Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200
Якщо ви перебуваєте в «інформаційній бульбашці», то вам може здатися, що про Стамбульську конвенцію говорять усі. Начебто немає інших тем для розмов. Для чого ж нам так потрібна Стамбульська конвенція? Чому #ЦеМенеСтосується?

У вересні ми проводили конкурс серед молоді «Твори мистецтво, не насильство», присвячений протидії насиллю та ратифікації Стамбульської конвенції. У цьому матеріалі ми також хотіли б поділитися з вами найкращими конкурсними роботами.

Стамбульська конвенція (Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами) – це міжнародний договір, який допомагає попередити та боротися з насильством, а також захищати постраждалих і карати тих, хто вчинив насильство.

Влада Сичевська, «Не мовчіть». Метафорично, що на постері зображені риби, які слугують відсиланням до звички людей замовчувати факт насилля над жінками. Тож ілюстрація зображає жінку, яка через суспільне мовчання втрапила «на дно морське», і тим самим постраждала від байдужості до насилля над жінками та знецінювання даної проблеми оточенням. 

Україна давно підписала даний документ, і навіть була серед держав, які його створювали. Проте досі не ратифікувала Стамбульську конвенцію. Це означає, що положення даного документу в Україні досі не набули чинності.

Альона Галицька, «Stop violence». Ідея моєї роботи йде з думки що насильство над жінками не завжди є видимим. Це може бути психологічний тиск від якого хочеться скрутитись, це може бути відчуження від звичного оточення, це може бути фінансова залежність і утиски, а прикривається все це гарною обгорткою, яка менше з тим і сама може скривдити. Хочеться щоб жінки впізнавали себе і знаходили сили змінювати свої життєві сценарії.

Що дає Стамбульська конвенція?

  1. Сприяє поширенню інформації. Акцентує увагу на підготовці фахівців, які працюють із постраждалими від насильства, а також на роботі зі стереотипами та поведінкою, які нормалізують насилля.
  2. Ефективно захищає усіх, хто зазнає насилля. Документ зобов’язує державу створювати спеціальні служби медичної, психологічної та юридичної допомоги. У країнах, де ратифіковано Конвенцію, масово відкриваються шелтери – безпечні притулки для постраждалих від насилля.
  3. Дозволяє карати кривдників. Переглядається або вводиться певний рівень кримінальної відповідальності за здійснення насилля. Акти насилля більше не виправдовуються культурою, традицією чи релігією. Відбувається негайне реагування на випадки насилля.

Дарія Козакевич, «Зупиніть це». На малюнку я зобразила жінку, що є жителькою Афганістану. Країни у якій на сьогоднішній момент кояться жахливі події. Моєю ідеєю було показати її у центрі подій та навколо написати на всіх мовах світу єдину фразу: «Зупиніть це». Тому що ця ситуація, на мою думку, повинна занепокоїти усі країни світу.

Попри певні законодавчі успіхи, в Україні досі є прогалини, які мають заповнити положення Стамбульської конвенції. Це надання притулку постраждалим від насилля, процедура звернення для отримання відшкодування та криміналізація каліцтва жіночих геніталій. Окрім цього, в Україні відсутня юрисдикція над іноземними громадянами, що вчинили злочини, пов’язані з домашнім насильством.

Стамбульська конвенція не дискримінує чоловіків. Зазнавати домашнього насильства можуть жінки, чоловіки, діти, і саме тому усі вони потребують захисту. Однак, визнається, що найчастіше домашнього насилля зазнають жінки і нам потрібні спеціальні інструменти для протидії та реагування на дане явище.

Юлія Томчук. Коли наткнулася на тему конкурсу, одразу у думках з’явилися постаті сильних духом українських мисткинь та їх твори, цитати з яких добре запам’яталися завдяки сумлінному читанню на уроках літератури. На постері зображено відомих письменниць-феміністок: Марко Вовчок («Інститутка») та Ольга Кобилянська («Valse Melancolique»), а поряд – така собі «ударна» цитата з їх відомих новел. «Зупиніть це». Дві мисткині відомі своїм екстраординарним, на той час в Україні, нахилом до питань емансипації, а за вікном таке начебто далеке для нас XIX століття, що робить їх твори цікавими до аналізу. Надіюсь, мій постер зуміє донести заклик творити мистецтво, а не насильство, а також зацікавить прочитати праці висвітлених мисткинь у майбутньому!

Що станеться, коли Стамбульську конвенцію ратифікують?

Скоротиться рівень приховування насилля. Так, викорінити саме насилля складно і на це необхідні десятиліття. Проте, перш за все, необхідно створити умови, в яких люди, які зазнають насилля, не будуть боятися про це заявляти.

Покращиться національне законодавство та політики, які пов’язані з боротьбою проти насилля.

Також прагнете, щоб в Україні швидше ратифікували Стамбульську конвенцію? Підпишіть петицію! 

Використано матеріали кампанії stopviolence.in.ua 

 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок