лялька Кірмес. Спочатку це була назва народного гуляння, присвяченого відкриттю церкви. Кірмес – KircheMesse – перекладається як церковна служба. Пізніше в північній і центральній Німеччині Кірмес перетворився в народне свято осіннього врожаю.

Ляльку Кірмес виготовляють за 14 днів до свята, а напередодні закопують в землю. Святковий обряд починається з викопування Кірмеса. Його урочисто провозять по головній вулиці і ставлять на почесне місце – прикрашене плодове дерево. І тільки після цього починаються веселі змагання, танці і рясна трапеза. Завершуються гуляння закопуванням Кірмеса разом із залишками страв і битого посуду. Таким незвичайним підношенням висловлюється подяка богам за щедрий урожай. Крапку в святі ставить грандіозний феєрверк.

Англія, Ірландія, Шотландія, Австрія, Скандинавія – Михайлів День

Опинившись в день осіннього рівнодення в будь-який з цих країн, ви неодмінно потрапите на свято!

У Скандинавії в цей день печуть особливий пиріг «міккьелекаке» і варять кашу із зерен нового врожаю. Можна побачити ходи пастушок з стадами, прикрашеними квітами і стрічками, возами з сиром і бочками олії. Свято супроводжується застіллями, хороводами та збором жолудів, за якими судять про майбутній урожай.

В Англії це день смаженого гусака, і особливих коржів на честь святого Михайла, випечених з борошна, змеленого з суміші всіх видів зерна нового врожаю.

Корея – Чхусок

Цього свята, що припадає на повний місяць, з нетерпінням чекає вся Корея. Чхусок – свято врожаю, подяка землі за її щедроти, і день сім’ї. Свято триває три дні, при цьому перший і третій день йдуть на збори і дорогу. Куди ж відправляється вся Корея? Всі прагнуть до рідних місць, тому автомагістралі заповнені, квитки на літак або поїзд розпродані за кілька місяців! В цей день всі збираються в будинках своїх батьків, відвідують могили предків.

Рано вранці в день Чхусок в кожній родині проводять церемонію поклоніння духам предків, підносячи їм рис, вино і рисові хлібці «сонпхен» з нового врожаю. Після церемонії члени сім’ї пригощаються стравами з жертовного столу. Потім вся сім’я вирушає на могили предків, щоб привести їх у порядок (польчхо), проявляючи шанобливість і повагу предкам.

Китай – Свято «місячних коржиків»

Це свято обряду “місячних коржиків”, що випікаються для богині Місяця і для себе. Його так само називають і Святом врожаю, так як час його проведення збігається з закінченням збиральницьких робіт. Це одне з найурочистіших та довгоочікуваних свят. Особливо його чекають діти, адже в цей день їм надаються всілякі поблажки.

В цей день вся сім’я збирається за одним столом, на якому головне блюдо «місячні пряники» юебіни. Всі милуються круглим місяцем, запалюючи в будинку пахощі. У дні свята пряники продаються всюди, дивуючи різноманітністю начинок: фруктові, медові, горіхові і навіть м’ясні.

Як бачимо, кожна національність і країна – це цілий «світ» обрядів, традицій та звичаїв. І пізнавати цей світ надзвичайно цікаво і важливо. Таке пізнання розвиває нас та змінює в кращу сторону. Саме тому, Проект Кешер, реалізуючи напрямок «Міжнаціональний діалог», виступає за співпрацю між жінками різних національностей та різних міжнаціональних організацій.

Культурний діалог та обмін досвідом на наших заходах розширює наші горизонти бачення світу і, таким чином, разом ми розвиваємося та стаємо кращими!

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання