Важливi проєкти
Телефони
Адреса
м. Кривий Ріг, проспект Поштовий, будинок 1, офіс 200

Анонсуємо вам нашу нову рубрику “Взаємовпливи української та їдишу” та запрошуємо познайомитися з її ведучою — Оксаною Сікорською.

Оксана Сікорська – викладачка їдишу в Українському Католицькому Університеті (УКУ).

“Я народилася і виросла у Львові, закінчила тут гуманітарний факультет УКУ – спеціальність Історія. Хоча трішки їдишу я чула ще вдома (дідусь розмовляв), однак спершу ця мова цікавила мене виключно, як інструмент моїх історичних досліджень. Я хотіла читати єврейські газети та спогади часів Другої світової. Вже згодом я закохалася в їдиш, в літературу на маме-лошн, в музику та фольклор.

В процесі вивчення мови я була спершу здивована, а потім захоплена її близькістю до слов’янських мов загалом, та української зокрема. І йдеться не лише про значну частку слів слов’янського походження у лексиці. А про спосіб формулювання речень, манеру оповіді, словникові звороти – саме так, як говоримо ми українською.

Згодом я помітила і культурну спорідненість. До прикладу, є низка пісень, які існують і українською, і їдишем. І важко визначити, якою мовою пісня з’явилася першою! А жарти, прислів’я, прокляття – саме вони найкраще, на мою думку, ілюструють схожість між єврейським та українським фольклором.

Наша новостворена рубрика “Взаємовпливи української та їдишу” має на меті продемонструвати цю мовну та культурну близькість на прикладі лексики та фольклору – пісень, жартів, приказок. Ви дізнаєтеся походження таких слів як “рейвах”, “пасха”, “ґешефт”, “небога” і навіть “дітлахи”. Послухаєте традиційні хасидські пісні, які до сьогодні виконуються виключно українською. І головне зрозумієте, чому ці дві мови є такими близькими.

 

Приєднайтеся до проєкту
Взаємовпливи української та їдишу

Заповніть форму, вказану нижче і координатор проєкту із Вами зв’яжеться.