Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

“Свято весни, краси та жіночності” – не більше, ніж кліше, яке напередодні та безпосередньо 8 Березня заповнює соцмережі. Нічого спільного з Міжнародним жіночим днем (точніше – Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир) ​​ці поняття не мають. Чому? Спробуємо пояснити далі, а також подивимось як це свято відзначають в інших країнах світу.

Як з’явилося свято, яке відзначають 8 Березня?

Передумовою 8 Березня стали мітинги та страйки жінок, які проходили в різних країнах, починаючи від середини 19 століття. Так, 8 березня 1857 року працівниці нью-йоркських фабрик вийшли на демонстрацію за жіночі права: за рівну оплату з чоловіками і зниження робочого дня з 16 годин до 10 годин. Крім того, активістки намагалися привернути увагу громадськості до питань жіночої освіти, можливості голосувати і умов праці. Після цих демонстрацій в університет вперше взяли дівчину, а в світі почали з’являтися жіночі профспілки. А 28 лютого 1908 року розпочався страйк нью-йоркських робітниць, який зібрав на вулицях понад 15 000 жінок.

Картинки по запросу "8 марта права женщин"

За два роки після цього у Копенгагені відбулася 2-а Міжнародна конференція працюючих жінок (Second International Conference of Working Women). Лідерка жіночої групи соціал-демократичної партії Німеччини Клара Цеткін (Clara Zetkin), разом із активісткою Розою Люксембург, висунула ідею святкування Міжнародного жіночого дня. Вона запропонувала, щоб Жіночий день відзначався щорічно в кожній країні в один і той же день. Метою цього свята Цеткін назвала боротьбу жінок за свої права.

Цю ідею підтримали в соціалістичних країнах, а в кінці 1975 року ООН офіційно проголосила 8 березня – Днем боротьби за жіночі права та запропонувала державам також запровадити такий день, відповідно до їх традицій і звичаїв.

Цікаво знати. У світі існує Міжнародний чоловічий день, він відзначається 19 листопада. Це свято покликане привернути увагу до точно таких же питань, як і жіноче, тільки щодо чоловіків, а також підтримувати гендерний баланс.

Чому у нас в цей день прийнято дарувати подарунки, а не страйкувати за рівну оплату праці?

Точу чому ж сучасне «народне» святкування 8 Березня не має на меті затвердження рівності, а вважається днем весни, жіночої краси, ніжності, душевної мудрості і уваги до жінки?

Історія замовчує, коли і чому на зміну ходам і демонстраціям прийшла нинішня цукерково-букетна традиція святкування 8 Березня. Деякі автори вважають, що причина полягає у свідомій і послідовній політиці радянського керівництва. Адже, незважаючи на підтримку рівності жінок, вже в 30-ті роки були скасовані жінвідділи, які займалися агітацією, освітою, допомогою і боротьбою за права жінок. Поступово революційна тематика зникла навіть з листівок, і акценти змістилися на оспівування жіночої краси і материнства, зробивши свято схожим, скоріше, на День матері в інших країнах.

Цікаво, що в останні роки починає відроджуватись істинний сенс цього свята. Цьому сприяють різноманітні програми міжнародних організацій, а також ініціативи громадських організацій. Так, цього року в Україні у Києві пройде масштабний Марш жінок за рівні права, а у соцмережах ми можемо побачити багато дописів та флешмобів проти «цукерково-букетної» традиції.

В яких країнах та як святкують 8 Березня?

Незважаючи на те, що Міжнародний день боротьби за права жінок був заснований для розширення прав і можливостей жінок, в різних країнах світу його відзначають по-своєму. Давайте розглянемо як саме.

Україна. В Україні, як і в інших країнах колишнього радянського союзу, була популярна традиція святкування Дня жінки із ніжними мотивами. Цей день вважався днем, коли жінка може відпочити від домашніх клопотів, а ними займеться чоловік, що ще більше підкреслювало стереотип щодо сімейних ролей чоловіка та жінки. Та завдяки популяризації гендерної рівності, ця традиція починає «відживати». І цьогорічний Марш жінок, при який ми говорили вище – найкращий доказ цього.

Картинки по запросу "8 марта права женщин"

Ізраїль. Міжнародний жіночий день 8 березня, хоч і не відзначається в Ізраїлі на державному рівні і не є вихідним днем, проте з кожним роком завойовує все більшу популярність серед ізраїльтян. 8 Березня в Ізраїлі святкують, завдяки російськомовній громаді та репатріатам із країн колишнього СРСР. Цікаво, що часто за датою це свято співпадає із єврейським святом Пурім, в історії якого важливу роль відіграла жінка – Естер.

США. У США весь березень присвячений жінкам. У лютому 1980 року президент Джиммі Картер оголосив тиждень 8 березня Національної тижнем жіночої історії. Тисячі шкіл по всій країні сприйняли це як можливість досягти гендерної рівності в класі. Тепер щороку президент США випускає офіційну заяву про визнання Місяця жіночої історії, протягом якого американці згадують про досягнення своїх співвітчизниць.

Італія. В Італії Міжнародний жіночий день називається La Festa della Donna. Жінок прийнято вітати яскраво-жовтими квітами мімози, які тут є символом сили і чуттєвості. Ця тема також простежується і в солодких подарунках, зокрема в тортах, прикрашених маленькими квітами мімози. Традиційно, це бісквіт з додаванням цитрусового лікеру з кремом і шматочками тіста, що імітують форму квітки.

Китай. У Китаї 8 березня є національним святом з 1949 року. У багатьох компаніях це скорочений робочий день. Як і на День Святого Валентина, в Міжнародний жіночий день в Китаї улюбленим жінкам дарують подарунки і квіти. Багато брендів спеціально влаштовують спеціальні рекламні кампанії і проводять акції, щоб привабити покупців. Крім Дня жінок, 7 березня в Китаї також відзначають День дівчаток. Він присвячений досягненням студенток і школярок.

Берлін (Німеччина). 24 січня 2019 року парламент Берліну проголосував за те, щоб Міжнародний жіночий день, відомий як Frauentag, став державним святом. Це означає, що столиця Німеччини – єдине місто в країні, яке визнає цей день в якості державного свята.

Великобританія. У Великобританії Міжнародний жіночий день використовують як шанс підвищити обізнаність населення про соціальні та політичні проблеми, які зачіпають жінок. Святкові заходи включають виступи, лекції та концерти, багато з яких спрямовані на збір коштів для благодійних організацій, які відстоюють права жінок.

Іспанія. В цей день іспанські феміністки відзначають День жіночого протесту. Прийнято публічно висловлювати своє невдоволення на мітингах і демонстраціях. У 2018 році більше п’яти мільйонів жінок відзначили Міжнародний жіночий день в Іспанії 24-годинним страйком в знак протесту проти розриву в оплаті праці, насильства в сім’ї та гендерної дискримінації на роботі. Мітинги проходили по всій країні.

Картинки по запросу "8 марта испания"

Уганда. Міжнародний жіночий день в Уганді пов’язаний з віковими традиціями народів. Легенда місцевих жителів про 8-березня ґрунтується на тому, що колись одна з жінок вдарила бога дерев’яним товкачем. З тих пір долею жінки стала африканська червона земля і дефіцитна тут вода. У це свято жінки Уганди надягають безліч прикрас, влаштовують танці і мають можливість забути про свої проблеми. В країні проходять всілякі концерти та фестивалі.

В’єтнам. Найбільше вражає серйозність святкування 8 березня у В’єтнамі. А все тому, що ще дві тисячі років тому там відзначали День пам’яті сестер Чинг, які мужньо захищали свою батьківщину. Сьогодні ж це вшанування припадає на свято 8 березня. Такому святу вже 2 000 років. Звичайно ж, і святкування повинно бути відповідним.

Таким чином, ми з’ясували, що 8 Березня – це більше, ніж просто день жінок. Цей день має важливий сенс і на сьогодні. Адже, не дивлячись на помітний крок вперед у просуванні гендерної рівності, проблеми одинакової оплати праці, насильства над жінками, дискримінації за статтю досі існують. Тому давайте пам’ятати про істинне значення цього дня та просувати права жінок у своєму житті та у своєму оточенні!

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Зробити благодійний внесок