Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Лікарі та науковці дають поради як розрізнити ці стани, та що робити в обох випадках.

П: Я весь час втомлена та непродуктивна на роботі. Що може допомогти мені зрозуміти, це депресія чи вигорання?

Всепоглинаючі виснаження та втома. Вам надходить сповіщення про нові електронні листи, і хочеться жбурнути телефон якомога далі. Вам нестерпно набридло перебування вдома; ви не можете змусити себе вийти з дому.  Ви судорожно шукаєте потрібні слова: говорите своїм друзям, що втомилися, чи виснажились, чи знесилені.

Як зрозуміти, коли втома, що накотилась на вас, сигналізує про вигорання, а в якому випадку – про глибоку депресію? Ми запитали у експертів, як відрізнити вигорання від депресії та як полегшити симптоми обох станів.

В чому полягає різниця між вигоранням і депресією?

Поняття вигорання передусім пов’язано з професійною сферою діяльності людини, зазначає Анжела Ніл-Барнетт, професорка психології Кентського державного університету і авторка книги «Заспокойте свої нерви: Настанови темношкірої жінки, які допоможуть зрозуміти і подолати тривогу, паніку та страх». Зазвичай, психологи пов’язують вигорання з роботою, хоча існують дослідження на тему вигорання батьків, коли ті, хто опікується іншими, почуваються хронічно виснаженими. Термін вигорання міцно вкорінився в нашу культуру та мову, особливо за час пандемії. У TikTok, тренд «тихе звільнення» чи, іншими словами,  відмова працювати понаднормово, став вірусним, коли люди почали ділитись історіями про своє вигорання через надмірну кількість часу, присвяченого роботі, та виснажливу «культуру метушні».

Ви можете вигоріти на роботі, якщо відчуваєте, що втратили контроль над своїм повсякденним життям в тягучій рутині своїх задач та обов’язків. Люди, які вигоріли, можуть почуватися виснаженими та скептично ставитись до своєї роботи; їх можуть обурювати настанови чи колеги. Вони можуть бути дратівливими та неефективними, почуваючись наче вони не в змозі нічого зробити. Ті, в чиї обов’язки входить взаємодія з іншими людьми, як-от медичні працівники чи працівники сфери роздрібної торгівлі та послуг, можуть втратити емпатію, сприймаючи пацієнтів або клієнтів лиш як чергову цифру або рутинне завдання. Окрім того, існує ціла низка фізичних симптомів, які супроводжують довготривале вигорання: безсоння, головні болі, проблеми з шлунково-кишковим трактом.

Всесвітня організація охорони здоров’я вказала вигорання в Міжнародній класифікації хвороб, характеризуючи його як «професійне явище», а не як медичний діагноз. А от депресія – це вже клінічний діагноз. Депресію часто супроводжує ангедонія, нездатність отримувати задоволення від діяльності, якій раніше вони надавали велике значення. «Ви відкриваєте книгу, яку раніше любили, і відчуваєте відразу», — говорить доктор Джессі Голд, психіатриня Вашингтонського університету в Сент-Луїсі. «Чи ви любили дивитись якесь комедійне телешоу, а тепер воно стало для вас нудним і зовсім не смішним».

При вигоранні вам не вистачає енергії та сил для своїх захоплень; при депресії вони більше не здаються вам ні цікавими, ні приємними  – зазначає Жанетт М. Беннетт, доцентка Університету Північної Кароліни в Шарлотті, яка вивчає вплив стресу на здоров’я.

Як і у випадку з вигоранням, ті, хто страждає від депресії, можуть спати занадто довго або занадто мало, їм важко зосередитися. Люди з депресією схильні ізолювати себе від інших; навіть необхідність прийняти душ чи поїсти здається їм виснажливою. Депресія може викликати непереборне відчуття смутку та безнадії. У важких випадках люди з депресією можуть вважати, що вони нічого не варті, або що життя не варте того, щоб жити. Такі симптоми, як стверджують доктор Голд і доктор Ніл-Барнетт, тривають щонайменше два тижні.

Головна відмінність полягає в тому, що симптоми вигорання слабшають, щойно ви робите вибір на користь відпочинку від роботи, говорить доктор Ребекка Брендел, президентка Американської асоціації психіатрів. Коли ви берете відпустку чи так званий, вихідний день психічного здоров’я, ви відчуваєте як сили відновлюються, принаймні в деякій мірі. Натомість депресія не зникне від зміни обставин. “Ефект автоматичного відновлення” не виникає, зазначає Д-р Брендел. «Тут знадобиться щось значно більше».

Складне поєднання генетичних факторів і впливу навколишнього середовища сприяє розвитку депресії. Ті, хто переживає травматичну подію або в чиєму житті відбуваються серйозні зміни, мають більш високу ймовірність виникнення депресії; як і ті, у кого в роду вже були випадки депресії. Власне, вигорання також може бути фактором ризику, що призведе до депресії, зазначає доктор Ніл-Барнетт.

Більше того, ви можете одночасно страждати і від вигорання, і від депресії. «Враховуючи наслідки Ковіду, враховуючи расизм як кризу громадського здоров’я в цій країні (прим. Сполучені Штати), нам важливо уважно поставитись до їх поєднання», — говорить доктор Ніл-Барнетт.

Що робити, якщо ви відчуваєте ознаки вигорання?

Якщо маєте можливість, візьміть вихідний для відновлення психічного здоров’я – це допоможе зменшити прояви симптомів вигорання. Якщо ж вигорання стало вашим звичним станом, можливо варто подумати про зміну кар’єри — що, звісно, легше сказати, ніж зробити, визнає доктор Голд. «Здатність сказати: «Це погана робота, все, я звільняюсь» — це привілей понад привілеями», — говорить вона. Існують також менш радикальні способи встановити межі, як, наприклад, вимкнути сповіщення з робочої електронної пошти чи корпоративного месенджера у певні години. Якщо, припустимо, є робоча подія, яка у вас регулярно викликає стрес, спробуйте викроїти п’ять-десять хвилин відразу після неї, щоб зробити те, що допоможе вам розслабитися, радить доктор Голд. «Можливість мати певний контроль над ситуацією допоможе уникнути вигорання», — говорить вона.

Ви також можете спробувати акцентувати увагу на елементах роботи, які є значущими саме для вас. Можливо, зазначає Д-р Голд,  це буде менторство над менш досвідченим колегою, або ви запропонуєте вашим колегам взяти на себе частину неприємних для вас обов’язків  в обмін на вашу допомогу у проекті, який вас цікавить значно більше.

За словами Д-ра Беннет, фізичні вправи можуть допомогти зняти напругу, пов’язану з роботою, так само як навіть декілька хвилин без телефону будуть корисними для відпочинку. «Якщо на роботі ви сидите за комп’ютером, по дорозі додому ви весь час в телефоні, а діставшись дому ви відразу беретесь до перегляду улюбленого серіалу — ви постійно стимулюєте мозок», — говорить вона. Вашому мозку потрібна перерва, щоб він міг протидіяти стресу — це означає не лише відсторонитись від екранів, а також знайти для себе кілька хвилин тиші, щоб побути наодинці зі своїми думками, ні на що не відволікаючись.

Якщо вам не вдається впоратися з вигоранням, є сенс звернутись до фахівця із психічного здоров’я.

Що робити у випадку депресії?

Зверніться до психотерапевта, який підбере для вас схему лікування та допоможе усунути симптоми захворювання.

Тим часом почніть з простих доступних речей. Запланувавши п’ятихвилинну прогулянку, ви, ймовірно, зрештою прогуляєтесь довше, – зазначає доктор Голд. Звісно, коли ти виснажений і сумний, важко змусити себе діяти. Але хоч прогулянка не прибере всі симптоми депресії, однак будь-яка рухова активність допоможе вам почуватися трохи краще, говорить вона.

Ви можете записати на папері механізми виходу зі стресу, які зазвичай допомагають вам — дзвінок другові/подрузі або пробіжка — і зберігати список під рукою, на випадок потреби. Візьміть те, що працює саме для вас, говорить доктор Голд. «Якщо, наприклад, вам не подобаються практики усвідомленості, не примушуйте себе», — зазначає вона. «Робіть те, що дійсно допомагає вам почуватися краще в моменти, коли вам зле».

Дані Блум (Dani Blum) є співавторкою Well at The Times. 

Джерело

 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Стати членкинею

Зробити благодійний внесок