Телефони

Жіночі спортивні успіхи в світі очевидні, але рівноправність у спорті часто залишається лише видимістю, хоча, безумовно, ситуація поліпшується. Спорт – дуже консервативна сфера, де жінкам досі або вказують на їхнє «правильне» місце («Який бокс? Краще займися художньою гімнастикою»), або допускають до участі і дискримінують нерівними можливостями і зарплатою, недоречними жартами і образливими коментарями.

Із такою ситуацією безпосередньо зустрілася Ліза Косенко, боксерка, учасниця нашого проекту «Women’s Art Challenge». Саме тому вона вирішила реалізувати проект «Жіноча сторона медалі», розповідаючи про шлях спортсменок у «нежіночих» видах спорту. Про цей проект та проблему гендерної нерівності у спорті, розповідаємо далі.

«Із стереотипами зустрічалася… зустрічаюся і донині…»

Цікавий факт. Сучасні Олімпійські ігри почали свою історію з 1896 року, у даній Олімпіаді взяли участь 311 спортсменів з 11 країн, і ні однієї жінки, хоча на трибуні їх було більш, ніж достатньо. І лише у 1900 році на Олімпійських іграх в змаганнях з кінного та вітрильного спорту, гольфу, тенісу та крокету, вперше взяли участь жінки. При цьому, жінки до складу Міжнародного олімпійського комітету увійшли тільки у 1981 р.

Пригадайте свої уроки фізкультури у школі чи університеті. Зазвичай вчитель відправляв хлопчиків грати в баскетбол, а дівчаткам доручав що-небудь легке і «жіноче»: пострибати на скакалці, поприсідати і порозтягуватись. А інколи й взагалі дівчата могли просто стояти та дивитись, як хлопці ганяють м’яча по футбольному полі. Якщо ж ви бачили дівчину із м’ячем або ж самі нею були, то зразу здобували ярлик «пацанка».

Ми й досі деколи дивуємося, коли жінки дивляться спортивні ігри або знають про спортивні події більше, ніж чоловіки. А все тому, що нас з дитинства привчали, що спорт – це чоловічий привілей. І, як наслідок, це відображається на нерівномірній кількості чоловіків та жінок у спорті, на більшому розвитку чоловічого спорту, на існуванні гендерних стереотипів щодо жінок у спорті тощо. А це, своєю чергою, провокує ставлення до жіночого спорту, як до менш важливого.

Про це відзначила й Ліза Косенко. Вона сама, будучи боксеркою, неодноразово зустрічалася із стереотипами:

– Із стереотипами зустрічалася і досить часто, скажу більше – зустрічаюся і донині. Ось якщо, наприклад, взяти проведення змагань з боксу, мінімальна кількість чоловіків в будь-якій вазі і віковій категорії – від 8 чоловік. Якщо у жінок у вазі набереться хоча б шестеро людей – це вже щастя. Так само й чиновники не беруться за фінансування турнірів за участю жінок. Також багато людей косо дивляться на жінок-тренерів.

 Так і виходить, що чоловічий спорт є популярнішим за жіночий. У ньому крутиться й набагато більше грошей. Так, усі 50 учасників списку найбільш високооплачуваних спортсменів світу, зібраного журналом Sports Illustrated, – чоловіки. Недавно у США було проведено дослідження, згідно з яким чоловіки-атлети отримують на найбільших телеканалах країни приблизно в 24 рази більше ефірного часу, ніж жінки. 

«Ідея виникла із почуття нерівноправності між чоловіками та жінками у спорті…»

Як ми вже зазначали, існування та безпосереднє відчуття гендерної нерівності у спорті, спонукало Лізу Косенку придумати проект про жінок у спорті, більше того – про жінок у, так званому, «нежіночому» спорті:

– Ідея виникла із почуття нерівноправності між чоловіками і жінками в спорті. На тому, що стереотипи беруть верх над людьми і багато хто, за законами «старої закалки» вважає, що роль жінки – це народжувати дітей і прибирати, образно кажучи.

Ліза з активістками Валерією, Валентиною і Сонею, взяли інтерв’ю у дівчат-спортсменок. На основі цих інтерв’ю, активістки організовують виставку, яка проходить одразу на двох мовах (російській та англійській). Зараз виставка включає 7 жіночих історій в спорті (всього таких історій планується 12):

  • Євгенія Шехтер (Чернівці. Карате)
  • Олександра Гончарова (Запоріжжя. Кінний спорт)
  • Маргарита Білецька (Полтава. Футзал)
  • Олена Гур’єва (Харків. Французький бокс)
  • Марія Богорад (Київ. Фехтування)
  • Марина Черняк (Запоріжжя. Дзюдо)
  • Єлизавета Косенко (Запоріжжя. Бокс. Суддя-рефері Націнальної категорії федерації боксу України).

На думку Єлизавети, проект «Жіноча сторона медалі» має показати те, що жіночий спорт має місце бути, більше того – жінки можуть досягати величезних успіхів, здобуваючи перемоги не тільки безпосередньо на змаганнях, але й у боротьбі із стереотипами:

– Проект повинен показати суспільству, що жінка може бути різноманітною і в той же час прекрасною. Вона може бути у своєму виді спорту сильною і мужньою, а в житті – м’якою і граціозною.

«Подолати це можна лише тим, що не здаватися…»

Такі проекти, як «Жіноча сторона медалі», допомагають просувати права жінок у спорті, ставати на крок ближчими до гендерної рівності. У цьому ключі багато чого залежить й від нас самих, від наших власних старань. Це підкреслює й Ліза Косенко:

– Подолати це можливо лише тим, що не здаватися, робити свою роботу, любити те, що ти робиш всім серцем і привертати увагу громадськості до такого роду заходів і проектів. Ми повинні ламати цей «старий» світогляд і вести усіх до нового шляху. Як на мене, потрібно прагнути до європейських цінностей, в яких вже давно є гендерна рівність у всіх видах діяльності, не тільки в спорті.

Дівчина підкреслює, що саме такими є героїні її проекту – вони не бояться долати перешкоди та доводять, що спорт – це жіноча справа:

– Найбільше досягнення проекту – це наші дівчата, які не соромляться, не бояться і працюють над собою день у день, не дивлячись на всі труднощі цього життя.

Проект «Жіноча сторона медалі» та популяризація образів сильних і успішних спортсменок демонструє нам, що потрібно викорінювати уявлення про поведінку #likeagirl як про слабку і неспортивну. Спорт – це потужний інструмент для розширення можливостей жінок та реалізації їх потенціалу. Тож займаймось спортом, відводьмо своїх дітей на спортивні секції, які їм подобаються (незалежно чи це футбол, чи художня гімнастика) та вболіваймо за наших спортсменок!

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Проект-виставка “Жіноча сторона медалі” є пересувною. Ви маєте можливість поставити її в своїй громаді чи міському центрі, а також запросити дівчат-спортсменок. Для цього залиште свої реєстраційні дані:

Провести захід

Створити групу

Пройти навчання