Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200
«Чому люди нас ненавидять?» – написала єврейська дівчинка своїй мамі після стрілянини у синагозі у Пітсбурзі.


І справді – чому? Звісно, більшість людей надають перевагу групам, до яких вони належать, і не відчувають симпатії до інших. Однак, чи достатньо цієї причини для пояснення ненависті і такого явища як антисемітизм?

Традиційно ненависть пояснюється формуванням упереджень: люди люблять «своїх» і ненавидять «чужих». Проте це пояснення явно є занадто простим для розуміння механізму ненависті до певної групи.

Психологи Сьюзен Фіске, Пітер Глік та Емі Кадді розробили теорію упереджень, яка фокусується на змісті стереотипів. Стереотипізація чужої групи впливає на те, як будуть виражатися упередження проти неї.

Люди стереотипно сприймають більшість груп не як виключно хороших чи поганих, замість цього вони мимоволі класифікують їх за двома параметрами: «теплота/доброзичливість» та «компетентність». Поки група сприймається як щира та така, що заслуговує на довіру, вона вважається теплою, а якщо вона позбавлена таких якостей, вона вважається холодною. Точно так само: якщо група вважається амбіційною, розумною та вмілою, вона вважається компетентною, якщо ж їй бракує цих якостей, вона такою не сприймається.

Стереотипи не є результатом уважного спостереження за групами. Навпаки, вони є висновками, які зроблені через становище групи у суспільстві. Люди припускають, що соціально-економічно успішні групи мають бути компетентними. Групи, які розглядаються як конкуренти – за статус або ресурси, сприймаються холодними, натомість союзники – теплими.

При цьому у більшості груп формуються амбівалентні стереотипи: або доброзичливі, але некомпетентні, або компетентні, проте холодні. Це призводить до появи більш тонких моделей дискримінації.Наприклад, євреї сприймаються як соціально-економічно успішна група, проте холодна. Такі групи викликають повагу, але також і обурення через їхній успіх. Вчені називають це «заздрісним упередженням».

Те, як діють заздрісні упередження, залежить від того, наскільки стабільним здається світ у поточний момент. Як показують польові дослідження та історичний аналіз, якщо суспільство, його економіка і уряд вважаються безпечними, люди будуть прихильно ставитися до компетентних і холодних груп. Адже в таких ситуаціях їхня компетентність буде цінуватися. У вдалі часи негативний компонент «заздрісних упереджень» відходить на другий план.

Проте, коли настають складні часи, такі упередження дедалі більше загострюються. Соціальний розпад, несприятлива економічна ситуація або політична нестабільність можуть активізувати незадоволення високостатусними меншинами, які розглядаються як конкуренти за обмежені ресурси або ж навіть як небезпечні вороги. Стереотипна компетентність таких груп, коли їх підозрюють чи звинувачують у «холодній» недоброзичливості, раптово становить серйозну загрозу. Заздрість до цих груп стає нестійкою, мутуючи у гнів і викликаючи найбільш небезпечні форми дискримінації – умисне нанесення шкоди або навіть знищення.

Після поразки Німеччини у Першій світовій війні та, як наслідок, економічної кризи, єврейський народ було представлено у якості могутнього маніпулятивного агента бід. «Союзники» у стабільні часи, «вороги» у небезпечні часи, групи меншин із високим статусом швидко можуть стати жертвами, яких зображують як підступних стратегів усіх бід суспільстві.

«Для того, щоб бути ефективними у поясненні кризи, ідеологія «цапа-відбувайла» повинна обов’язково перебільшувати можливу компетентність групи» – писав Пітер Глік.

Відповідно, компетентного і могутнього ворога неможливо контролювати, а необхідно знищувати, психологічно виправдовуючи геноцидні напади як «самозахист» від небезпечного ворога.

Так, при деяких обставинах стереотип «компетентний, але холодний», навіть при наявності позитивної складової, може стати небезпечною зброєю дискримінації та знищення. Саме так працює психологія ненависті.

 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок