Важливi проєкти
Телефони
Психологічні проблеми трапляються у житті кожної людини. Це наші переживання, страхи, непорозуміння з рідними, проблеми вибору та багато інших. З деякими проблемами ми можемо впоратися самостійно та завдяки підтримки наших близьких, а іноді нам потрібна фахова допомога. Хтось боїться звертатися до психолога, а деякі вважають це своєрідним сучасним трендом.  До кого звертатися, якщо ви відчуваєте, що вам потрібна допомога? І як зрозуміти, з якими питаннями варто звертатися до фахівця? Розповідаємо, яка різниця між психологом, психотерапевтом та психіатром.

Що таке психологія взагалі? Це наука, яка вивчає поведінку, думки, почуття та мотивацію людей.

Психологи мають вищу психологічну освіту. Важливо: вони не є лікарями. Вони не можуть лікувати, рекомендувати методи лікування та призначати препарати. При цьому вони можуть надавати поради щодо того, якого фахівця у певній конкретній ситуації варто обрати та в якому напрямку необхідно рухатися.

З якими проблемами можна звертатися до психолога?

 • Проблеми у родині чи з близькими, труднощі у стосунках, конфліктні ситуації.
 • Творча чи кар’єрна криза, проблеми на роботі чи у навчанні.
 • Втрата близької людини або важкі захворювання рідних.
 • Складна життєва ситуація, травма, катастрофа.

Існує багато напрямів, у яких працюють такі фахівці: педагогічна, клінічна, загальна, соціальна психологія. Однак, спільним для цих напрямів є те, що вони розраховані на здорових або практично здорових людей. До психолога можна звертатися тоді, коли необхідно впоратися з тимчасовими труднощами або вдосконалити певну навичку – наприклад, навчитися вирішувати конфліктні ситуації чи більш продуктивно спілкуватися з близькими.

Психотерапевт може мати як і вищу психологічну освіту, так і медичну. Ключове: такий фахівець повинен мати додаткову освіту саме в галузі психотерапії. Це спеціалізація, яка дозволяє працювати у певному методі психотерапії – наприклад, гештальт, конгітивно-поведінкова терапія тощо. Якщо психотерапевт не має медичної освіти, він не може давати рекомендації щодо вживання медикаментів. Призначати ліки може лише психотерапевт-психіатр.

З якими проблемами можна звертатися до психотерапевта?

 • Глибинні особисті проблеми, які пов’язані зі стосунками, життєвими подіями тощо.
 • Нав’язливі думки.
 • Напади агресії чи страху.
 • Тривожні стани, панічні атаки.
 • Поява симптомів, які вас турбують – безсоння, втрата апетиту, втома.

Психотерапія передбачає тривалу роботу з людиною та регулярні зустрічі (наприклад, раз на тиждень). Психотерапевти працюють також з людьми, які проходять медикаментозне лікування, для забезпечення психотерапевтичного супроводу, наприклад, при наявності розладів харчової поведінки, депресивних розладів.

Якщо сфера психології вивчає переважно здорових людей, то психіатрія працює з людьми, які мають певні розлади. Через це у багатьох людей слово «психіатр» викликає страх та упередження і вони не звертаються за необхідною допомогою. Важливо позбутися стигми, адже звернення до психіатра не робить людиною «ненормальною».

Психіатрія – це галузь медицини, яка вивчає психічні розлади, захворювання.

Психіатр має вищу медичну освіту, діагностує, лікує та займається профілактикою захворювань, які пов’язані з певними порушеннями психіки. Лікар встановлює діагноз та призначає медичні препарати. Важливо: у психіатрів лікуються не лише люди, які мають серйозні психічні захворювання, але і люди з тимчасовими проблемами, які вдається вирішити завдяки медикаментам.

З якими проблемами можна звертатися до психіатра?

 • Різноманітні залежності – алкоголь, наркотичні речовини, ігри, медичні препарати.
 • Фобії.
 • Розлади особистості.
 • Тяжкі форми депресії.
 • Суїцидальні думки та схильності.
 • Галюцінації.
 • Деменція.

Не варто боятися консультації психіатра, адже зараз нікого примусово не госпіталізують та не ставлять на жоден облік. Зазвичай під час першого візиту відбувається оцінка психічного здоров’я людини, а згодом узгоджується план лікування, якщо людина його потребує. Зустрічі з психіатром не мають такого регулярного характеру, як при роботі з психотерапевтом.

Коли варто звертатися до фахівців?

Якщо ви відчуваєте смуток через певні неприємності, погану погоду – це ситуації, які швидко вирішуються. У таких ситуаціях звертати до фахівців не варто. Натомість якщо ви пережили горе, сильний стрес, перебуваєте у складній конфліктній ситуації – ви можете звернутися до психолога.

Якщо під впливом складних ситуацій у вас з’явилися певні фізичні симптоми, ви відчуваєте, що вам щось заважає жити, ви маєте сильні перепади настрою – варто звернутися до психотерапевта.

Зміна особистості, втрата віри в усе, думки про смерть, зміна харчової поведінки, бажання самоушкоджень, поява певних повторюваних дій або звичок, безпричинний страх – це симптоми при яких варто звернутися до психіатра.

Не закривайте очі на психологічні чи психічні потреби, адже усе можливо вирішити! Важливо піклуватися не лише про своє тіло, але і про свою душу.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок