Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

“Розбираємося зі своїми страхами і міфами про жіноче здоров’я. Адже знати правду не соромно”
девіз нашого проекту «Правда про жіноче здоров’я»

 ВІДПОВІДІ ТА ПОЯСНЕННЯ ДО ТЕСТІВ ПРО ЖІНОЧЕ ЗДОРОВ’Я

 Дівчата та жінки, недавно Ви мали можливість назавжди «викинути» із свого життя поширені міфи та факти про власне жіноче здоров’я, пройшовши тести на нашому сайті.

ТЕСТ 1: А Ви знаєте правду про власне здоров’я?
ТЕСТ 2: Чи знаєте Ви правду про власне здоров’я? (частина 2)

Якщо Ви цього ще не зробили, надолужуйте втрачене. А для тих, хто вже пройшов тести і хоче дізнатися пояснення деяких відповідей, щоб знати більше про своє здоров’я та вміти правильно його оберігати, пропонуємо:

  • розглянути найпоширеніші міфи про жіноче здоров’я
  • дізнатися справжні факти
  • отримати корисні експертні посилання на тематичні статті, відео та аудіо

Зверніть увагу! Усі відповіді ґрунтуються на думках експертів проекту «Правда про жіноче здоров’я», кваліфікованих ендокринологів, гінекологів та психологів.

Руйнуємо 15 міфів про жіноче здоров’я!
-Міф 1-
«Якщо говорити зі своєю дитиною про секс, то цим можна подати їй ідею, та вона захоче це спробувати»

Факт: Відверті розмови з дітьми на тему сексу не провокують бажання починати статеве життя. Психологи радять піднімати тему сексу, поки діти самі ще не почали про це запитувати. Дуже важливо починати статеве виховання дитини ще в тому її віці, коли батьки є авторитетом та можуть надати правильне ставлення до теми статевих стосунків. Доведено, що підлітки, які до початку статевого життя отримали необхідні знання, більш схильні до використання презервативів та частіше відкладають перший секс на вік після 16 років.

Порада: Займатесь статевим вихованням своїх дітей. Про місячні, секс, статеві органи та контрацептиви вони мають дізнатись не з «чуток у школі», а від вас. Для цього вивчайте відповідну літературу, звертайтесь за допомогою до компетентних спеціалістів.

“Перший секс: що треба знати підліткам?”


-Міф 2-
«Від щеплень можна відмовитися»

Факт: Вакцинація — завжди найкращий варіант, оскільки вона або попереджає захворювання взагалі, або не допускає тяжкого перебігу хвороби і появи ускладнень внаслідок інфекційних хвороб. Ризик ускладнень після інфекційної хвороби набагато вищий, аніж ризик небажаних проявів після вакцинації.

Порада: Навіть якщо дитина пропустила щеплення за графіком, вона може надолужити його безоплатно. Дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років. Такі щеплення в державних медзакладах також проводять безоплатно. Якщо дорослі пропустили у дитинстві щеплення від кору, краснухи, паротиту, їх треба обов‘язково надолужити. Вакцини від цих хвороб є безоплатними для дітей і дорослих із груп ризику: медиків, освітян, студентів, військових, учасників Операції об‘єднаних сил.

“Вакцини працюють, навіть якщо Ви їм не довіряєте”


-Міф 3-
«Вагітним жінкам вакцинуватися не можна»

Факт: Вакцинація під час вагітності можлива, а часом навіть необхідна. Наприклад, грип може бути смертельно небезпечним для вагітної жінки.

Порада: Зверніться до свого лікаря. Якщо у вас немає протипозакань, ви можете отримати щеплення на будь-якому терміні вагітності. Вакцинацію вагітних жінок рекомендується проводити інактивованими вакцинами.

“Вакцинація під час вагітності”


-Міф 4-
«Жінка має відповідати нав’язаному стандарту ваги «чим менше – тим краще»

Факт: Жінці потрібна певна кількість жирової тканини, бо вона бере участь у гормональному фоні, гормональному утворенні. Жирова тканина виробляє естрогени, які необхідні жінці. У жінок з анорексією зупиняється цикл.

Порада:  Дійсно, індекс маси тіла має бути в межах норми, але не варто впадати у крайнощі. Різке схуднення у короткий термін може бути небезпечним.

“Якою має бути норма ваги”


-Міф 5-
«Гормональні контрацептиви шкідливі»

Факт: Сучасні комбіновані оральні контрацептиви (КОК) можуть заподіяти шкоду лише у тому випадку, якщо жінка «призначає» їх собі сама. КОК мають бути призначені спеціалістом. Дуже часто вони використовуються не лише з метою контрацепції, а й з метою корекції та лікування. (І ніяких вусів!)

Порада: Не обирайте гормональні контрацептиви самостійно. Зверніться до свого гінеколога, не бійтесь запитати його про це, при необхідності – здайте аналізи на гормони і тоді спеціаліст призначить вам відповідні гормональні контрацептиви.

“Рівень використання гормональних контрацептивів в Україні близький до країн Африки — гінекологиня”


-Міф 6-
«ПМС – це норма сьогодення»

Факт: Незважаючи на значну поширеність, ПМС – це не норма. Він виникає через незбалансовану дію статевих гормонів, що виробляються в різні фази циклу.

Порада: Якщо у вас перед менструацією наявні такі всі депресивні прояви, як: біль внизу живота, збільшення та надчутливість молочних залоз та з часом вони збільшуються – це привід звернутися до гінеколога-ендокринолога, познайомитися зі своїми гормонами та спланувати їх корекцію, аби покращити якість свого життя та позбутися залежності від фаз циклу.

“І жінки, і чоловіки — коктейль гормонів, які у нас є, — ендокринолог”


-Міф 7-
«Раннє статеве життя та часті зміни партнерів викликають патологію шийки матки»

Факт: Кількість партнерів не впливає на виникнення раку шийки матки, але на його виникнення впливають інфекції, що передаються статевим шляхом.

Порада: Періодично проходьте ПАП-тест у свого гінеколога. Доведено, що проходження ПАП-тесту раз на 1-2 роки знижує ризик захворіти на рак шийки матки до 93%. Після 30-ти років жінкам треба обов’язково робити тест на високоонкогенні типи ВПЛ (вірус папіломи людини), що підвищують ризик раку шийки матки.

“Місячні – це не соромно: як говорити з дівчатами-підлітками про статеве дозрівання?”

“Перший секс: що треба знати підліткам?”


-Міф 8-
«Материнство – найщасливіший період у житті жінки»

Факт: За статистикою щонайменше 10% породіль відчуває післяпологову депресію, ще більше відсоток тих, хто страждає на легшу форму післяродової меланхолії. Післяпологова депресія — це не якесь самонавіювання, вона потребує допомоги спеціалістів. Перші три місяці від народження є найважчими, коли жінка найбільше потребує підтримки від своїх близьких.

Порада: Згідно з рядом вивчень, післяпологова депресія набагато рідше трапляється там, де родичі допомагають матері доглядати малюка. Часто, щоб підтримати жінку, достатньо просто зі співчуттям вислухати її, підбадьорити та уникати критики й осуду. У деяких випадках необхідне звернення до кваліфікованого спеціаліста.

“Післяпологова депресія та меланхолія: в чому різниця та коли варто звернутися до лікаря”


-Міф 9-
«Безжирова дієта та відмова від сніданків не шкодять здоров’ю»

Факт: Жінки, що випробують на собі безжирові дієти для схуднення та відмовляються від сніданків, часто отримують через це камені у жовчному міхурі, адже це призводить до згущення жовчі.

Порада: Найкращими запобіганнями жовчнокам’яної хвороби є:

  • регулярні повноцінні сніданки з вживанням корисних жирів,
  • невеликі перерви між прийомами їжі,
  • повноцінний прийом їжі, а не заміна його на каву.

“Якою має бути норма ваги”


-Міф 10-
«Всі жінки під час менопаузи повинні лікуватися за допомогою замісної терапії естрогенами»

Факт: По-перше, менопауза — це природний процес, а не хвороба, тому у використанні терміна «лікування» немає необхідності. По-друге, різним жінкам потрібні різні гормони, деяким безумовно не потрібен додатковий естроген, можливо, навпаки, вони потребують тестостерон. Є також випадки, у яких гормональна терапія просто не має ніякого впливу на перебіг менопаузи.

Порада: У будь-якому випадку замісну терапію може приписати чи відмінити лише ваш лікар. Зверніться щодо цього за консультацією і у разі призначення необхідної терапії, не нехтуйте нею.

“Міфи про менопаузу та симптоми, до яких варто готуватися”


-Міф 11-
«Депресія – це ознака ліні, поганого характеру та небажання щось робити»

Факт: Численні дослідження демонструють, що депресія не має нічого спільного з лінощами чи слабкістю характеру. Цей стан зумовлений порушенням хімічних процесів у мозку та змінами у його роботі.

Порада: Депресія інколи минає сама. Звідси походить хибне уявлення, що якісь дії призвели до видужання, але часто для подолання депресії потрібне медикаментозне лікування та психологічна допомога. Також, людині з депресією потрібно змінити оцінку речей, що відбуваються в житті та почати інакше поводитися і дивитися на своє життя. Цьому вчить когнітивно-поведінкова терапія.

“Міфи про депресію”


-Міф 12-
«Кіста яйника обов’язково призводить до раку»

Факт: Як правило, в утворенні кісти винен гормональний збій, який може статися в будь-якому віці. Нерідко до утворення кіст призводять запальні та інфекційні захворювання статевих органів. Однак близько 80% кіст яйників – функціональної природи. Вони утворюються під час менструального циклу і по його закінченні або трохи пізніше зазвичай безслідно зникають.

Порада: Утворення кіст краще тримати під контролем. Як? Регулярно робити УЗД. Якщо нічого не турбує – раз на півроку або хоча б раз на рік, а при наявності скарг (больові відчуття в паху, кров’янисті виділення в середині менструального циклу) – негайно. Видаленню підлягають кісти, швидко зростаючі, що мають великий розмір і патологічну природу походження. Такі кісти можуть порушувати роботу яєчника, заміщаючи нормальну тканину яєчника.

“Кіста в ячнику: чи переродиться кіста в рак?”


-Міф 13-
«Ендометріоз лікувати необов’язково»

Факт: Лікувати ендометріоз потрібно. Крім хворобливих менструацій це захворювання може призвести до безпліддя. За статистикою, ендометріоз виявляють у 30-40% жінок, чиї спроби завагітніти закінчуються невдачею.

Порада: Тримати ендометріоз в узді можна за допомогою продуманої гормональної терапії, яка підбирається строго індивідуально.

“Гінеколог Наталія Сіліна розказала, як діагностувати та лікувати ендометріоз”


-Міф 14-
«При першому сексуальному контакті і після клімаксу оберігатися необов’язково»

Факт: Ці помилки послужили причиною багатьох незапланованих вагітностей. На думку фахівців, після настання першої менструації (менархе) дівчинка цілком здатна до зачаття.

Схожа картина і у тих, хто, здавалося б, переступив репродуктивний віковий рубіж. Ризик несподіваного вступу до лав майбутніх мам зберігається як мінімум два роки після закінчення «критичних» днів.

Порада: Оберігатися жінкам старшого репродуктивного віку потрібно обов’язково. На цей рахунок є чіткі рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я. Якщо жінка не курить, якщо у неї немає серцево-судинних захворювань, вродженої патології кровообігу і цукрового діабету, їй можна призначати низькодозовані сучасні гормональні контрацептиви або внутрішньоматкову систему, що виділяє низькі дози гормону гестагену, чинного безпосередньо в області матки.

“Міфи та факти про сексуальне життя у старшому віці”

А для першого сексуального контакту найбільш підходящим методом контрацепції вважається презерватив. Він не тільки захистить від небажаної вагітності, але і від статевих інфекцій.

“Чому не треба боятися і червоніти від слова «презерватив»”


-Міф 15-
«Полегшити симптоми клімаксу можна лише гормональними препаратами»

Факт: При легких або початкових проявах клімактеричного синдрому з цим завданням цілком може впоратися прийом гомеопатичних засобів або фітопрепаратів, що містять фітоестрогени. Доведеться також внести деякі корективи в спосіб життя.

Порада: В першу чергу налагодьте харчування. Воно повинно бути різноманітним, але перевагу потрібно віддавати рибі, птиці, молочним продуктам, які містять достатню кількість кальцію. Більше часу проводите на свіжому повітрі, частіше ходіть пішки, а якщо є можливість, займіться спортом. Хороший ефект дає щоденний контрастний душ.

“Міфи про менопаузу та симптоми, до яких варто готуватися”

На що в організмі жінки впливають статеві гормони?

Також пропонуємо зруйнувати зразу декілька міфів про жіночі статеві гормони та дізнатися правду на що саме вони впливають від лікарки-ендокринологині Марії Черенько:

  • Як впливає занадто сильне схуднення на організм жінки?
  • Чи можна самостійно обрати гормональні контрацептиви?
  • Коли варто звернутися до ендокринолога?
  • На що впливає зміна рівня гормонів у менопаузі?

Дивитись відео «На що в організмі жінки впливають статеві гормони?»

Хочу знати ще більше

Ви вже знаєте, на скільки важливе наше здоров’я і як багато активістки Проекту Кешер у межах проекту «Правда про жіноче здоров’я» працюють над тим, щоб ділитися із жінками правдою про нього.

Саме тому нами були розроблені спеціальні інформативні буклети про жіноче здоров’я. Вони базуються на ефірах радіопередачі «Правда про жіноче здоров’я», яка виходить у партнерстві з Громадським радіо.

Такі буклети мають зручний формат і допоможуть Вам знайти відповіді на хвилюючі питання власного здоров’я, або розповісти своїй дитині про менструацію, секс, або ж працювати із відвертими темами здоров’я у жіночих групах та на тренінгах.

Переглянути буклети та дізнатися більше можна тут – Буклети “Правда про жіноче здоров’я”

Як говорить американська письменниця Гаррієт Бічер Стоу: “Здоров’я жінки – це її основний капітал”. А, щоб бути здоровими, ми маємо звільнятись від стереотипів та міфів про власне здоров’я! Тому долучайтесь до наших заходів та нашого проекту «Правда про жіноче здоров’я»! Знати правду не соромно!

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок