Щоденно кожен з нас активно користується інтернетом для роботи, навчання або просто відпочинку. В інтернеті можна знайти все: від можливості придбати будинок в Італії до милих відео з тваринками. Проте з розвитком технологій, все більше особистих даних зливаються в мережу – і не завжди за допомогою хакерів!
Користувачі навіть не усвідомлюють наскільки багато інформації про себе вони розміщують у мережі добровільно. Ваше ім’я, вік, рід діяльності, захоплення, імена дітей, домашніх улюбленців, коли і куди ви їздили у відпустку – це все можна дізнатися лише переглянувши вашу сторінку.
Зрозуміло, що ми живемо у цифрову еру, коли хочеться мати соцмережі, ділитися важливими моментами з оточенням. Згадаймо основні правила безпеки в інтернеті, щоб не розповісти випадково нікому того, що може бути використане надалі проти вас.
Що не можна публікувати у соцмережах?
- Паролі та ключі – я думаю, що не варто пояснювати чому це неприпустимо задля вашої безпеки. Щобільше, навіть фото ваших фізичних ключів не варто розміщувати ніде, адже не тільки технології розвиваються, а і шахраї стають більш вигадливими.
- Дату та місце народження – якщо вам дуже хочеться, щоб вас привітали у День народження, то залиште просто день і місяць. Іншою інформацією можуть скористатись шахраї, адже це персональні дані, які використовують, наприклад, у фінансових установах.
- Номер телефону – майже усі сучасні соцмережі потребують прив’язки номера телефону. Це робиться для вашої безпеки, а сам номер телефону недоступний для інших користувачів. Проте давати добровільно усім свій номер не варто (якщо це тільки не передбачено вашою роботою), адже тоді спам-атак не уникнути.
- Домашня адреса – цього взагалі ніколи нікому не можна казати у соціальних мережах. Зверніть увагу, що навіть фото з вулиці з підписом “Вийшли прогулятися навколо дому”, вже наштовхують шахраїв на думку, де саме ви живете.
- Плани на відпочинок чи вихідні теж варто відкласти, а поділитися світлинами з відпочинку після відпустки, якщо за вашим помешканням ніхто з близьких не слідкує.

Базові правила безпеки в інтернеті
- Не переходьте за підозрілими посиланнями. Якщо посилання виглядає як звичайне, але має помилки у назві, скорочено або не має протоколу http/, то переходити за ним не варто. Перевірити посилання можна різними способами, але найшвидший – через відповідні ресурси.
- Не повідомляйте нікому своє місцеперебування.
- Додавайте лише тих друзів, кого ви знаєте особисто.
- Покупки здійснювати лише на перевірених сайтах. Дуже часто у додатку банку можна встановити захист від сумнівних сайтів. У такому випадку, якщо банк визнає сайт підозрілим, то оплата просто не пройде.
- Створюйте надійні паролі та не забувайте їх змінювати.
- Навчайте кібербезпеці своїх дітей. Взагалі, згідно з правилами користування переважної більшості соціальних мереж, діти можуть користуватися ними лише з 13 років. Це саме стосується і створення пошти, а до того часу дитина може користуватися пошуком лише під наглядом батьків.
Закріпимо пройдене?