Важливi проєкти
Телефони

18 вересня 2020 року пішла з життя Рут Гінзбург

Рут Гінзбург – суддя Верховного суду США і одна з найвідоміших і найвпливовіших феміністок в світі, жінка, що кинула виклик світу чоловіків. Вона багато в чому випередила свій час і стала справжньою іконою: в стилі, в способі життя, в ідеях, яких транслювала, силі і мотивації, які випромінювала. Який шлях вона пройшла і який слід залишила, розповідаємо далі. Адже її життя, погляди та факти біографії не просто демонструють незламний характер та силу, але й надихають та мотивують.

«Єврейка, жінка та матір». Цікаві факти із біографії

Рут Гінзбург (15 березня 1933 — 18 вересня 2020) була суддею Верховного суду США протягом 27 років. Вона стала другою суддею-жінкою Верховного суду США, першою до неї була — Сандра Дей О’Коннор. На цю посаду Рут призначив 42-й президент США Білл Клінтон.

Гінзбург народилася в сім’ї єврейських іммігрантів за часів Великої депресії. Її батько Натан був родом з Одеси, мати Селія – з Нью-Йорка, з родини австрійських євреїв.

У 1956 році Рут була прийнята на юридичний факультет Гарвардського університету. Загалом на той час на потоці навчалося 500 людей, серед яких лише 9 були жінками.

Потім вона вступила до Колумбійського університету, який закінчила з відзнакою, та після випуску у 1959 році вона не отримала жодної пропозиції про роботу від юридичних компаній. Пізніше Рут підкреслювала, що її не брали через те, що вона «єврейка, жінка та матір».

«Моя мати завжди казала мені дві речі. Перша — будь леді. Друга — будь незалежною. У мої часи жінки не вивчали право. Для більшості дівчат, які росли у 1940-х роках, статус “місіс” був більш значущим і важливішим за статус бакалавра», — говорила Гінзбург.

Свого чоловіка Марті — Мартіна Гінзбурга — Рут описувала «як найкращого друга та найбільшого прихильника». Жінка говорила, що він був «першим хлопцем, з яким я познайомилося, якому було важливо, що у мене є мізки». Разом вони прожили 56 років до смерті чоловіка, а зустріч з ним Рут завжди називала найважливішою подією усього життя.

«Захисниця прав жінок». Рут Гінзбург і фемінізм

У 1972 році Гінзбург стала співзасновницею організації по захисту прав жінок Women’s Rights Project. Можна сказати, що саме з цього часу й почалася її боротьба проти дискримінації жінок.

У тому ж році вона почала викладати в юридичній школі Колумбійського університету, ставши першою жінкою, яка отримала цей пост.

У період з 1973 по 1976 роки Гінзбург провела щонайменше 6 справ по правах жінок. Крім того, вона захищала й чоловіків. Рут наполягала, що розлучені чоловіки, які залишилися з дітьми, також мають право на те, щоб отримувати аліменти. Трохи пізніше вона виступила за легалізацію одностатевих шлюбів в США.

Нарешті, в 1993 році Рут Бейдер Гінзбург досягла вершини кар’єри – стала суддею Верховного суду США і другою жінкою на цій посаді. Одна з найгучніших її справ на цій посаді було пов’язана з Військовим інститутом Вірджинії. Військова академія раніше приймала тільки чоловіків – Рут Гінзбург наполягла, що пристроїв ще однієї академії, створеної окремо для жінок, недостатньо: у її випускниць не було таких же ресурсів і зв’язків, як в чоловічому інституті. Методи прийому організації визнали такими, що суперечать Конституції.

«Іноді мене запитують, скільки жінок має бути у складі Верховного суду США. І, коли я відповідаю, що їх має бути 9, люди чомусь дивуються. Але коли у Верховному суді було 9 чоловіків, ні в кого питань не виникало», — каже Рут.

У 2009 році завдяки Гінзбург президент Барак Обама підписав «Закон про справедливу оплату праці Ліллі Ледбеттер (американка, яка виступала за рівну оплату праці, та в 2007 році стала відомою через справу проти компанії Goodyear Tire & Rubber Co, де працювала раніше — прим. ред.)», щодо дискримінації у сфері зайнятості. У законі йшлося про те, що відповідальність за дискримінацію за віком, релігією, расою або статтю буде «накопичуватися», як тільки працівник отримуватиме меншу через це зарплату.

Свою роботу вона порівнювала з позицією виховательки дитячого саду, оскільки їй доводилося пояснювати суддям-чоловікам, як влаштована гендерна дискримінація. Вона також прагнула підкреслити, що дискримінація влаштована складніше, ніж здається на перший погляд. Наприклад, звертала увагу на закони, які, за задумом їх творців, повинні були захищати жінок, але на практиці виявлялися дискримінаційними, оскільки ґрунтувалися на гендерних стереотипах.

І, до речі, саме Рут Гінзбург ввела термін gender замість sex в судовій практиці.

Ще декілька цікавих фактів про Рут Гінзбург

  • Окрім дискримінації за статтю, Рут Гінзбург також активно виступала проти расової дискримінації і відкрито підтримувала закон про легалізацію одностатевих шлюбів в США.
  • Рут Гінзбург в США має велику популярність у молоді, серед жінок особливо. Її називають Notorious RBG за аналогією з псевдонімом американського репера Notorious BIG. Сама Гінзбург не раз про це жартувала.
  • Ви можете не одноразово в Мережі наштовхнутися на татуювання з її зображенням, а її образ – один з улюблених на Хеллоуїн.
  • Біографія Гінзбург Notorious RBG: The Life and Times of Ruth Bader Ginsburg потрапила в список бестселерів на наступний день після виходу в 2015 році.

  • Рут Гінзбург також заслужено називають іконою стилю. Вона мала витончений смак і знала сенс в моді. Але оскільки з гардеробом судді особливо не поекспериментуєш, Рут зупинилася на комірі, який став її фішкою.
  • У 2018 році вийшло відразу два фільми про життя Рут Гінзбург: біографічний фільм «За статевою ознакою» та документальний «РБҐ: Життя ікони правосуддя».
  • Майже до самої смерті Рут активно займалася спортом. Одне з тренувань можна переглянути тут.
  • На початку 2020 року Гінзбург вчетверте перемогла рак.

Мільйони людей погодяться, що Рут Гінзбург – жінка-суддя Верховного суду, професіоналка і особистість, яка вплинула на долю мільйонів жінок, змінила систему американського законодавства і багато в чому змінила хід історії. Це жінка, історія якої справді надихає та мотивує сотні жінок захищати свої права та реалізовувати свій потенціал.

Нижче пропонуємо декілька цікавих відео із Рут Гінзбург, які варто переглянути.

 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок