Важливi проєкти
Телефони
В історії єврейського народу є безліч талановитих жінок та чоловіків, які відомі в усьому світі. Багатьох з них об’єднує те, що вони належать до ЛГБТ-спільноти. Спеціально до місяця Гордості, який відзначається у червні, ми вирішили розповісти про релігійних єврейок та євреїв, які є ЛГБТ-людьми. Це може дивувати та викликати багато питань, але ми спробуємо дослідити цю тему на прикладі кількох постатей!

Еббі Хава Стайн – американська трансгендерна активістка, блогерка, модель, ораторка, письменниця, колишня рабин. Вона є першою відкритою трансгендерною жінкою, яка виросла у хасидській общині, є прямим нащадком засновника хасидського юдаїзму Баал-Шем Това. У 2015 році створила групу підтримки для трансгендерних юдеїв.

У 2011 році вона стала рабином. 4 червня 2016 року Стайн відсвяткувала свій трансгендерний перехід та оголосила про зміну імені у Ромему, синагозі Єврейського Відродження (Jewish Renewal) у Верхньому Вест-Сайді Нью-Йорка.

«Я хотіла показати, що, якщо ви стверджуєте, що бути трансгендером неприйнятно у традиційному юдаїзмі, то це спільнота, яка не лише приймає мене такою, якою я є, але і святкує зі мною, радіє зі мною. Я сподіваюся, поділившись своєю історією, що інші, хто знаходяться у такій же ситуації, зрозуміють, що можуть змінити своє ім’я у синагозі. Є так багато синагог, де це недоступно, але і ті, де можливо – рух реформістського, консервативного юдаїзму. Ортодоксальному юдаїзму до цього ще дуже далеко. Кожного разу, коли відбувається щось подібне, це на один крок наближує нас до прийняття кожного».

У 2019 році вона приєдналася до організаційного комітету Жіночого маршу. Під час мітингу в межах маршу вона виступила разом зі священиком та мусульманським активістом.

Стайн створила популярний блог, який став дуже відомим у єврейській общині. З 2016 року вона почала активно виступати на міжнародних заходах організацій Джойнт, Гілель та інших. Її мета – навчити молодь важливості інклюзивності і тому, що юдаїзм не суперечить квір-спільноті.

Рон Йосеф – засновник ізраїльської організації «Hod», яка представляє ортодоксальних ЛГБТ-людей, гей. У квітні 2009 він став першим ізраїльським ортодоксальним рабином, який робив камін-аут. Йосефу вдалося об’єднати 6 тисяч релігійних гомосексуальних людей.

«Мені зрозуміло, що «лягти з іншим чоловіком» заборонено, і наша відправна точка – дотримання Галахи і Тори. Мета полягає не в тому, щоб шукати дозволу. Проте вам потрібно підставити нам плече і підтримати».

До ідей його організації можна ставитися по-різному, однак вони є дуже цікавими для розгляду. У 2008 році «Hod» розробив «Документ принципів», який відображає ставлення юдаїзму до ЛГБТ-людей. До 2013 року цей документ підписали 163 ортодоксальних рабинів з Ізраїлю та інших країн:

  • Гомосексуального чоловіка не можна примушувати до шлюбу. Заохочення до вступу в шлюб гомосексуала без явного розкриття його орієнтації є порушенням галахічної заборони «не ставте камінь спотикання перед сліпими».
  • Той, хто звинувачує або принижує гомосексуалів через їхню орієнтацію, порушує заповіді, які регулюють міжособистісні стосунки – «bein adam lachaveiro».
  • За умови, що людина не розголошує своїх дій, людина, яка порушила заборону на гомосексуальні стосунки, не може бути виключена з релігійної общини.

Рон Йосеф наголошує, що людина, яка має галахічні зобов’язання, у сфері міжособистісних стосунків повинна однаково ставитися до гомосексуальних людей, як і до інших. Щодо них суворо забороняється виражати ненависть або насилля.

Стейсі Оффнер – американська рабин, лесбійка.  Вона стала першою жінкою-рабином у Міннесоті.

У 1988 році зі своїми прихожанами вона заснувала реформітську общину Шир Тиква у Міннеаполісі. Під її керівництвом конгрегація зросла з 40 до 400 сімей. У Шир Тиква вона була рабином до 2008 року, в цьому ж році вона стала першою жінкою віце-президенткою Союзу реформітського юдаїзму. Пізніше Стейсі Оффнер була рабином в Адат Еману-Ель, у штаті Нью-Джерсі. У 2012 році вона стала рабином Бет Тіква у штаті Коннектікут.

Стейсі Оффнер є авторкою цікавої нотатки «Чому нам потрібні рабини жінки», яку можна прочитати тут.

Шарон Клейнбаум – одна з найбільш впливових рабинів в США, лесбійка. Рабин у Конгрегації Бейт Сімхат Тори у Нью-Йорку.

Вона очолювала протести проти розповсюдження ядерної зброї, є відомою активісткою з прав людини. У 1995 році Шарон Клейнбаум направила резолюцію з проханням про підтримку цивільного шлюбу для одностатевих пар у Комісію з реформ (Reform movement’s Commission on Social Action). Дану резолюцію прийняла не лише Комісія, але і Центральна конференція американських рабинів.

Клейнбаум працювала у Робочій підгрупі з соціальної справедливості Державного департаменту США з питань релігії та зовнішньої політики при Обамі, комісаром у Комісії США з міжнародної релігійної свободи (2019-2020) та інших державних структурах.

Вона була визнала не лише однією з 50 найбільш впливових рабинів в Америці протягом кількох років поспіль, але і однією з 10 найкращих релігійних лідерок, однією з найбільш впливових жінок Нью-Йорка.

 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок