Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Десятки і сотні міжнародних та державних конвенцій, конституцій, законів і прав, в яких чорним по білому написано: «ЖІНКАМ І ЧОЛОВІКАМ ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬСЯ РІВНІ ПРАВА ТА МОЖЛИВОСТІ». А чи є такі закони в Україні і як вони працюють? Спробуємо з’ясувати нижче.

Гендерна рівність і Україна: законодавство

На законодавчому рівні гендерна дискримінація заборонена Конституцією України і Законом «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні». Крім того, в 1980 році в Україні була ратифікована Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. У 2005 році Верховна Рада прийняла Закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Навіть Угода про асоціацію між Україною та ЄС, містить статтю про гендерну рівність в економічному житті, яка декларує забезпечення рівних можливостей для чоловіків і жінок у сфері зайнятості, освіти та навчання, економічної та суспільної діяльності, а також в процесі прийняття рішень.

Картинки по запросу гендерное равенствоЮристи також зазначають, що в Україні є законодавча база, яка гарантує рівні права і можливості жінок та чоловіків. Так, ми попросили юристку, експертку з питань протидії домашньому насильству та захисту прав дітей Тамару Бугаєць зазначити, які саме статті Конституції України забезпечують ці рівні права:

«Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. [весь текст статті тут]
Стаття 43. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. [весь текст статті тут]
Стаття 51. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов’язки у шлюбі та сім’ї. [весь текст статті тут

Давайте ж розглянемо це питання більше детальніше у чотирьох аспектах*: жінка і сім’я, жінка і робота, жінка і політика та просто жінка.

*Вибір та розташування цих аспектів цілком довільні та не вказують на пріоритетність одного із них.

Жінка і сім’я

Жінка і чоловік мають рівні права і обов’язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім’ї. Така «аксіома» закладена в 7 статті Сімейного кодексу України (далі – СК).

Ст. 49 визначає право дружини на материнство. Згідно з чинним українським законодавством, трирічну відпустку по догляду за дитиною може отримати не лише жінка, але й чоловік. При цьому на чоловіка поширюються ті ж самі права та пільги, що їх отримує в цьому випадку жінка, включно з безперервністю стажу і збереженням за ним робочого місця.

Картинки по запросу декрет мужчинаПри цьому у статті 24 Конституції України йдеться: «…створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям». Ця стаття дає право жінкам на працю та материнство, проте не прописує ніде чоловіків. А це, як зазначають юристи, дискримінація татів.

І на жаль, за даними segodnya.ua, офіційно в декреті в Україні знаходяться близько 25 тисяч чоловіків, і це лише 2% від загального числа татів. Тоді, як у Європі цей показник вже давно сягнув позначки більше 20%.

Також важливим для жінок «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який вступив в силу в січні 2018 року та направлений на запобігання і протидію домашньому насильству. Адже статистика щодо цього також невтішна – кожна 3 жінка піддається домашьному насильству і лише 10 % жінок, які піддаються насильству, вирішуються говорити.

Жінка і робота

На сьогодні існує окрема стаття 43 Конституції України, а також окремий Закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», за якими жінки та чоловіки мають однакове право на працю, яку вони вільно обирають і вільно погоджуються на неї. Важливим у цьому ключі стала відміна закону про заборонені для жінок професії, а також прийняття закону про дозвіл вступати жінкам у військові ліцеї України

Картинки по запросу женщина карьераПроте якість зайнятості чоловіків і жінок на ринку праці є різною. Так, за даними, опублікованими на ресурсі 24.ua (вказуються дані Держстату за 2018 рік), участь жінок на ринку праці становить 46,9 % на противагу 63,0 % серед чоловіків. Рівень безробіття серед жінок на 24 % вищий, ніж серед чоловіків.

Найбільш актуальною залишається проблема забезпечення рівності чоловіків і жінок у трудових відносинах. За тими ж даними, зарплати жінок в Україні на 26% нижчі, ніж у чоловіків. На сьогодні, коли мова йде про валовий національний продукт (ВНП), в Україні дохід жінок складає менше ніж 6 082 доларів на рік, а чоловіків – 10513

А у топ-5 сфер з найбільшою представленістю жінок увійшли ті, які стереотипно вважаються жіночими. Не виключено, що такий стан речей є похідним і від того, як прийнято виховувати дітей, які навички в них розвивати та в яких професіях їм краще реалізовуватися.

Жінка і політика

Повертаючись до Конвенції, хотілося б згадати положення ст. 7, відповідно до якого Україна повинна вжити всіх відповідних заходів для ліквідації дискримінації щодо жінок у політичному та суспільному житті країни.

Жінкам надано право обирати і бути обраною, брати участь у формуванні та здійсненні політики уряду та займати державні пости, здійснювати всі державні функції на всіх рівнях держуправління. Доречно буде згадати і статтю 15 ЗУ «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», яка передбачає представництво жінок і чоловіків у відповідних виборчих списках, під час висунення кандидатів у народні депутати України від політичних партій і виборчих блоків.

Картинки по запросу женщина политикаУ свою чергу, ст. 16 цього ж Закону, визначає, що призначення на державну службу і службу в органи місцевого самоврядування повинно здійснюватися з дотриманням представництва кандидатур кожної статі. Більш того, дискримінація за ознакою статі при прийнятті на названі посади і під час служби забороняється.

Влітку 2019 року народні депутати 230 голосами «за» ухвалили у другому читанні та в цілому Виборчий кодекс із обов’язковою гендерною квотою, що становить не менше 40% жінок у виборчих списках. А на даний момент у Раді 88 жінок, що являється рекордною кількістю в історії України.

Шість із сімнадцяти. Що говорять про гендерну рівність новообрані міністерки? 

Просто Жінка

Українське законодавство охороняє особистість Жінки як таку. Жінка, яка вважає, що стосовно неї мало місце дискримінація за ознакою статі чи вона стала об’єктом сексуальних домагань, має право звернутися зі скаргою до: Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рівних прав можливостей жінок і чоловіків; уповноважених осіб (координаторів) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в органах виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також до правоохоронних органів і до суду.

Що стосується громадян, які дозволили собі такі дії, то вони залучаються до цивільно-правової, адміністративної та кримінальної відповідальності.

Картинки по запросу гендерное равенство

Як зазначають спеціалісти/ки на різних тематичних ресурсах, не дивлячись на очевидний прогрес в законодавстві, на практиці в Україні до сих пір зберігається досить консервативне і стереотипне сприйняття жінок і чоловіків, їх можливостей і ролей, які не дозволяють в повній мірі реалізувати ту гендерну рівність, яка прописана в усіх згаданих документах. Це підтверджує й статистика. Саме у цьому ключі важливою стає місія різноманітних громадських організацій та кожної/го із нас. Ми повинні звільнятися від гендерних стереотипів у своєму житті, розповідати про їх небезпеку своїм близьким, вести активну діяльність щодо захисту прав жінок та інформування щодо існуючих законів. Адже деякі жінки просто не володіють інформацією щодо існування цих законів.

Суспільні виклики демонструють, що гендерна рівність є не просто привілеєм жінок, а природньою необхідністю. Тому звільняємось від гендерних стереотипів вже сьогодні, розвиваємось, самовдосконалюємось та досягаємо своїх цілей. Давайте покажемо силу жіночої єдності в дії!

5 фактів про становище жінок у світі та Україні. Коли чекати гендерної рівності?

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок