Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200
Напевно, усі у сучасному світі чули про такий рух як бодіпозитив. Хтось підтримує та наголошує на важливості прийняття власного тіла, хтось критикує і стверджує, що так люди маскують певні проблеми. Чи став бодіпозитив небезпечним?

Історія бодіпозитиву

Бодіпозитив сягає своїм корінням ще 19 ст. У 1850-1890-х роках активізувався вікторіанський рух за реформу одягу як частина першої хвилі фемінізму. Діяльність руху була спрямована на те, щоб покласти край тенденції використання жінками корсетів та міцних шнурівок. Такі засоби використовувалися для того, щоб відповідати суспільним стандартам крихітної талії.

У 1967 році нью-йорський радіоведучий Стів Пост організував захід «Fat-In» у Центральному парку. Ця подія вплинула на формування руху за прийняття повноти у суспільстві. Так у 1969 році виникла Національна асоціація розвитку прийняття повноти (NAAFA). Асоціація започаткувала концепцію, відповідно до якої стан здоров’я визначається медичними показниками (серцевою діяльністю, тиском), а не емпіричними припущеннями на основі ваги людини.

Протягом останнього десятиліття рух «плюс-сайз» виріс, закликаючи людей любити себе, незалежно від того, чи відповідають вони будь-яким ідеалам тіла. В той же час, обговорення теми схуднення фактично стало табу.Бодіпозитив став небезпечним?

Ожиріння є суттєвою проблемою в усьому світі. Наприклад, у вересні 2020 року рівень ожиріння у США досяг нового максимум у 42%, що на 26% більше, аніж у 2008 році. У 2019 році лише 39,6% людей в Україні мали нормальну вагу, тоді як 59,1% населення мали надмірну вагу, а 24,8% – ожиріння.

У 2020 році було виявлено зв’язок між надмірною вагою та ризиком смерті від коронавірусу.

Окрім цього, у 2020 році метааналіз 72 досліджень показав, що надлишок абдомінального жиру (жирові запаси, які накопичуються у черевній порожнині), пов’язаний з вищим ризиком смертності, а ожиріння – з нижчою якістю життя.

Так, іноді під ідеями бодіпозитиву можуть маскувати проблеми ожиріння, які насправді є небезпечними для здоров’я.Як залишатися бодіпозитивними та здоровими?

Бодіпозитивні лікарі пропонують новий підхід: неважливо, якого розміру тіло людини. Важливо, щоб вона була здоровою.

Спенсер Надольски, американський лікар кардіометаболічної медицини, який спеціалізується на ожирінні та ліпідології, стверджує: людина метаболічно є здоровою, якщо у неї нема компонентів «метаболічного синдрому».

Метаболічний синдром може включати:

  • низький ліпопротеїн низької щільності (ЛПНЩ)
  • підвищені тригліцериди
  • збільшена окружність талії
  • підвищений кров’яний тиск
  • підвищений рівень глюкози у крові натщесерце

Це означає, що людина з повним тілом, не є апріорі нездоровою. Важливо, щоб вона не мала ознак метаболічного синдрому.

Наташа Лармі, британська лікарка загальної практики, яка веде блог «Товстий лікар», виступає проти навмисного схуднення. В цьому і полягає корисний бодіпозитив: приймати власне тіло, незважаючи на стандарти краси, але при цьому підтримувати своє здоров’я.

Наташа Лармі закликає людей зосередитись на здорових звичках, це допоможе мати нормальну вагу, не зациклюючись на схудненні. Саме здорова поведінка для багатьох людей призведе до втрати надмірної ваги.

Ще у 2005 році було проведено дослідження, в межах якого вивчали поведінку жінок з ожирінням, які хронічно перебувають на дієтах. Після того, як з ними попрацювали експерти задля прийняття власного тіла та налаштування на власні сигнали голоду (інтуїтивне харчування), їхнє здоров’я покращилось. Перш за все, покращився тиск, зменшився рівень депресії та покращилася самооцінка. Це означало, що в перспективі ці жінки лише завдяки правильному підходу зможуть суттєво покращити своє здоров’я та схуднути, не зациклюючись на цьому.

Бен Карпентер, особистий тренер, вважає, що здоров’я та вага не мають ідеального взаємозв’язку. «Нам варто почати звикати до ідеї різноманіття будови тіла. У всіх є певний тип будови, до якого ми схильні, на який значною мірою впливає генетика. Не кожен буде худим, може бути худим або навіть не кожен хоче бути худим».

Варто говорити про втрату ваги, не підкріплюючи цю ідею тим, що людину оцінюють цифрами на вагах.Замкнене коло: стигматизація призводить до ожиріння

Негативне ставлення до повних людей призводить до справжньої епідемії ожиріння у суспільстві. Це пов’язано з тим, що повні люди починають дедалі більше ігнорувати проблеми власного здоров’я, а також почувають себе некомфортно у місцях для заняття спортом.

98% повних людей відчувають стигматизацію ваги від своєї сім’ї та партнерів. Відповідно до досліджень, стигма пов’язана з надлишковою вагою, може призвести до збільшення ваги, запуску «процесів ожиріння», підвищення рівня кортизолу, погіршення психічного здоров’я і загалом більш високої смертності.

Тобто, чим більше повні люди зазнають стигматизації, тим більше страждає здоров’я.

Важливо приймати власне тіло і любити його, але це також означає і турботу про власне здоров’я. Це означає, що бодіпозитив може суттєво допомогти нам лише тоді, коли ми не намагаємося завдяки цим ідеям ігнорувати проблеми здоров’я.

 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок