Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

“О, Б-г наш і Бог наших предків, обнови цей місяць для нас, надіславши нам добро і благословення …”
молитовник

У єврейському календарі є багато важливих дат і свят. Деякі з них ми святкуємо не тільки один раз на рік, але і набагато частіше. Ви, напевно, здогадалися, що мова йде про такі свята як Шабат, і Рош Ходеш.

Цікаво, але саме в ці дні приділяється особлива роль жінці. І оскільки про Шабат ми вже говорили (посилання нижче), мова сьогодні піде про таке щомісячне свято, як Рош Ходеш. Яка роль цього свята в нашому житті? Які звичаї існують в Рош Ходеш? Чому в деяких джерелах Рош Ходеш називають «святом для жінок»? Відповіді на ці питання будемо шукати у цій статті.

Шабат: роль жінки у цей день та радісні шабатні зустрічі активісток Проекту Кешер

Поряд із загальноприйнятим календарем, євреї користуються своїм власним календарем. Місяці в ньому – місячні, тобто вони відповідають фазами місяця.

Місяць робить повний оборот навколо Землі приблизно за 29,5 днів. За цей час та частина місяця, яку ми бачимо на небосхилі, спочатку збільшується, а потім зменшується до повного зникнення. Його нова поява називається молодим місяцем. За єврейським календарем, це – початок нового місяця. Саме в цей період ми святкуємо Рош Ходеш (з івриту «голова місяця»). Тобто це свято припадає на перший день кожного місяця за місячним календарем (за винятком місяця Тишрей – першого числа цього місяця святкується Рош Ха-Шана, новий рік).

Якщо в місяці 30 днів, то тридцятий день також вважається святковим, і, таким чином, Рош Ходеш триває два дні – 30 і 1 числа наступного місяця.

Уже в стародавні часи астрономи вміли розраховувати, де і коли з’явиться новий місяць. Проте, закон Тори вимагав, щоб люди, які побачили новий місяць, прийшли до Вищого рабинського суду, і оголосили, що з’явився новий місяць. Після того, як рабини, опитавши свідків, переконувалися, що новий місяць з’явився, вони вставали і проголошували: “Він (новий місяць) освячений, він освячений“. Потім вони розсилали посланців в усі єврейські громади, щоб повідомити народу, що слід почати відлік нового місяця.

Після руйнування Другого Храму стало важко опиратися на систему опитування свідків, і тоді був складений постійний календар. Він був розрахований на повторюваний 19-річний цикл. Таким чином, відпала необхідність в опитуванні свідків. Цим календарем євреї користуються і сьогодні.

У давні часи, до руйнування Другого Храму, початок місяця святкувався в Ізраїлі, як і інші свята. Євреї святкували Рош Ходеш в святковому одязі, влаштовували трапезу в колі сім’ї. У цей день в Храмі проводилася особлива служба.

  • Сьогодні в синагозі початок місяця виділяють тим, що читають Тору, Галель – гімни Прославляння, а також читають додаткову молитву Мусаф.
  • В першу частину місяця, коли місяць “збільшується”, вимовляється Кіддуш Левана. Це благословення, що виражає подяку Богові за відродження місяця. Кіддуш Левана зазвичай вимовляють в суботу ввечері, відразу після закінчення Шабату.
  • Шабат перед Рош Ходеш називається Шабат Мевархім (Шабат Благословення). Після закінчення читання Тори всі присутні в синагозі стоячи слухають повідомлення про час настання нового місяця. Це нагадує древній рабинський суд, який стоячи оголошував про початок нового місяця. Слідом за цим громада молиться, просячи Бога благословити наступаючий місяць, щоб він був місяцем “життя і миру, радості і веселощів, звільнення і розради”.
  • У релігійних громадах в Рош Ходеш намагаються організувати спеціальні уроки для дівчаток і жінок.
  • В ізраїльських дитячих садках і школах в честь початку нового місяця діти одягають білі сорочки.
  • На честь Рош Ходеш багато єврейських жінок намагаються не робити ніякої роботи, крім найнеобхіднішої. Чому, поговоримо далі.

Вважається, що свято Рош Ходеш призначене для жінок в пам’ять про ті події, коли жінки не послухались чоловіків, які хотіли відлити золотого тельця, і відмовилися віддати їм свої золоті прикраси. За цей вчинок єврейські жінки нагороджені Все-Вишнім “заповіддю новомісяччя в цьому світі, а в майбутньому – тим, що їхня краса оновиться подібно юному місяця“, як написано в Піркей де-раббі Еліезера (гл. 45).

Також в деяких джерелах жінку порівнюють з місяцем. Оновлення Місяця пов’язують з численними чисто жіночими особливостями. Але щодо цього пункту, ведеться багато суперечок.

Як було сказано вище, оскільки Рош Ходеш є свого роду святковим днем ​​для жінок, то прийнято, щоб жінки утримувалися від виконання деяких робіт в цей день. Беур Галаха (417) детально розбирає питання про те, чи є цей звичай обов’язковим для всіх жінок, чи тільки для тих, у яких було так прийнято в батьківському домі. Він приходить до висновку, що всі жінки зобов’язані менше займатися хоча б якимись певними роботами в Рош Ходеш для того, щоб зробити відчутною відмінність між звичайним буденних днем ​​і днем нового місяця.

Слід зазначити, що в останні роки в деяких організаціях і громадах з’явилася гарна традиція – жінки стали збиратися разом в Рош Ходеш, щоб зміцнити свій зв’язок з єврейською традицією. Кожна група сама визначає, як відзначати цей день, тому що не існує готового сценарію. Одні читають уривки з Танаху або більш пізніх книг; інші проводять заняття, присвячене подіям наступного місяця; треті обговорюють різні теми, пов’язані з життям єврейської жінки. Однак усіх учасниць таких груп об’єднує спільне бажання досягти більш високого рівня духовності.

Проект Кешер також хоче підтримати цю корисну ініціативу і тому ми запускаємо цикл щомісячних жіночих онлайн-зустрічей на честь дня Рош Ходеш. Це будуть зустрічі в дружній атмосфері з цікавими обговореннями аспектів свята Рош Ходеш, зануренням в наші традиції і цінності та розмовами про нас, про жінок і жіночу роль в єврейській історії.

Перша така зустріч відбудеться 22 липня о 19:00. Детальніше про неї, можна дізнатися тут – «Рош Ходеш – PARTY з Проектом Кешер».

До участі запрошуються всі бажаючі жінки! Адже це приголомшлива можливість дізнатися щось нове і цікаве, зануритися в дивовижний світ єврейських традицій, долучитися до віри своїх предків, і, нарешті, поспілкуватися тут з подругами і знайти нових.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок