Важливi проєкти
Телефони

Стамбульська конвенція – всі говорять про її необхідність та досі Україна її не ратифікувала… Що дасть її ратифікація? Чому так затягують цей процес? І що ми можемо зробити, щоб його пришвидшити? Нижче відповідаємо на 6 ключових запитань, які дозволять зрозуміти, що таке Стамбульська конвенція та чому вона настільки важлива для українських жінок.

Дякуємо адвокатесам Тамарі Бугаєць та Христині Кіт, які допомогли нам з’ясувати відповіді на деякі запитання.

-1-
Що таке Стамбульська конвенція?

Стамбульська конвенція (повна назва – Конвенція про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами) – це міжнародна угода Ради Європи, метою якої є нульова толерантність до домашнього насильства, адже конвенція визнає насильство щодо жінок однією з форм порушення прав людини та одним із видів дискримінації.

Україна підписала документ ще у 2011 році. Більш того наша країна брала участь в його створенні. Проте досі не втілила його у життя, тобто не ратифікувала.

Станом на травень 2020 року, Стамбульську конвенцію ратифікували у 34 країнах світу.

-2-
В чому суть цього документу?

Цей документ є закликом до більшої рівності між жінками та чоловіками. Це крок до зміни гендерних стереотипів, які роблять насильство прийнятним.

Стамбульська конвенція містить механізми захисту людини, щодо якої здійснене насильство. Конвенція пропонує встановити кримінальну відповідальність за насильство (переслідування, примусовий шлюб, ушкодження геніталій, примусовий аборт, примусова стерилізація, тощо) і забезпечити покарання за ці види насильства.

Вона передбачає підвищення обізнаності суспільства, щоб громадяни могли розпізнавати таке насильство та захищати його жертв серед сусідів, друзів, рідних або колег.

Водночас, у школах дітей мають навчати принципів рівності між жінками та чоловіками, ґендерних ролей без стереотипів.

Автори також передбачили потребу навчання суддів, адвокатів, поліцейських, які працюють над такими справами. Наразі відповідні курси чи лекції є в Національній школі суддів, Національній академії прокуратури, проводяться навчання правоохоронців. Їх варто продовжувати для більшого охоплення.

-3-
А чинних законів хіба не вистачає?

Функціонування самого закону недостатньо. Національне законодавство України не відображає в собі всі норми Стамбульської конвенції.

Ратифікувавши Стамбульську конвенцію Україна визнає, що домашнє насильство не розглядається більше як особисте питання та Україна готова протистояти насильству стосовно жінок та дівчат та вважає таке насильство неприйнятним.

Головне, що ратифікувавши Стамбульську конвенцію, держава візьме на себе зобов’язання впроваджувати всеосяжну та комплексну політику протидії домашньому насильству та має на це виділяти достатню кількість коштів.

Ратифікація Стамбульської конвенції дозволила би експертам Ради Європи контролювати, як Україна виконує взяті на себе зобов’язання, також Україна матиме право вимагати посилення відповідальності для кривдників українських громадянок за кордоном. Крім того, це дає можливість вимагати відповідальності для кривдників-українців, які переховують за кордоном.

-4-
Чому є багато противників ратифікації Стамбульської конвенції?

Тут є декілька аспектів. Один із них – фінансове питання. Ратифікувавши Стамбульську конвенцію, Україна візьме на себе зобов’язання імплементувати норми Стамбульської конвенції у національне законодавство, а це потребує значних фінансових ресурсів.

Так само, у Стамбульській конвенції згадується термін «гендер» і не розуміння значення даного терміну є так само бар’єром для ратифікації. Представники Ради церков та релігійних організацій вважають, що новий термін та захист самоідентифікації не за статевою, а за гендерною ознакою,  популяризуватимуть в українських школах і університетах нові «гендерні ролі» та одностатеві стосунки.

Також деякі особи зазначають, що ратифікація Стамбульської конвенції забезпечить збільшення прав жінок, що становить загрозу для сімей.

Тому нерозуміння мети та цілі Стамбульської конвенції створює бар’єри для її ратифікації.

-5-
На якому етапі знаходиться процес ратифікації Стамбульської конвенції зараз?

Щодо ратифікації, то на даному етапі жодних зрушень немає.

Зазначимо, що електронна петиція, яка закликає Україну втілити у життя Стамбульську конвенцію у травні цього року набрала вже більше необхідних 25 000 підписів. Президент її розглянув, зобов’язавшись внести на розгляд парламенту законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції. Проте справа так і не просунулася далі.

Міністерство соціальної політики підготували законопроєкт. На цьому справа зупинилась.

На разі, Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” разом з МФО “Рівні можливості” працюють над законопроєктами по імплементації Стамбульської конвенції. Тут є два варіанти розвитку подій:

  • очікувати ратифікацію і тоді вносити зміни у наше законодавство;
  • вносити зміни без ратифікації.

-6-
Що потрібно, на разі, щоб ратифікувати цю Конвенцію?

Важливо говорити про важливість та необхідність ратифікації Стамбульської конвенції на кожному рівні та при кожній можливості.

Потрібно наводити реальні кейси, які просто «кричать» про те, що затримка ратифікації Стамбульської конвенції створює бар’єри доступу жінок та дівчаток до правосуддя, що є неприйнятним.

Тож ми продовжуємо говорити про важливість цього документу для кожної громадянки України!

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання