Важливi проєкти
Телефони

Сімейна медіаторка Оксана Ратушна розповідає про емоційний інтелект жінки і вміння розуміти свої емоції.

«Мені подобається говорити про емоційний інтелект. Ця тема у мене, сімейної медіаторки, викликає непідробний інтерес. Він, першочергово, якраз не професійний, а мій жіночий, особистий. Я із задоволенням читаю книги, що торкаються різних аспектів емоційного інтелекту, дивлюся відео конференції TED. У той же час, я цікавлюся цією темою з точки зору професійної медіаторки і використовую навички роботи з емоціями у своїй практиці»
Оксана Ратушна, сімейна медіаторка, авторка статті

У сучасному суспільстві жінкам доводиться поєднувати професійну діяльність і реалізацію в сім’ї. Соціальна реалізація вимагає від жінки активності, цілеспрямованості, ініціативності. У сімейному житті жінці необхідно приймати рішення з питань, пов’язаних з дітьми та сімейним побутом, стосунками “усіх з усіма”. Справлятися з такими завданнями жінці важко, так само як і поєднувати їх з головним завданням – збереженням себе. У цьому ключі особливо важливо звернути увагу на емоційний інтелект і його розвиток, уміння розпізнавати емоції і контролювати їх. Про це ми і поговоримо сьогодні.

Оксана Ратушна
сімейна медіаторка,
членкиня Асоціації Сімейних Медіаторів України,
юристка з 20-річним досвідом роботи

Емоційний інтелект – поняття, що викликає суперечки. Одні називають його недостатньо науковим, інші бачать в емоційному інтелекті ключ до успіху в усіх сферах життя: від підвищення зарплати до щасливих стосунків. Чи так це?

Емоційним інтелектом називають здатність людини сприймати власні емоції та керувати почуттями своїми та інших людей.

Інтерес до емоційного інтелекту виник на початку XX-го століття через нездатність класичних IQ-тестів (коефіцієнт інтелекту) пояснити особливості мотивації та поведінки людей. Однак ще стародавні греки замислювалися над емоційним інтелектом, вважаючи, що мудра людина – це той, хто здатний об’єднати розум, логіку і емоції. Незважаючи на те, що це було дві з половиною тисячі років тому, питання людських емоцій залишилося таким же актуальним.

Слід зазначити, що емоційний інтелект наскільки важливий і актуальний, що сьогодні нерідко при прийомі на роботу потенційним співробітникам потрібно пройти тест на емоційний інтелект. Адже це та навичка, яка допомагає працювати в команді і взаємодіяти з клієнтами і партнерами, рооботодавці вважають її важливішою за знання і уміння, яким можна навчити співробітника.

Для будь-якого члена/кині команди високий рівень емоційного інтелекту необхідний. Уміння управляти роздратуванням, гнівом та іншими негативними емоціями допоможе в непростих переговорах і не дозволить втратити свою репутацію, а значить і зберегти обличчя компанії.

У мене часто запитують: як успішно пройти важку ситуацію на роботі або налагодити стосунки в родині? Поставити таке запитання, все одно, що прийти до лікаря за рецептом, не цікавлячись причиною хвороби. Перш за все, важливо навчитися розуміти себе та розпізнавати свої емоції, це буде першим кроком на шляху пошуку кращого для вас рішення у важкій ситуації. Для цього:

1.Почніть звертати увагу на 6 емоційних станів:

  • інтерес,
  • нудьга,
  • гнів,
  • радість,
  • сум,
  • спокій.

Список емоцій набагато більший. Але саме ці можуть розповісти про те, що з вами зараз відбувається.

Велика кількість людей не може пояснити, яку саме емоцію вони відчувають в даний момент. Вони не до кінця розуміють, чим злість відрізняється від агресії, а гнів від образи.

2.Щоб зрозуміти себе краще, заведіть щоденник настрою і фіксуйте емоції, які відвідують вас протягом дня. Це можна робити від руки, словами або малюнками, умовними позначеннями – смайлами.

Також для цього можна використовувати мобільні додатки. Вони не тільки допомагають визначити емоційний стан, а й підказують, які дії дадуть можливість його поліпшити прямо зараз. Варіантів на різних мовах, як в платних, так і безкоштовних версіях, сила-силенна. Спробуйте вести щоденник емоцій за допомогою одного з них протягом двох тижнів. Після закінчення цього терміну проаналізуйте, які емоційні стани були більш властиві в цей період, спробуйте розібратися з чим це може бути пов’язано і чи варто з цим щось робити.

Для розуміння своїх емоцій існує безліч вправ, виконувати які ви можете як самостійно, так і з партнером, подругою, дитиною. Для таких вправ вам знадобляться картки із зображеннями або назвами почуттів і емоцій. Вони, як правило, у вигляді карткових колод або йдуть з набором ігор з емоційного інтелекту. Їх можна виготовити самим: знайти в мережі список емоцій і почуттів, роздрукувати або написати від руки на аркушах паперу чи картках.

Давайте ж розглянемо найпростішу вправу: викладіть карти з різними почуттями на стіл і виберіть ті, які у цей момент найбільше відповідають вашому стану. Їх можна фіксувати в щоденнику настрою і дивитися частоту та динаміку власних емоційних станів.

І до речі, ваш власний емоційний інтелект можете виміряти не тільки ви, але і значущі для вас люди, адже іноді ми сприймаємо себе не так, як про нас думають інші. Осмислення, у цьому випадку, буде першим кроком до усвідомлення власної поведінки.

Для тих, хто хоче заглибитися в тему емоційного інтелекту, можу порекомендувати знайти в мережі електронні курси з емоційного інтелекту Деніела Гоулман і виступ Сьюзан Девід «Дар і сила емоційної сміливості».

Також ви можете пройти тест на емоційний інтелект, він складається з 30 компонентів, або “рис” емоційного інтелекту, включаючи здатність адаптуватися до обставин і вміння ефективно приймати рішення. Ви оцінюєте за запропонованою шкалою кожен параметр і отримуєте картину свого емоційного стану, це дозволяє звернути увагу на особистісні особливості, про які раніше і не замислювалися. Пройти тест можна ТУТ.

Крім цього, запрошуємо вас на цикл вебінарів Проекту Кешер в Україні, присвячених темі емоційного інтелекту жінки. Перший такий вебінар відбудеться 2 вересня о 19:00. До участі запрошуються всі бажаючі дівчата та жінки, які хочуть знати більше про свої емоції та вмінні їх контролювати. Щоб взяти участь у вебінарі, потрібно заповнити невелику форму реєстрації за посиланням нижче і вам на пошту прийде посилання-доступ до вебінару. Дізнатися більше про вебінар можна ТУТ.

І пам’ятайте, знання своїх емоцій допомагає успішно управляти ними, а це, в свою чергу, впливає на схильність до стресу, допомагає налаштувати стосунки в ситуації, що змінилася або пристосуватися до турбулентного періоду. Це та сама гнучкість, яка стала життєвою необхідністю в період пандемії, карантину та кризи.

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок