Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Привіт, мене звати Влада Недак і це мій блог, де сьогодні я поділюсь думками щодо того, де я черпаю натхнення, коли відчуваю спустошення або «творчу кризу». Якщо ви вважаєте, що очолювати громадську організацію або бути її активісткою/-ом досить легко, то буду відвертою, що цей вид діяльності теж має свої особливості та час від часу дає відчуття спустошення.

Дяльність в громадському секторі – це безперервна праця з людьми, які мають різні цінності, уявлення про «добре» та «погане»; це постійний пошук ідей як просувати та посилювати різні соціальні питання; це залучення підтримки, як фінансової так і людської до питань, яким громада відверто не завжди приділяє першочергову увагу. Особисто такі «кризи» в мене трапляються восени. Я знаю їх «в обличчя» та вже маю свої способи самопідтримки та пошуку відновлення. Про деякі з них я розповім вам докладніше.

Розпочну з дуже цікавої та корисної для на мій поглад практики, яка називається саббатікал та має єврейські коріння походження. Особисто я ще не пробувала, але є намір її використати саме для написання моєї магістерської роботи навесні. Кожен з нас має право не лише на роботу, але й на відпочинок. Для перезавантаження існують вихідні, свята й відпустки, які гарантовані Конституцією України. Але їх може бути недостатньо, тому у світі вже більше 100 років практикують саббатікал. Саме поняття прийшло з івриту: від слова «шабат», яке перекладається як «субота». За Торою – сьомий день створення світу й саме той час, коли нарешті треба відпочити.

Поняття «саббатікал» перегукується також зі «шмітою» – сьомим роком сільськогосподарського циклу, коли землі, згідно з Торою, дають перепочинок, щоб надалі вона була плодючішою. За юдейською традицією у рік перерви можна виконувати роботи, які дозволять землі залишитися придатною й надалі, проте на ній нічого не можна вирощувати.

Саббатікал – це оплачувана або частково оплачувана відпустка тривалістю від кількох місяців до року.

Саббатікал не є звільненням, адже за співробітником гарантовано зберігають місце роботи. Це час на ґрунтовний відпочинок, який можна назвати довготривалою відпусткою. Сучасне розуміння довготривалої відпустки з’явилося в 19 столітті. На той час саббатікал отримували професори університетів, наприклад у Гарварді, після шести років роботи в установі. Тогочасний саббатікал тривав рік й означав творчу відпустку для викладачів. Віддалений аналог цього явища в Україні – творча відпустка для науковців. Здебільшого її дають для написання дисертацій або інших наукових праць. Логіка полягає в тому, аби зберегти цінні кадри, давши їм можливість відпочити більше й не допустивши тотального вигорання. І створити умови для особистісного та професійного розвитку, на який бракує часу у звичному робочому режимі.

Особисто я вважаю, що очільницям та очільникам фондів, громадських організацій, благодійних установ дійсно важливий перепочинок, час на відновлення та професійний ріст.

Якими практичними речима я користуюся та рекомендую іншим?

Частково змінити повсякденні звички

Для того, щоб мозок зміг побачити нове, зауважити нові та цікаві речі навколо себе, достатньо змінити декілька повсякденних ритуалів. Зміна звичок підбадьорює  розум новими поглядами, запахами і звуками, які й допомогають мені знайти натхнення. Я не приймаю кардинальні рішення, лише, наприклад, змінюю свій ранковий маршрут на роботу, починаю ходити в невеличкий магазин замість традиційного супермаркета, займаюся живописом не вдома, а в студії або відкриваю для себе інше кафе з новим персоналом.

Об’єднуватись не лише з однодумцями

Я свідомо знайомлюсь та спілкуюсь з людьми зі схожими інтересами, які, як і я, шукають нові джерела натхнення. Проте «змінити» свою бульбашку, в якій ми всі перебуваємо, виявляється не менш корисним. Я без певних очікувань відкрита до людей різних професій та навичок, чий досвід відрізняється від мого. Дуже часто саме від них я пізнаю цікаві та прості речі, які в подальшому збагачують мої ідеї. Об’єднання та колаборації приносять набагато більше творчих ідей одне одному, аніж я могла б придумати сама.

Робити творчу перерву протягом дня або тижня

Для того, щоб позбутися від вакууму в голові і відновити хід думок, я переходжу на творчість, іноді обираю абсолютно нову для себе сферу, а іноді роблю прості короткі справи. Наприклад, під час перерви я можу пересадити квіти, передивитись свої речі для творчості або приділити час скетчбуку. Для мене важливо робити візуальні нотатки – збирати наліпки, листівки, я їх складаю в особисту мапу інтересів, закладаю цілі і перетворюю їх на картинки. Ресурс Pinterest візуально допомагає знайти мій «5 елемент» для проєктів, презентацій та виступів. Залучення до роботи різних півкуль мозку допомогає мені швидше генерувати нові ідеї, перемикатися між завданнями і знаходити креативні способи вирішення проблем.

Не припиняти вчитися

У вільний від роботи час я відвідую творчі майстер-класи, читаю наукові статті, надихаюсь блогами художників, дизайнерів та музикантів, дивлюсь навчальні відео і слухаю подкасти з пізнавальними лекціями. Чим більше вчусь, тим більше в мене з’являється можливостей для встановлення зв’язків і отримання нових ідей. Проте іноді нестача натхнення виникає в мене через перевантаженість великою кількістю проєктів. Щоб бути креативною і підтримувати себе в робочому настрої, я зосереджуюсь на пріоритетності: на одній задачі за один раз, як тільки виконую – берусь за іншу.

Розширювати межі

Спонтанна подорож може змінити моє мислення і звільнити простір для нових ідей. Останній рік довів, що одноденної поїздки в сусіднє місто або навіть село достатньо, щоб відродити свій творчий потенціал. Якщо немає часу на поїздки, на вихідних я приділяю увагу своєму місту (недарма його називають «Місто, довжинною в життя»): вивчаю незнайомі райони і вулиці, навідуюсь в ті частини, де жили мої прадід та прабабуся або гублюся в іншому районі.

Всі ми потребуємо час для себе, варто прислухатися та знаходити те, що буде допомагати  професійно йти далі, а не виснажливо відбувати робочий день, тиждень, кар’єру!

Далі буде…

Фото для блогу: irvafoto 

Долучайтеся!

Бажаєте допомогти Кешеру, зробити соціально-корисну справу або знайти нових друзів і однодумців?

Стати членкинею

Зробити благодійний внесок