Важливi проєкти
Телефони
Поширена думка, що такі розлади харчової поведінки – це десь далеко і не про нас. Проте вони зачіпають не менше 9% населення світу. І йдеться не лише про анорексію, але також і про інші не менш небезпечні захворювання. Що таке розлади харчової поведінки, коли варто уважніше придивитися до себе чи близьких та що робити у такій ситуації?

Розлади харчової поведінки (РХП) – це клас синдромів, які пов’язані із серйозними порушеннями харчування.

28-74% ризиків таких розладів зумовлені генетичними факторами.

Відповідно до нового Міжнародного класифікатора хвороб (МКХ-11) до таких розладів належать:

 • Нервова анорексія – прогресуюче зниження маси тіла внаслідок втрати апетиту, нервового походження.
 • Нервова булімія – патологічно високий потяг до їжі. При булімії люди думають про їжу, постійно обговорюють її користь чи шкоду, кількість калорій, але при цьому відчувають гострий страх повноти. Штучно викликають блювотний рефлекс, використовують засоби для схуднення та проносні засоби.
 • Уникаючий / обмежувальний розлад прийому їжі – це видима відсутність інтересу до їжі та харчування. Даний розлад може виявлятися у 1) загальній відсутності інтересу до їжі; 2) униканні їжі через певний смак, текстуру, запах, температуру; 3) страху перед певною ситуацією, яка пов’язана із прийомом їжі (задуха, нудота).
 • Спотворений апетит – це бажання вживати в їжу неїстівні або незвичайні речовини та предмети (наприклад, крейду, папір, глину, ґрунт, зубний порошок, вугілля, пісок, лід, каміння, скло, метал).

10 200 смертей щорічно є прямим результатом розладів харчової поведінки – це одна смерть кожні 52 хвилини.

Розлади харчової поведінки не дарма належать до категорії психічних захворювань. В основі РХП лежить не одержимість зовнішнім виглядом, а глибокі внутрішні переживання. Це можуть бути дитячі травми, які навіть зовсім не пов’язані з фігурою.


Коли варто бити на сполох?

Спільними для всіх харчових розладів є відраза до самого себе, тривожність, переживання депресії, самоізоляція, а також нав’язлива харчова поведінка, наприклад, уникання або навпаки – надання переваги певним продуктам.

Є деякі ознаки, які можуть свідчити про наявність у людини розладу харчової поведінки. Така людина:

 • Починає різко втрачати вагу.
 • Надмірно переймається власною вагою, вибором їжі, її калорійністю.
 • Пропускає прийоми їжі, відмовляється їсти разом з іншими.
 • Застосовує певні ритуали – наприклад, перекладає їжу на тарілці або їсть у певному порядку.
 • Говорить про те, що набирає вагу, хоча насправді лише худне.
 • Вдягає кілька шарів одягу, щоб приховати зміни ваги або для того, щоб зігрітися.
 • Має випадіння волосся, сухість шкіри, ламкість нігтів.
 • Має нерегулярні менструації.
 • Уникає соціальних контактів, має пригнічений настрій.
 • Використовує методи «очищення»: викликає блювоту після їжі або стимулює нирки та кишківник ліками (характерно для булімії).

Часто оточуючі починають звертати увагу на проблему, коли людина надмірно худне. Однак, при булімії людина може мати цілком нормальну вагу.

До РХП відносять і деякі інші види поведінки, які дещо відрізняють від наведених ознак – наприклад, компульсивне переїдання. Людина не контролює себе під час прийому їжі: переїдає до болю у шлунку, а опісля має почуття провини. На відміну від булімії, така людина не намагається очистити шлунок та одразу позбутися «зайвих» калорій.


Що робити?

Людині, яка вірогідно має розлади харчової поведінки, слід звернутися до психіатра. Лікар за необхідності направляє пацієнта на консультацію до ендокринолога, кардіолога, гастроентеролога або інших фахівців. Також з людиною має працювати психолог, а дієтолог допомагає обрати режим харчування.

У деяких випадках (дуже низький індекс маси тіла, знижений або підвищений артеріальний тиск, небезпечні для життя порушення у роботі нирок, серця, шлунку) для людини необхідна термінова госпіталізація та інтенсивна терапія. І лише після того, як гострі симптоми будуть зняті медикаментозним лікуванням, з пацієнтом може розпочати роботу психолог.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок