Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Уміння радіти щастю інших людей говорить про високий духовний рівень його власника.
Це дуже важлива якість для єврея, адже, володіючи нею, наш народ може бути
“наче одна людина з одним серцем””
коментар Раші до Шмот 19:2

 Уявіть собі, що Ви досягнули тієї мети, яку давно перед собою поставили. Що Ви відчуваєте? Безсумнівно, радість та щастя. А уявіть, що своєї мети досягнула інша людина. Що Ви відчуваєте тепер? Найчастіша відповідь – байдужість, особливо якщо людина є незнайомою та ця мета не стосується Вас. Проте наші традиції та закон говорить нам інше. Ми маємо щиро радіти за досягнення інших. Чому та як навчитися цього? Розмірковуємо далі.

17 липня – Міжнародний день щирої радості за досягнення інших

У 2014 році ізраїльська некомерційна організація Made in JLM ( «Зроблено в Єрусалимі») заснувала Міжнародний день фіргун.

Ідея свята – поширення «фіргун» на планеті. Для цього кожен може взяти участь у святкуванні. Варто просто щиро, від усього серця, висловити комусь похвалу, захоплення їхніми успіхами. Наприклад, порадіти за відпустку колеги чи побажати щастя онукам сусідки. Таку ініціативу підтримали по всьому світі.

«Якщо я радий за себе, чому б не порадіти і за іншого?»

Міжнародний день фіргун не є релігійним святом. Проте деякі тези щодо його ключової ідеї (радості за успіхи інших) містяться у Торі. Їм дають пояснення коментатори. Так, Раші у коментарі до Шмот 19:2 підкреслює:

Уміння радіти успіхам інших людей – дуже цінна і важлива якість в людях. В основі ж можливості повноцінної радості за інших лежить впевненість у власних силах, задоволеність своєю власною життєвою ситуацією. Якщо я радий за себе, чому б не порадіти і за іншого?”

1 Таким чином, перший важливий сенс радості за успіхи інших – це самодостатність та задоволеність життям людини, яка відчуває цю радість. Як наслідок, це виключає будь-яку заздрість до досягнень інших.

 «Володіючи нею [радістю за інших], наш народ може бути «наче одна людина з одним серцем»»

Окрім того, Раші пояснює, що уміння радіти щастю інших людей є важливою якістю для кожного єврея, “адже володіючи нею, наш народ може бути «наче одна людина з одним серцем“”.

2 Це означає, що радість за успіхи інших передбачає виконання нами спільних заповідей та життя за спільними законами, що дає можливість відчути єдність зі всім єврейським народом.

Так, Талмуд повідомляє нам, що Другий Храм був зруйнований через безпричинну ненависть євреїв. Тут знаходиться і відповідь на інше важливе питання: що потрібно зробити для того, щоб прийшов Машиах і відбудував Третій Храм, зібравши весь народ в Святій Землі? Відповідь проста і зрозуміла: треба ліквідувати причину руйнування Храму. Потрібно перетворити безпричинну ненависть в настільки ж безпричинну любов! А що є важливою складовою безпричинної любові до ближнього? Правильно, безпричинна радість за досягнення інших. Далі говоримо про це детальніше.

«Полюби ближнього, як самого себе»

Цей випадок демонструє важливість заповіді любові до ближнього. У цієї заповіді є два прояви:

  • вміти відчувати біль ближнього;
  • вміти радіти за інших.

У цьому ключі нам важливий другий момент – радість за інших. Потрібно навчитися радіти тому хорошому, що є у інших, навіть якщо у самих цього немає (і навіть якщо нам цього не вистачає). Хороші якості характеру, успіхи, досягнення безумовно радують кожного. Якщо ми бачимо все це у інших, це теж повинно нас радувати, а не приводити до зневіри чи заздрості. Ми повинні навчитися щиро радіти за інших.

3 Таким чином, радість за досягнення інших є однією із обов’язкових ключових заповіді любові до ближнього.

 «Добре око» – те, що відрізняє учнів Авраама. Людині, який усвідомлює, що Всевишній – Творець світу, необхідно пробудити в собі це почуття – радість за творіння Всевишнього, за їх досконалість. Основа цього почуття закладена в кожному з нас. У наших душах потенційно закладена здатність любити всіх ближніх, любити Всевишнього. Потрібно лише постійно розвивати цей потенціал.

Від теорії до практики

Але як? Як розвивати потенціал, про який ми говорили вище? Як навчилися щиро радіти досягненням інших, не бути байдужими та заздрісними?

Безсумнівно, потрібно вивчати Тору, дотримуватись її законів, розділяти радість вивчення із ближніми та частіше говорити добрі та щирі слова іншим.

Так, на наших заходах ми часто практикуємо інтерактивні вправи, які дозволяють нашим активісткам відкритись, розповісти про свої власні досягнення. Під час цього учасниці щиро радіють успіхам один одного, ділячись досвідом досягнення цілей та обмінюючись радісною енергією в цілому. Це відкриває для нас нові горизонти та можливості – не тільки збільшує кількість радості та щастя у нашому житті, але й мотивує на подальші досягнення та успіхи.

Тож радіймо за наших ближніх, рідних, знайомих і ми частіше будемо щасливими у власному житті!

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок