Важливi проєкти
Телефони

«Це все у Вас через гормони!» – знайома фраза? Наш настрій, апетит, робота серця, імунної системи та інші процеси в організмі часто пов’язують із нашим гормональним фоном. Чи справді це так? Ми попросили відповісти досвідчену ендокринологиню Марію Черенько. Вона пояснила нам, яку насправді роль відіграють гормони у нашому житті, як вони впливають на жіночий організм та як самостійно збалансувати свій гормональний фон.

Марія Черенько
кандидатка медичних наук,
ендокринологиня,
експертка проекту «Правда про жіноче здоров’я»

 

 

Отож, пропонуємо топ-9 найпопулярніших запитань про гормони: що із цього правда, а що міф? Розповідає ендокринологиня Марія Черенько.

1.Чи дійсно настільки важливі гормони, наскільки про них зараз говорять?

Неможливо переоцінити вплив гормонів на організм людини, адже без гормонів людина не може жити. Проте часто ми говоримо про гормони в сукупності, не розрізняючи їх. Через це виникає багато міфів щодо їх впливу на організм.

Похожее изображениеКоли ми говоримо взагалі про гормони, потрібно розуміти, що у нас є керуюча залоза в організмі – гіпофіз, що виробляє декілька, так званих, тропних гормонів. Вони впливають на наші периферичні ендокринні залози: щитоподібну залозу, наднирникові залози, яєчники, яєчка і так далі. І якщо людині із певних причин видаляється одна із ендокринних залоз, ми заміщуємо її дію певними пігулками, які містять гормони, що виробляє ця залоза. Коли ж страждає гіпофіз, ми повинні заповнити нестачу гормонів за всіма напрямками: і гормони наднирникових залоз, і щитоподібної залози, і статеві гормони, і так далі.

Тому висновок такий – без гормонів людина існувати не може і не правильно говорити, що одні гормони хороші, а інші – погані.

2.Чи існує поняття «гормональний фон»? Що це таке, простою мовою?

Ми всі є різними і у кожного/ї із нас дійсно є свій гормональний фон, проте це поняття дуже відносне.

Якщо спрощувати, то для кожного/ї із нас характерні певні кількісні показники гормонів і часто ці цифри є стабільними впродовж життя. Так, наприклад, ми знаємо, що показники тиреотропного гормону (ТТГ – гормон гіпофізу, який нам показує, як працює щитоподібна залоза) в дорослий активний період життя є досить стабільними у кожної людини. Наприклад, він може коливатися впродовж життя від 0,5 до 1,5, при цьому його норма – від 0,4 до 4,0. Таке коливання цілком прийнятне і ніяк не вплине на «гормональний фон», який характерний певній людині. Якщо ж у людини ТТГ завжди був 0,4, а став – 4, – це теж можна вважати допустимим в межах норми, проте почувати себе людина буде зовсім по-іншому.

І звичайно, коли ми говоримо про гормональний фон, то маємо на увазі й статеві гормони, баланс яких особливо властивий для організму жінки (баланс між естрогенами, тестостероном, прогестероном тощо).

Тому підсумовуючи, варто сказати, що у кожного/ї з нас ендокринні залози працюють в своєму ритмі. У нас є певні орієнтири, т.з., норми гормонів, на які ми можемо орієнтуватись , але кожен людський організм є індивідуальним, ми його розглядаємо окремо і цей «гормональний фон» в кожної людини буде різним. Не можна порівнювати себе і свою подружку за рівнями гормонів, не можна однаково сприймати рівень гормонів у чоловіків та жінок тощо.

3.Чи справді потрібно часто здавати аналізи на гормони?

– Питання достатньо цікаве, тому що зараз є необмежений доступ людей до лабораторій. Ми можемо хоч щодня здавати різні лабораторні аналізи, в тому числі і на гормони. Єдиними нашими обмеженнями будуть наше фінансове становище та розум, який правильно підказує, що у цьому не завжди є сенс.

Похожее изображениеЯкщо людину нічого не турбує, тоді не потрібно здавати аналізи на гормони, за єдиним виключенням – періодично нам потрібно знати, як працює наша щитоподібна залоза.

У більшості країн аналіз крові на тиреотропний гормон входить до стандартного переліку тестів, які потрібно здавати періодично всім людям. Щодо інших гормонів, то потрібно мати показання від лікаря, щоб перевіряти їх рівні. Наприклад, якщо ми говоримо про жінку, в якої є збої місячного циклу, то, звичайно, нам важливо подивитися на її гормональний фон, але з обов’язковою прив’язкою до відповідних днів менструального циклу. Тому якщо жінка самостійно пішла і здала аналізи, не враховуючи рекомендації лікарів, результати аналізів можуть бути не вірними.

4.Чи правда, що потрібно здавати тест на кортизол?

– Справді, серед дієтологів, фітнес-тренерів, у соціальних мережах є модною теза про необхідність здачі аналізу на визначення рівня кортизолу (гормон, що регулює вуглеводний обмін та бере участь у розвитку стресових ситуацій). Насправді, з медичної точки зору, ранішній аналіз крові на кортизол має дуже низьку медичну цінність. На результати аналізу може вплинути будь-який стресовий фактор – від самого неприємного факту походу до лабораторії до непопадання з першого разу у вену при заборі крові. Результат – аналізи покажуть високий рівень кортизолу в крові, який жодним чином не буде вказувати на те, що погано працюють наднирники чи щось з гіпофізом тощо.

5.Чи правда, що стан та гормони щитоподібної залози залежать від місця проживання людини?

– Неможливо однозначно відповісти на це запитання. Рівень роботи нашої щитоподібної залози залежить від кількості йоду в нашому харчуванні. Тому можна з певною вірогідністю сказати, що люди, які живуть в прибережних морських зонах отримують більше йоду і мають кращі показники.

Картинки по запросу море йодПроте тепер у всіх цивілізованих країнах Європи обов’язковим є йодування солі або води. У результаті – всі продукти в країні готуються з йодованою сіллю. Це значно підвищує рівень йоду в продуктах і, відповідно, в організмі людини.

В Україні такого обов’язкового йодування немає. Тому ендокринологи рекомендують всім вживати йодовану сіль, яка може зменшити ризик або запобігти певним захворюванням щитоподібної залози (наприклад, розвитку збільшення щитоподібної залози – зобу). Проте для дітей, вагітних та годуючих матерів цього буде недостатньо. Для них є обов’язковим додатковий прийом йоду у вигляді пігулок. Наприклад, для матері, яка годує дитину груддю, щоденно потрібно додатково вживати 200 мг калію йодиду. Це обов’язкова доза на добу, яка має застосовуватись для того, щоб щитоподібна залоза у важких для неї умовах працювала достатньо.

6.Чи справді гормони впливають на настрій жінки та самопочуття перед менструацією?

Це правда! Проте, повертаючись до питання гормонального фону, варто сказати що ці зміни, які відбуваються в жіночому організмі з певною циклічністю, не завжди можуть бути виміряні в якихось «цифрах». Тому, що часто – це просто індивідуальна реакція нашого організму на перехід з фолікулярної в лютеїнову фазу. У цей період у нас зменшується рівень естрогенів і збільшується рівень прогестерону. Ми по-різному на це реагуємо, наш настрій і фізичне самопочуття безпосередньо залежить від фази менструального циклу.

Проте є ситуації, коли зміни перед менструацією є патологічними та відчутно впливають на якість життя жінки. У такому разі варто звертатися за медичною допомогою. Лікарі призначать відповідну терапію, щоб зменшувати ці симптоми і полегшувати життя у ці періоди.

Також слід додати, що на настрій жінки впливають не тільки жіночі статеві гормони, але й рівень тестостерону. Він є різним у кожної жінки, буває так, що він раптово підвищується, на це також варто звертати увагу.

На настрій і передменструальний синдром можуть впливати й гормони щитоподібної залози та пролактин.

7.Чи правда, що нашим гормонам шкодять гормони та різні харчові добавки в їжі (наприклад, в курячому м’ясі)?

– Якщо ми говоримо про гормони, які зараз використовуються в харчовій промисловості – звичайно, вони мають певний вплив на організм людини. Такі гормони в продуктах називаються стероїдними. Вони можуть впливати, наприклад, на рівень кортизолу в нашому організмі або ж змінювати рівень естрогенів. Це, своєю чергою, може призводити до неправильного перерозподілу жирової тканини та ожиріння з перевагою відкладання жирової маси на животі.

Картинки по запросу гормоны в курицеГоворячи про вплив їжі на наші гормони, більше значення мають так звані дизраптори. Це хімічні речовини, які можуть міститися не тільки в наших харчах, але й взагалі в навколишньому середовищі (наприклад, речовини, що виділяються із пластику). Вони здатні впливати на синтез гормонів в нашому організмі, значно порушуючи його. Ці порушення можуть виникати ще під час внутрішньоутробного життя людини!

Через такий руйнівний вплив дизрапторів на людський організм, усі лікарі світу активізувались у боротьбі із ними. Навіть створена спеціальна програма ВОЗ, яка передбачає вплив на зменшення хімічної промисловості, кількості цих речовин у продуктах харчування. Проте ця боротьба пов’язана з величезним фінансовим аспектом, тому це не так легко. І, на жаль, продукти із позначкою «біо»  не завжди можуть нас захистити від цих речовин.

8.Чи можна збалансувати свій гормональний фон самостійно, змінивши спосіб життя?

– Так і це дійсно допомагає! Адже значною мірою наш гормональний фон залежить від нашого способу життя. Впливає все: і наше харчування, і наша вага, і наша фізична активність, і особливо (!) наш сон.

Що ж включає в себе «правильний спосіб життя» та яким чином він впливає на наші гормони:

  • Заняття спортом покращують чутливість до інсуліну та знижують рівень кортизолу в крові, зменшуючи рівень стресу. Також фізичні навантаження можуть змінювати рівень тестостерону/естрогенів в нашому організмі.
  • Харчування може призводити до того, що у нас буде різний баланс жирової і м’язової тканини в організмі, яка по-різному впливає на рівні гормонів.
  • Правильні дзеркальні ритми, тобто правильний розподіл активного часу та фази відпочинку також значно впливає на баланс гормонів у нашому організмі.

9.Чи існують якісь профілактичні методи гормонального дисбалансу. Якщо так, то які?

– Це питання перетинається з попереднім, тому що основною профілактикою якихось змін у гормональному фоні є наш активний здоровий спосіб життя.

Нам потрібно підтримувати вагу у межах норми, тоді у нас не буде синдрому полікістозних яєчників, у нас не буде інсулінорезистентності і ми зменшимо ризик цукрового діабету.

Якщо ми будемо фізично активними та займатися різними видами спорту, у нас буде менший ризик остеопорозу, у нас буде довший менструальний цикл і легший перехід у менопаузу.

У жінок, які балансують між активною роботою та домашніми справами, величезне значення буде мати розпорядок дня та здоровий сон. Те, що дійсно можна зробити для себе – це  намагатися знайти той баланс між активністю, задоволенням життя і здоровим харчуванням.

Таким чином, Марія Черенько допомогла нам «викинути» декілька міфів про гормони із свого життя та дізнатися правду. Якщо хочете знати ще більше, пропонуємо до перегляду відео «На що в організмі жінки впливають статеві гормони?», а також наш буклет, де ендокринологиня відповідає на питання «Як гормони впливають на жінок?». Він розроблений на основі радіопередачі «Правда про жіноче здоров’я». Адже правди про здоров’я забагато не буває!

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання