Телефони

З усіх свят року саме Ту бі-Шват, Новий рік дерев, найбільше нагадує євреям про їх зв’язок із Землею Ізраїлю. Підтримати та посилити цей зв’язок можливо, посадивши там одне, два або й більше дерев! Про те, як саме це зробити, знаходячись в іншій країні розповідаємо нижче.

Про історію посадки дерев в Ізраїлі

До дерев в Ізраїлі ставляться надзвичайно дбайливо. 70% лісів Ізраїлю складають посадки і тільки 30% – природний ліс. Дерева садять в честь народжених дітей, в честь загиблих солдатів тощо. Є цілий ліс Шести мільйонів, де на честь кожного єврея, який загинув у роки Голокосту, посаджено дерево.

Картинки по запросу "ту би шват сажать деревья"Колись вся Ерец-Ісраель була вкрита густими лісами. Першими ліс почали рубати римляни – щоб прокласти широкі дороги для своїх легіонів. Останні ліси вирубали турки – вирубували навіть оливкові гаї, щоб топити паровози залізниці Олександрія-Дамаск. Коли знищили ліси, вітер і дощі почали забирати родючий грунт зі схилів пагорбів. Долини перетворилися на болота, а пагорби – в безплідний простір. Та іудеї почали самостійно озеленювати території. Перші поселенці (халуцим), які приїжджали в Ерец-Ісраель, щоб заселити і упорядкувати майбутній національний будинок для єврейського народу, почали інтенсивно займатися озелененням території.

У 1890 році, в Ту бі-Шват 5650 року, вчитель історії Зеєв Яабец зі своїми учнями розбили сад в сільськогосподарській колонії Зіхрон-Яаков, посадивши багато фруктових дерев. У 1908 році ця традиція була сприйнята Профспілкою єврейських вчителів, а пізніше – Єврейським національним фондом (Керен Кайемет ле-Ісраель), заснованим у 1901 році.

З тих пір і до цього дня Ізраїль є єдиною країною в світі, де площа зелених насаджень не тільки не скорочується, але, навпаки, збільшується з року в рік.

Втім, раз у сім років посадки не здійснюються. Такий рік називають Шміта або, так званий, суботній рік. Він випадає раз на сім років, коли заборонено садити рослини і збирати плоди, щоб земля та багаторічні рослини могли відпочивати.

Як посадити своє дерево в Ізраїлі?

Ви також можете взяти учать у масовій посадці дерев на Землі Ізраїлю, традиційно приуроченої до свята Ту бі-Шват і посадити стільки дерев, скільки підказує Ваше серце!

Це можна зробити онлайн з будь-якого куточку планети завдяки сайту Єврейського національного фонду (Керен Кайемет ле-Ісраель). Там Ви вказуєте країну проживання та кількість дерев, яку хочете посадити.

Зробивши пожертву, Ви отримуєте лист подяки від Фонду та іменний сертифікат про посадку дерева, виписаний на Ваше ім’я або на ім’я близької і дорогої для Вас людини, якій Ви захочете присвятити цей благодійний акт.

До речі, активістки Проекту Кешер також шанують давні традиції і кожного року долучаються до посадки дерев. Так, у 2014 році Проект Кешер спільно з Єврейським Національним Фондом заснував Алею Проекту Кешер в Ізраїлі. За декілька років існування алеї, вона була повністю засаджена. Загалом, на ній було посаджено близько півтори тисячі дерев!

Людина як дерево – чому?

“Бо людина – дерево …”
Дварим, 20:19

У Ту бі-Шват ми по-особливому підкреслюємо важливість шанобливого ставлення до природи, а також наголошуємо на схожості людей із деревами. Таке порівняння ми можемо зустріти й у Святому Письмі. Чому ж людину порівнюють із деревом? Пропонуємо на завершення порозмірковувати над цим питанням.

Картинки по запросу "ту би шват сажать деревья"Існують певні пояснення такому порівнянню людини із деревом. Наприклад, як за дитиною, так і за деревом необхідний ретельний догляд з того моменту, як молодий саджанець був посаджений в землю і навіть ще раніше. І лише при дбайливому, уважному ставленні, молодий саджанець виросте могутнім деревом, який принесе багаті плоди. Так і характер та поведінка людини у великій мірі залежать від поведінки батьків ще до її народження, а також від уваги, яку приділяли її вихованню.

І, до речі, дерево росте все життя. Людина теж може все життя рости духовно та вдосконалюватись, щоб стати «плодоносним деревом». Тому ми маємо доглядати за своєю душею та розумом, «підливати» їх знаннями та «викорчовуємо» погані думки. У результаті таких зусиль та праці, наше «дерево» принесе відповідні плоди.

Отож, вітаємо Вас з Новим роком дерев! Пам’ятайте про шанобливе ставлення до природи, своєї душі, ростіть духовно та вдосконалюйте себе і світ навколо себе! Хаг Ту бі-Шват Самеах!

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання